Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

SETI przerywa poszukiwania pozaziemskich cywilizacji

Recommended Posts

SETI Institute zawiesił poszukiwanie życia pozaziemkiego. Przyczyna jest bardzo przyziemna - brak funduszy.

Ta prywatna jednostka badawcza od 2007 roku korzysta z radioteleskopów w Hat Creek Observatory, znajdujących się w odległości około 500 kilometrów na północ od San Francisco. Zadaniem teleskopów jest poszukiwanie sztucznie generowanych sygnałów radiowych, które wskazywałyby na istnienie obcej cywilizacji.

Projekt został zapoczątkowany przez współzałożyciela Microsoftu Paula Allena, który przeznaczył nań 25 milionów dolarów na Allen Telescope Array. Z czasem pieniądze przekazały też University of California w Berkeley, Narodowa Fundacja Nauki (NSF) oraz wiele firm i osób prywatnych. Planowano powiększenie liczby teleskopów do 300.

Niestety cięcia budżetowe przeprowadzone w stanie Kalifornia oraz przez NSF spowodowały, że dotychczas nie tylko nie udało się zainstalować dodatkowych teleskopów, ale zawieszono same badania.

Przerwanie prac oznacza nie tylko zawieszenie poszukiwań obcej inteligencji, ale też tymczasowy koniec innych projektów, jak np. badanie międzygalaktycznych źródeł promieniowania.

Na szczęście są i dobre wieści - od pewnego czasu amerykańskie Siły Powietrzne są zainteresowane wykorzystaniem Allen Telescope Array do śledzenia odpadków krążących wokół Ziemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za dużo pieniędzy dostali.  ;)

Inne projekty BOINC nigdy nie miały takiej kasy i muszą sobie jakoś radzić. A szczególnie polskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale niema się czym martwić. np Seti@Home będzie działać nadal ponieważ mają różne źródła finansowania.

http://www.boincatpoland.org/smf/przetwarzanie-rozproszone/wtf-z-setihome/msg139473/#msg139473

 

Na wiki jest informacja, że SETI@Arecibo też przestaje być finansowane i strumień danych wysycha.

Nie płakałbym po tym projekcie. Jako pionier przetwarzania rozproszonego położył ogromne zasługi ale dalsze nasłuchiwanie mija się z celem. Jeśli gdzies blisko jest jakaś ETI to szalenie dobrze się ukryła. Lepiej te cykle zużyć na jakieś białka - imho oczywiście.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jajcenty

Ja tez jestem tego samego zdania dla tego preferuje Roseta@home (białka) lub Merssene@home (matematyka). Uważam że lepiej zmienić coś na swoim podwórku. Ale ten projekt jest wspierany przez wiele osób. Pewnie dowód że Eti istnieje, mógłby przynieść ogromne zmiany społeczne na świecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na szczęście zamknęli jedynie SETI Institute a SETI@home nadal funkcjonuje i poszukuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i tak nic by nie znaleźli więc tylko tracili kasę pomyślcie sami jakbyście byli ufoludami i nie chcieli by was zauważyły ziemniaki to nie zabezpieczylibyście transmisji od tego? kto szurnientemu ziemniakowi pokaże że jest by mu spokoju nie dał? najpierw niech zrobią porządek w domu zanim będą oczekiwać tego że sąsiad ich zaprosi do siebie a możliwości odcięcia transmisji czy ich wygaszenia chyba nie są szczytem technologii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Przez 21 ostatnich lat każdy chętny mógł pomóc w poszukiwaniu życiu pozaziemskiego. Teraz SETI, jeden z najsłynniejszych i najstarszych projektów rozproszonego przetwarzania danych, w którym wykorzystywano komputery ochotników, kończy działalność w dotychczasowej formie. Dnia 31 marca SETI@home zawiesza rozsyłanie nowych danych.
   Decyzja o zaprzestaniu pracy SETI@home została podjęta z dwóch powodów. Po pierwsze naukowcy, przy pomocy tysięcy ochotników z całego świata, zakończyli wstępną analizę danych i odfiltrowali szum tła. Po drugie, teraz uczeni muszą ponownie przeanalizować wszystkie dane, by upewnić się, że niczego ważnego nie przeoczono. Zarządzanie tak olbrzymią ilością danych stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego też podjęto decyzję o zawieszeniu SETI@home.
   Projekt SETI@home to działo Davida Gedye'a i Davida Andersona. Wpadli oni na pomysł, by poprosić ludzi z całego świata o udostępnienie swoich komputerów do analizy olbrzymiej ilości danych pochodzących z radioteleskopów. Ochotnicy instalowali na swoich komputerach odpowiednie oprogramowanie. Gdy ich komputery miały wolne moce obliczeniowe, zaczynały przetwarzać dane dostarczane przez projekt SETI@home, pomagając w ten sposób w poszukiwaniu sygnałów, które mogą pochodzić od pozaziemskich cywilizacji.
   Teraz, przynajmniej przez jakiś czas, nie można będzie wziąć udziału w projekcie SETI. Jednak oprogramowanie BOINC, stworzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, służy wielu innym projektom naukowym. Osoby chcąc wspomóc naukę z łatwością znajdą wiele projektów rozproszonego przetwarzania danych (distributed computing projects), w których mogą wziąć udział i pomóc w badaniu asteroid, poszukiwaniu lekarstw na różne choroby, pracach nad odnawialnymi źródłami energii czy w rozwoju sztucznej inteligencji.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, sfinansował budowę jednego z największych zespołów teleskopów na świecie. Allen Telescope Array (ATA) został właśnie uruchomiony, a jego zadaniem będzie poszukiwanie życia pozaziemskiego.
   Allen przeznaczył 25 milionów dolarów na rozpoczęcie budowy, a dokończono ją za 25 milionów zdobytych od innych sponsorów.
   Zespół składa się z 350 anten o średnicy 6 metrów każda. Będzie on obserwował ponad milion gwiazd, szukając sygnałów radiowych generowanych przez obce cywilizacje. Jego twórcy mają nadzieję, że sygnał taki znajdą do 2025 roku.
   ATA jest zarządzania przez SETI Institute i Radio Astronomy Laboratory z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. System zwiększy możliwości SETI, które od lat zajmuje się szukaniem życia pozaziemskiego.
   Anteny systemu nie były tworzone, jak ma to zwykle miejsce, na specjalne zamówienie. Zbudowano je z ogólnodostępnych, komercyjnie sprzedawanych podzespołów.
   Testy systemu rozpoczęły się wczoraj, gdy włączono pierwsze 42 anteny. Twórcy ATA mówią, że nawet ta niewielka część Allen Telescope Array dorównuje wielu większym systemom.
   Wszystkie 350 anten ATA będzie badało obszar 17-krotnie większy niż ten obserwowany przez Very Large Array w Nowym Meksyku.
   ATA znajduje się w Hat Creek, 467 kilometrów na północ od San Francisco.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...