Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
ZTNW

Deorbitacja ISS

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy ona nastąpi?I gdzie?Bo obecnie jest niewiele miejsc,gdzie mogłaby spaść bez szkód dla ludzi,a pozostawanie jej samej też jest złe,bo byłaby wtedy ogromnym kosmicznym śmieciem.A to chyba wcale nie jest takie proste.Zapraszam do dyskusji zainteresowane osoby na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ona nastąpi?I gdzie?Bo obecnie jest niewiele miejsc,gdzie mogłaby spaść bez szkód dla ludzi,a pozostawanie jej samej też jest złe,bo byłaby wtedy ogromnym kosmicznym śmieciem.A to chyba wcale nie jest takie proste.Zapraszam do dyskusji zainteresowane osoby na ten temat.

http://www.astronautyka.org/index.php/topic,36.0.html

Tu jest podana historia tworzenia ISS-od początków(1998) do roku 2010.Mam nadzieję,że nie łamie regulaminu,zamieszczając ten link?Myślę,że nic więcej nie trzeba dodawać!Próbuje zainteresować Was tym tematem ale narazie nie wychodzi mi.Napiszcie,jakich tematów oczekujecie,to ja je zrobię(na tyle,ile mogę jako zwykły użytkownik),bo na razie jestem tu olewany,nie żądam,abyście się ze mną zgadzali,ale ze mną rozmiawiali!To tyle,do usłyszenia!

Edytowane przez Mobilny-Wszechświat_SI2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie żądam,abyście się ze mną zgadzali,ale ze mną rozmiawiali!

 

Wydaje mi się, że to forum nie jest dobrym miejscem do jakichkolwiek żądań. Przyjęło się, że z terrorystami się nie dyskutuje. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misja ISS została przedłużona, więc jeszcze potrwa zanim będą ją deorbitować.

A co do miejsca... mamy ogromne niezamieszkane przez ludzi powierzchnie oceanów, które trzeba tylko tymczasowo opróżnić ze statków, co też nie jest szczególnie trudne... najwyżej trochę kłusowników ubije :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to forum nie jest dobrym miejscem do jakichkolwiek żądań. Przyjęło się, że z terrorystami się nie dyskutuje. ;)

Ja nie rozkazuje wam tu pisać,nie czujcie żadnej presji,ja rozumiem,że tyle jest tu do roboty,ale czasem moglibyście odpowiedzieć tutaj.Dzięki pogo za napisanie czegokolwiek,jestem ci wdzięczny,żeby nie było ja odpowiem ci na twojego posta:

A co by się stało,gdyby ISS spadło na zamieszkane tereny lub cenne przyrodniczo,kto by za to odpowiadał?USA?Piszę zgodnie w temacie,przyznam się,że miał być bardziej obszerny,ale zrezygnowałem z tego w ostatniej chwili.Już nie mogę się doczekać waszych odpowiedzi.Sorry za offtopic w drugim poście tego tematu,nie powinien był tak robić.Narazie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stacja sama z siebie nie spadnie. Zostanie wyznaczona jej trajektoria i mniej więcej obszar, na który mogą spaść fragmenty, które nie spłoną po drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ISS spadłaby sama z siebie gdyby ją zostawić, a obecnie "rozpędzają ją" silniki statków zaopatrzeniowych, więc bycie kosmicznym śmieciem odpada. Kto by odpowiadał? Historia by pewnie osądziła USA, chociaż też zależy w jakich warunkach by to się stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, teraz Zwiezda lub ATV mogą ją popchnąć i zmienić orbitę. Ale przecież nikt jej nie zostawi bez kontroli, by sama spadła, tego nie brałem pod uwagę nawet. ;) Zatem będzie to zaplanowana procedura (oczywiście może dojść do awarii lub kolizji też), zatem miejsce upadku ewentualnych odłamków także będzie określone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej wysokości nad naszą planetą musi się znajdować ISS,aby nie spaść,chodzi mi o minimalną wartość podaną w km?I z jaką prędkością musi ona pędzić,aby być w zasięgu grawitacji Ziemi?Pewnie wynika to z zasad fizyki(któraś z prędkości kosmicznych,z tego co pamiętam,są 3),ale nie jestem pewny jakich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest niewiele miejsc,gdzie mogłaby SPAŚĆ BEZ SZKÓD dla ludzi,a pozostawanie jej samej też jest złe,bo byłaby wtedy OGROMNYM KOSMICZNYM ŚMIECIEM.

- i ten pogląd należy lansować i propagować aż przerodzi się w ogólnoświatową histerię.*

 

Z grupą inwestorów mamy pomysł, aby te kilkanaście ton zasadniczo sprawnej i już umieszczonej na orbicie techniki, wykorzystać do ...pomysłow jest multum, ale na początek będzie się sprzedawało miejsca w kosmicznym domku kempingowym ( oczywiście z realizacją za 8 lat). ;). Fundusze zbierze się crowdfaundingowo.

 

* - cena zakupu będzie niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TryGrosze,każdy ma prawo do pomyłki,poza tym,chciałem zainteresować swoim tematem te forum,nie rozumiem,czemu przy odpowiedzi do mojego pierwszego posta,która kończy się słowem "histeria" jest odnośnik,że cena zakupu będzie niska,jestem chyba za głupi na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie tam prawa ekonomii. Nie przejmuj się. TrzyGrosze układa plan przejęcia kontroli nad ISS.

A wysokość zależy od prędkości z którą by się poruszała. Porównaj siłę grawitacji z siłą dośrodkową, podstaw prędkość, która Cię interesuje i gotowe. Tylko pamiętaj żeby być już poza oporami powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo, skoro upowszechni się teza że ISS jest śmieciem (bo będzie) i zagraża ludzkości ( bo zagraża), to Nasa i spółka ucieszą się, że pozbędą się kłopotu za przysłowiowego dolara. Złe wizerunkowo byłoby, aby na nich spadły konsekwencje spadku stacji.

@ Flaku,użytkownicy forum mogą być udzałowcami w tym biznesie.:)

 

Edit, bo chcę Flaka wciągnąć interesu.

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flaku,ale czy te dwie siły(dośrodkowa i grawitacji) się równoważą,czy któraś z nich musi przeważać?I dlaczego muszę pominąć opór powietrza,skoro stacja znajduje się pomiędzy kosmosem a Ziemią?

A co do TrzyGrosze,to te słowa w nawiasie(bo będzie,bo zagraża)to ironia czy stwierdzenie faktu,bo ciężko mi to ocenić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siła grawitacji i odśrodkowa muszą się równoważyć - gdyby jedna z nich przeważała to ISS by uciekał w przestrzeń albo spadał. Flaku nic nie mówił o tym aby pomijać opór powietrza, tylko żeby liczyć grawitację i siłę odśrodkową dla wysokości gdzie on już nie występuje.

Swoją drogą ISS jest jednak hamowany resztkami naszej atmosfery i dlatego co jakiś czas potrzebuje korekty orbity. Zwyczajnie za nisko lata by nie miał z tym problemów. Gdzieś był wykres jak ISS opada z powodu hamowania o atmosferę i jak jest z tego powodu podnoszona wysokość jego orbity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych:

 

 

Siła grawitacji i odśrodkowa muszą się równoważyć - gdyby jedna z nich przeważała to ISS by uciekał w przestrzeń albo spadał

 

Pogo, jeśli siły się równoważą, to wypadkowa siła znika. Zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki sławnego (choć bardzo trudnego w charakterze, jak ja ;D) Newtona ciało takowe leci zwyczajnie po linii prostej (w cholerę).

 

Generalnie polecam ocalić resztki honoru i sięgnąć choćby na wiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oboje macie racje. Pogo pisał o sile odśrodkowej, ona się równoważy z siłą grawitacji (w nieinercjalnym układzie współrzędnych związanych ze stacją). Pytanie było natomiast o siłę dośrodkową, której rolę pełni siła grawitacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pogo pisał o sile odśrodkowej, ona się równoważy z siłą grawitacji (w nieinercjalnym układzie współrzędnych związanych ze stacją).

 

Czy potrafisz wskazać FIZYCZNY powód siły odśrodkowej jak i wytłumaczyć fakt, że jako obserwator inercjalny NICZEGO takiego jak "siła odśrodkowa" nie widzę? ;) Gdybyś zahaczył o zasadę równoważności OTW, to może i bym się zgodził. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, jeśli siły się równoważą, to wypadkowa siła znika. Zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki sławnego (choć bardzo trudnego w charakterze, jak ja ;D) Newtona ciało takowe leci zwyczajnie po linii prostej (w cholerę).

 

 

Poproszę zatem o wyjaśnienie dlaczego ISS nie odlatuje w cholerę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, że siła odśrodkowa jest siłą pozorną i jej przyczyną jest nieinercjalny układ odniesienia. Pytanie było o wielkość, która może być wyliczona z pomocą tej pozornej siły. Sugerujesz, że mam w konstrukcji maszyn wszystko liczyć w inercjalnym układzie współrzędnych? Wybacz Astroboy'u, ale nie będę się katował tylko dlatego, że Ty upodobałeś sobie układ inercjalny jako jedynie słuszny.

 

"Poproszę zatem o wyjaśnienie dlaczego ISS nie odlatuje w cholerę"

Bo się nie równoważą w inercjalnym układzie odniesienia. Równoważą się tylko w układzie latającym sobie wokół ziemi jak ISS(a w tym układzie ISS jest ciągle w jednym miejscu więc wszystko jest w porządku)

Edytowane przez Flaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poproszę zatem o wyjaśnienie dlaczego ISS nie odlatuje w cholerę.

 

Bo ta wredna grawitacja nie pozwala. ;)

 

 

 

siła odśrodkowa jest siłą pozorną i jej przyczyną jest nieinercjalny układ odniesienia

 

Ciekawe postawienie sprawy, Nie zaryzykowałbym stwierdzeniem, że jakikolwiek układ "sam w sobie" jest źródłem siły.

 

 

 

Sugerujesz, że mam w konstrukcji maszyn wszystko liczyć w inercjalnym układzie współrzędnych?

 

Nieczego takiego nie sugeruję. Jeśli już, to rozwagi w stosowaniu pewnych terminów. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy potrafisz wskazać FIZYCZNY powód siły odśrodkowej jak i wytłumaczyć fakt, że jako obserwator inercjalny NICZEGO takiego jak "siła odśrodkowa" nie widzę? ;) Gdybyś zahaczył o zasadę równoważności OTW, to może i bym się zgodził. ;)

 

Według mojego profesora fizyki, wrażenie siły odśrodkowej (siła pozorna) powodowane jest konserwatywną własnością masy mającej tendencję do zachowania kierunku wektora pędu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co tutaj ten pęd. Prędkość w zupełności by wystarczyła. No chyba, że jego droga rozumowania biegła przez zasadę pędu i popędu. Profesorom jak zwykle jedno w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ta wredna grawitacja nie pozwala. ;)

 

E tam, przecież tam nie ma grawitacji. No co najwyżej mikro. A ISS kręci się dookoła  jak wentylator prawie.  Przy takim promieniu, 15 okrążeń dziennie... Zadałem sobie też trud i zajrzałem do wiki do pierwszej zasady, a tam jest napisane że pierwsza zasada zaczyna się od słów:

"w inercjalnym układzie..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrażenie siły odśrodkowej (siła pozorna) powodowane jest konserwatywną własnością masy mającej tendencję do zachowania kierunku wektora pędu.

 

I słusznie prawił Twój profesor (choć nie do końca, bo jednak Einstein ;)). Ta jak najbardziej konserwatywna własność to zasada inercji, czyli właśnie pierwsza zasada dynamiki. :) "Wrażenie" i "pozorność" nieco ujmuje dramatyzmu akcji jak czołowe bicie samochodem (a dziękuję, żyję, tylko cztery dni w szpitalu :)). Oczywiście (jako już właściwie "konserwatysta") zaobserwowałem, że cholerna szyba przednia rzuciła się na mnie. :D

 

A ISS kręci się dookoła jak wentylator prawie.

 

Jaki tam wentylator Panie! Wewnętrzne skraje takiego dysku akrecyjnego wokół białego karła to wentylator (by o bardziej zwartych obiektach nie wspomnieć). Swoją drogą, skoro tak bardzo przeszkadza niektórym układ inercjalny, to w takim układzie nieinercjalnym związanym z ISS, w którym ISS oczywiście spoczywa, nie ma żadnego wiatraka. Ot najwyżej drobne orbitowanie kropelki coli wokół pełnej butelki. ;)

 

Edit: pomyślałem jednak, że może nie wszyscy "łapią" dowcip, zatem małe odniesienie do:

E tam, przecież tam nie ma grawitacji. No co najwyżej mikro.

Przyciąganie grawitacyjne w ISS jest jedynie jakieś 13% mniejsze niż TU, na Ziemi.

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...