Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykła chybocząca planeta

Recommended Posts

Analiza danych z Teleskopu Keplera, który przed miesiącami uległ poważnej awarii, pozwoliła odkryć niezwykłą planetę. Kepler-413b tak mocno odchyla się od swej osi, że prowadzi to do nieprzewidywalnych zmian pór roku. W ciągu zaledwie 11 lat różnice w nachyleniu osi planety sięgają aż 30 stopni.

 

Planeta Kepler-413b znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości 2300 lat świetlnych od Ziemi. W ciągu 66 dni obiega ona dwie gwiazdy – czerwonego i pomarańczowego karła. Jako, że jej orbita jest nachylona pod kątem 2,5 stopnia do płaszczyzny orbity jej gwiazd, z naszego punktu widzenia wydaje się, że i ona ulega ciągłym zmianom.

 

Teleskop Keplera odnajduje planety mierząc zmiany jasności gwiazdy, do których dochodzi, gdy planeta przechodzi na jej tle. Sprawdziliśmy dane z Keplera z okresu 1500 dni. W ciągu pierwszych 180 dni zauważyliśmy trzy przejścia, każde co 66 dni. Później przez 800 dni nie było żadnego przejścia, a później widzieliśmy pięć przejść z rzędu - mówi Veselin Kostov ze Space Telescope Science Institute i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Uczony dodaje, że kolejne przejście, które będzie można zauważyć z Ziemi, nastąpi nie wcześniej niż w 2020 roku.

 

Eksperci wciąż próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Kepler-413b nie jest zsynchronizowana z gwiazdami. Niewykluczone, że w systemie znajduje się inna planeta, która na nią wpływa lub też w pobliżu znajduje się trzecia gwiazda.

 

Prawdopodobnie istnieje więcej planet takich jak Kepler-413b, ale nie widzimy ich, gdyż znajdujemy się w punkcie, który czyni obserwacje trudnymi - stwierdził Peter McCullogh, jeden z autorów badań.

 

Kepler-413b to gazowy olbrzym o masie 65-krotnie większej od masy Ziemi.

  • Downvote (-1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dla porównania – Ziemia zmienia nachylenie swojej osi o 23,5 stopnia w ciągu 26 000 lat" - tak to jest, jak tekst jest tłumaczony dosłownie i bez zrozumienia tematu. Kąt nachylenia osi Ziemi jest stały i wynosi 23,5 stopni. Zmienia się kierunek nachylenia osi, precesja, ale nachylenie pozostaje takie same.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla porównania – kierunek nachylenia osi Ziemi zmienia się co 26 000 lat.

Chyba dalej niedokładnie. ;)

Co 26 000 lat, oś Ziemi kończy zataczanie okręgu na skutek precesji. Kierunek osi Ziemi, zmienia się non stop przez te 26 000 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kąt nachylenia osi Ziemi tez nie jest stałe. Jak dobrze pamiętam jest to zmiana coś między 19 a 25 stopni.

Od kiedy zmierzono po raz pierwszy dokładnie kąt nachylenia (na tyle dokładnie by dziś w to wierzyć) kąt nachylenia zmienił się o jakieś 0.2 czy 0.3 stopnia.

 

"Kółko" zataczane przez precesję ma tak na prawdę raczek kształt falbanki - już w podstawówce mnie o tym uczyli.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kąt nachylenia osi Ziemi tez nie jest stałe. Jak dobrze pamiętam jest to zmiana coś między 19 a 25 stopni. Od kiedy zmierzono po raz pierwszy dokładnie kąt nachylenia (na tyle dokładnie by dziś w to wierzyć) kąt nachylenia zmienił się o jakieś 0.2 czy 0.3 stopnia. "Kółko" zataczane przez precesję ma tak na prawdę raczek kształt falbanki - już w podstawówce mnie o tym uczyli.

 

Źle pamiętasz. Nie wiem jak takie bzdury można pisać w czasach Google'a i Wikipedii. Wystarczy 30 sekund aby sprawdzić fakty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...