Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Telewizory z kropkami kwantowymi

Recommended Posts

W przyszłym roku LG rozpocznie sprzedaż telewizorów korzystających z technologii kwantowych kropek. Technologia ta zapewnia szerszą paletę kolorów i lepsze ich nasycenie z porównaniu z tradycyjnymi wyświetlaczami LCD. Kropki kwantowe, to niewielkie kryształy o średnicy od 2 do 10 nanometrów, których kolor zależy od wielkości.

Urządzenia UHD QD (Ultra HD Quantum Dot) uzupełnią dotychczasową ofertę LG, w której znajdziemy urządzenia UHD oraz OLED. Pierwsze telewizory QD będą miały przekątną 55 i 65 cali.

Niestety, w tej chwili trudno będzie wykorzystać zalety telewizorów z kropkami kwantowymi. Technologie Blu-ray i HDTV korzystają ze standardu REC709, który zapisuje mniej kolorów niż mogą wyświetlić kwantowe kropki. Telewizory z kwantowymi kropkami zaprezentują pełnię swoich możliwości dopiero przy korzystaniu ze standardu REC.2020, który pozwala na zapiasnie dwukrotnie większej liczby kolorów niż REC709. Problem jednak w tym, że na rynku jest niewiele kamer zapisujących w REC.2020.

LG nie jest pierwszym producentem odbiorników z kwantowymi kropkami. Z technologii tej korzysta Sony w serii Triluminos, a Samsung zapowiada, że podczas targów CES zaprezentuje swój pierwszy telewizor QD.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogliby zrobić coś normalnych rozmiarów abym mógł do kompa podpiąć jako monitor... Coś w okolicach 35". Nawet mi nie trzeba 4K, wystarczy zwykłe 1080p (choć wolałbym 1200p)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już lepiej jakby dali coś na oczy, lekkiego i nie ograniczającego pola widzenia jak okulary, a funkcjonalnością zbliżoną do oculus rift (w 1080p)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach. Za trudno się przełączać między ekranami.

I od kiedy to okulary nie ograniczają pola widzenia? Chyba tylko wtedy gdy rzeczywiście są przezroczyste, ale wtedy to nie są wyświetlaczami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy gdyby były przeźroczyste i symulowały np. 2-3 wielkie monitory. Przekręcając głowę poza obszar "monitora" powinny być niewidoczne. No i nie zależy mi na wyświetlaczu, może być rzucane jak w HUD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Telewizory z kwantowymi kropkami zaprezentują pełnię swoich możliwości dopiero przy korzystaniu ze standardu REC.2020, który pozwala na zapisanie dwukrotnie większej liczby kolorów niż REC709."

 

O ile mi wiadomo, to ten nowy standard pozwala na wyświetlenie dwukrotnie większego zakresu kolorów z przestrzeni barw - link do wykresu: http://dot-color.com/2012/12/04/so-you-bought-a-4k-tv-now-where-is-the-4k-content/rec2020-vs-rec709-001/ .

 

Co do samej liczby kolorów, to nie mam pewności, czy stosuje on format RGB. Jeśli tak, to liczba kolorów (a dokładniej - wszystkich odcieni kolorów) wzrasta od 64 do 4096 razy (REC.709 - 8bit, REC.2020 - 10, 12bit - ale nie cały "zakres" liczb służy do kodowania kolorów).

Edited by Fred Onizuka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach.

 

Zgadzam się, ciężar też nie jest obojętny. 10-12 godzin w czymś takim... Kiedyś dziubałem na 17'' CRT i byłem gość (inni mieli 15) teraz mam 24+17 co wydaje się niezbędnym minimum. We łbach się poprzewracało tym programersom. W planach mam 2x2 a śnię o 3x3 :)

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chciałbym programować z czymś takim na oczach

 

Zgadzam się, ciężar też nie jest obojętny. 10-12 godzin w czymś takim...

A co, ludzie już w okularach nie programują?:)

 

2x 27" :]

Share this post


Link to post
Share on other sites

@radar

Wiesz jakiej rozdzielczości potrzebujemy aby symulować patrzenie na monitor 30" 1920x1200 ? Ja nie wiem :P

 

@Jacenty

A Trzymaniem czegoś takiego na nosie bym się nie przejmował, bo od początku radar założył, że ma być lekkie jak zwykłe okulary :)

 

 

 

A wszystkie te kolory wyświetlił mój leciwy LCD :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...