Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
Mariusz Błoński

Globalne ocieplenie

Recommended Posts

Umówiliśmy się na wywiad z autorem bloga DoskonaleSzare i z profesorem Malinowskim z Zakładu Fizyki Atmosfery UW. Jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące klimatu, globalnego ocieplenie i pokrewnych to zapraszam: http://forum.kopalni...doskonaleszare/

Blog DoskonaleSzare to wróg numer 1 polskich sceptyków. Można go znaleźć tutaj: http://doskonaleszare.blox.pl/html

Osoba zaprzeczająca czemuś, negująca coś. Nie wiem, czy dałoby się jakoś zastąpić to jednym wyrazem.

To za krótkie rozwinięcie ;-) jak kalkować z angielskiego trzeba zachować bardzo pejoratywny wydźwięk:

Denialista - osoba która zaprzecza niewygodnym dla siebie faktom. http://en.wikipedia.org/wiki/Denialism

Na Pana Mariusza miejscu unikałbym więc wykorzystywania tego zwrotu... to brzmi obraźliwie albo przynajmniej nieobiektywnie.

Z braku wiedzy specjalistycznej osobiście nie będę polemizował z "Autorem Doskonale Szarego Bloga", ale w kilku miejscach na jego blogu nie chciał odpowiedzieć na jakiś argument (przypadek?), wybrał chyba tylko łatwiejsze ? (Czyli jakby nie patrzeć to zachowuje się jak hipokryta obrażając w ten sposób innych). Nie mam pod ręką linka, ale nie problem znaleźć.

Mam pytanie - kim jest twórca bloga Doskonale Szare, jako osoba która ma być dla niektórych opiniotwórcza i potrafi "mądrze" prawić (specjalistyczny język), wygląda że jest specjalistą który nie powinien się wstydzić własnego imienia i nazwiska (i tytułu?). Po tej gadce widać że jest kimś po kierunku, dałbym że "mgr" albo "dr", dlaczego boi się więc podpisywać własnym imieniem i nazwiskiem, skoro jest w tym głównym nurcie ?

(Osobiście to mało mnie przekonuje ta naukowa paplanina tego Pana)

To za krótkie rozwinięcie ;-) jak kalkować z angielskiego trzeba zachować bardzo pejoratywny wydźwięk:

Denialista - osoba która zaprzecza niewygodnym dla siebie faktom. http://en.wikipedia.org/wiki/Denialism

Na Pana Mariusza miejscu unikałbym więc wykorzystywania tego zwrotu... to brzmi obraźliwie albo przynajmniej nieobiektywnie.

Z braku wiedzy specjalistycznej osobiście nie będę polemizował z "Autorem Doskonale Szarego Bloga", ale w kilku miejscach na jego blogu nie chciał odpowiedzieć na jakiś argument (przypadek?), wybrał chyba tylko łatwiejsze ? (Czyli jakby nie patrzeć to zachowuje się jak hipokryta obrażając w ten sposób innych). Nie mam pod ręką linka, ale nie problem znaleźć.

Mam pytanie - kim jest twórca bloga Doskonale Szare, jako osoba która ma być dla niektórych opiniotwórcza i potrafi "mądrze" prawić (specjalistyczny język), wygląda że jest specjalistą który nie powinien się wstydzić własnego imienia i nazwiska (i tytułu?). Po tej gadce widać że jest kimś po kierunku, dałbym że "mgr" albo "dr", dlaczego boi się więc podpisywać własnym imieniem i nazwiskiem, skoro jest w tym głównym nurcie ?

Mam. :) "Sceptyk" mi do głowy właśnie przyszedł.

• Upvote (+1) 1

Rzeczywiście, nie jest blog dla osób poszukujących popularno-naukowych treści. Teksty są raczej ciężkie i nieznośnie aroganckie. Perfectgreybody wydaje się całkowicie, fanatycznie wręcz, oddany tezie antropogenialnej (mogą być denialiści mogą być i genialiści :) )

• Upvote (+1) 1

Problem z takimi filmikami jest taki, że od pierwszych minut można znaleźć w nich sporo przeinaczeń, półprawd i nieścisłości. Np. pokazany na samym początku Tim Ball od 16 lat nie pracuje na University of Winnipeg. (tak wynika z jego biografii na jego własnej stronie. Z jego biografii nie dowiadujemy się też niczego ojego wykształceniu, poza tym, że ma wyższe wykształcenie. Prawdopodobnie coś związanego z geografią.

jak zawsze z jednej bądź z drugiej strony nie obchodzi się bez naginania faktów (patrz. All Gore), z kilkoma rzeczami (jak np. ten wpływ promieniowania kosmicznego) sam się nie zgodzę, co nie zmienia faktu że są wielkie wątpliwości i nie do końca są dowody na to ocieplenie przez C02, a nie zwykłe zmiany klimatu jaka ma miejsce na Ziemi nieustannie od jej początków.

Nie bardzo interesuje mnie kim jest Tim Ball ale na szybko sprawdziłem to facet od lat 70-tych pisze publikacje nt. klimatu, jest więc klimatologiem tak jak napisano :P a nie tylko geografem (to zbyt ogólnie). Klimatologia jaką znamy dziś rozwinęła się praktycznie dopiero od czasów paranoi C02 czyli szczególnie w ostatnich dekadach. Właściwie to nie wiem czy można go tak tytułować bo dziś klimatolog jednoznacznie kojarzy się z osobą która musi wierzyć w antropogeniczne ocieplenie.

To że nie pracuje na Uniwersytecie w Winnipeg nie znaczy że nie jest jego profesorem, jeśli dostaje tytuł profesora, czy pracuje jako profesor (tu chyba nadzwyczajny) jakiegoś Uniwersytetu to zostaje nim raczej do końca życia choć w będzie w spoczynku. Większym szacunkiem darzymy osoby które nie mają mają przymiotnika "były" , i przynajmniej ja rzadko spotykam takie określenia w stosunku do naukowców "były doktor Harwardu ... ...." ?? "były profesor MIT .... .... " ? W ogóle dziwnie brzmi, co innego jeśli osoba została wylana. Jeśli nie ma w Kanadzie takiego zwyczaju to i tak jest szczegół :P

Czepialstwo :P

• Upvote (+1) 1

@fuzja: w USA nie ma czegoś takiego jak nasz profesor. Czyli tam można przestać być profesorem. Najwyższym stopniem naukowym jest doktor. A profesor u nich to ktoś, kto ma własną katedrę bodajże.

Swoją drogą, niezła z tym jest paranoja. Wiecie, że niedawno noblista nie mógł w Polsce recenzować pracy doktorskiej, bo.... nie mial habilitacji? :D Noblista jest z USA, a tam nie ma czegoś takiego jak habilitacja.

Polska to naprawdę dziki kraj.

@fuzja: w USA nie ma czegoś takiego jak nasz profesor. Czyli tam można przestać być profesorem. Najwyższym stopniem naukowym jest doktor. A profesor u nich to ktoś, kto ma własną katedrę bodajże.

Wiem że tak jest w USA, nie wiem jak jest w Kanadzie, być może podobnie. Miałem szczęście studiować w trochę podobnym stylu, tzn był jeden szef Katedry z tytułem prof. a reszta miała tytuł dr-a. Tak czy inaczej nigdzie nie spotkałem się z przedstawianiem po angielsku "Former professor", tak jak do byłego prezydenta mówi się "panie prezydencie".

Wracając do tematu to chętnie posłuchałbym jakichś rzeczowych zarzutów dotyczących tego filmu.