Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kara śmierci za zanieczyszczenie środowiska

Recommended Posts

Chińskie władze zezwoliły krajowym sądom na wydawanie wyroków śmierci za... zanieczyszczanie środowiska. Państwo Środka przez ostatnie trzydzieści lat rozwijało się nie zważając na koszty środowiskowe, jednak obecnie zagrożenia stały się tak oczywiste, że w zdyscyplinowanym chińskim społeczeństwie coraz częściej dochodzi do protestów związanych właśnie z emisją zanieczyszczeń. Rządzący komuniści, z ich obsesją na punkcie spokoju społecznego, postanowili sięgnąć po radykalne środki.

Chiny redukują emisję zanieczyszczeń, jednak po bliższym przyjrzeniu się sytuacji okazuje się, że w rzeczywistości bogatsze prowincje "eksportują" zanieczyszczenia do prowincji uboższych. W bogatszych prowincjach obowiązują bowiem najczęściej wyższe standardy dotyczące emisji, dlatego też coraz większa część ich konsumpcji wewnętrznej pochodzi z prowincji uboższych, gdzie uregulowania prawne są znacznie mniej restrykcyjne. Niszczone są zatem kolejne obszary kraju, co jest tym bardziej martwiące, że przemysł w prowincjach uboższych jest na tyle prymitywny, iż niewielkim kosztem można zastosować tam proste rozwiązania, które znacząco poprawiłyby sytuację.

Na to wszystko nakłada się rosnąca świadomośc ekologiczna samych Chińczyków. W ubiegłym miesiącu w mieście Kunming doszło do wielotysięczncyh protestów przeciwko planowanemu rozpoczęciu produkcji nowych środków chemicznych w miejscowej rafinerii. Ludzi coraz bardziej niepokoi też zwyczajowy już poważny smog w Pekinie i innych wielkich miastach.

W Chinach wykonuje się więcej wyroków śmierci niż we wszystkich innych krajach razem wziętych. Dotychczas najczęściej słyszeliśmy o nich w kontekście korupcji. Teraz, jak donosi agencja Xinhua, kara śmierci może zostać orzeczona także w najpoważniejszych przypadkach zanieczyszczenia środowiska. Zaostrzenie prawa może być też przejawem bezsilności władz w Pekinie. Lokalne władze często bowiem pozwalają fabrykom na łamanie wszelkich norm, gdyż zależy im na wpływach podatkowych od przedsiębiorstw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiesz, że wysokie kary słabo odstraszają od popełniania przestępstw?

Znacznie lepiej działa duża skuteczność wyłapywania. Tak wysokie kary zwykle stosuje się w sytuacji gdy jest problem ze skutecznym ściganiem.

Będzie pokazowo kilka egzekucji rocznie, a i tak wszyscy będą się czuć niemal bezkarnie, bo co to jest 3 kary śmierci na 300 000 tych co powinni je dostać - "marne szanse, że na mnie trafi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie dajmy kary 1 miesiąca pozbawienia wolności za morderstwo, gwałt, a za kradzież maksymalnie dzień w areszcie. Zobaczymy czy wysokie kary słabo odstraszają od popełniania przestępstw. Co mają wspólnego wysokie kary z duża skutecznością wyłapywania przestępstw? Jedno nie wyklucza drugiego. Stosowanie kary śmierci zamiast więzienia nic nie kosztuje. Aby zwiększyć skuteczność wyłapywania trzeba już ponieść koszty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogo chodziło chyba o to, że zaostrzanie kary nic nie da przy niskiej skuteczności wyłapywania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś da zawsze. Może dać mało, ale nic nie kosztuje. Chińczyków dużo, więc dla władz skazanie jakiejś niewinnej osoby to też niezbyt duża strata. Nikt nie powiedział że jednocześnie nie chcą zwiększyć skuteczności ścigania przestępstw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby mogli zwiększyć skuteczność to nie szliby w tak skrajne kary.

Znikoma skuteczność to też skuteczność... to temat już na poważniejsze wywody...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...