Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Telewizory z kropkami kwantowymi

Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłym roku LG rozpocznie sprzedaż telewizorów korzystających z technologii kwantowych kropek. Technologia ta zapewnia szerszą paletę kolorów i lepsze ich nasycenie z porównaniu z tradycyjnymi wyświetlaczami LCD. Kropki kwantowe, to niewielkie kryształy o średnicy od 2 do 10 nanometrów, których kolor zależy od wielkości.

Urządzenia UHD QD (Ultra HD Quantum Dot) uzupełnią dotychczasową ofertę LG, w której znajdziemy urządzenia UHD oraz OLED. Pierwsze telewizory QD będą miały przekątną 55 i 65 cali.

Niestety, w tej chwili trudno będzie wykorzystać zalety telewizorów z kropkami kwantowymi. Technologie Blu-ray i HDTV korzystają ze standardu REC709, który zapisuje mniej kolorów niż mogą wyświetlić kwantowe kropki. Telewizory z kwantowymi kropkami zaprezentują pełnię swoich możliwości dopiero przy korzystaniu ze standardu REC.2020, który pozwala na zapiasnie dwukrotnie większej liczby kolorów niż REC709. Problem jednak w tym, że na rynku jest niewiele kamer zapisujących w REC.2020.

LG nie jest pierwszym producentem odbiorników z kwantowymi kropkami. Z technologii tej korzysta Sony w serii Triluminos, a Samsung zapowiada, że podczas targów CES zaprezentuje swój pierwszy telewizor QD.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogliby zrobić coś normalnych rozmiarów abym mógł do kompa podpiąć jako monitor... Coś w okolicach 35". Nawet mi nie trzeba 4K, wystarczy zwykłe 1080p (choć wolałbym 1200p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej jakby dali coś na oczy, lekkiego i nie ograniczającego pola widzenia jak okulary, a funkcjonalnością zbliżoną do oculus rift (w 1080p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach. Za trudno się przełączać między ekranami.

I od kiedy to okulary nie ograniczają pola widzenia? Chyba tylko wtedy gdy rzeczywiście są przezroczyste, ale wtedy to nie są wyświetlaczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy gdyby były przeźroczyste i symulowały np. 2-3 wielkie monitory. Przekręcając głowę poza obszar "monitora" powinny być niewidoczne. No i nie zależy mi na wyświetlaczu, może być rzucane jak w HUD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Telewizory z kwantowymi kropkami zaprezentują pełnię swoich możliwości dopiero przy korzystaniu ze standardu REC.2020, który pozwala na zapisanie dwukrotnie większej liczby kolorów niż REC709."

 

O ile mi wiadomo, to ten nowy standard pozwala na wyświetlenie dwukrotnie większego zakresu kolorów z przestrzeni barw - link do wykresu: http://dot-color.com/2012/12/04/so-you-bought-a-4k-tv-now-where-is-the-4k-content/rec2020-vs-rec709-001/ .

 

Co do samej liczby kolorów, to nie mam pewności, czy stosuje on format RGB. Jeśli tak, to liczba kolorów (a dokładniej - wszystkich odcieni kolorów) wzrasta od 64 do 4096 razy (REC.709 - 8bit, REC.2020 - 10, 12bit - ale nie cały "zakres" liczb służy do kodowania kolorów).

Edytowane przez Fred Onizuka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach.

 

Zgadzam się, ciężar też nie jest obojętny. 10-12 godzin w czymś takim... Kiedyś dziubałem na 17'' CRT i byłem gość (inni mieli 15) teraz mam 24+17 co wydaje się niezbędnym minimum. We łbach się poprzewracało tym programersom. W planach mam 2x2 a śnię o 3x3 :)

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach

 

Zgadzam się, ciężar też nie jest obojętny. 10-12 godzin w czymś takim...

A co, ludzie już w okularach nie programują?:)

 

2x 27" :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radar

Wiesz jakiej rozdzielczości potrzebujemy aby symulować patrzenie na monitor 30" 1920x1200 ? Ja nie wiem :P

 

@Jacenty

A Trzymaniem czegoś takiego na nosie bym się nie przejmował, bo od początku radar założył, że ma być lekkie jak zwykłe okulary :)

 

 

 

A wszystkie te kolory wyświetlił mój leciwy LCD :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...