Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Stres przyczynia się nie tylko do siwienia, ale i utraty włosów. Dotąd promowano wiele sposobów na porost włosów, od szarlatańskich po jak najbardziej naukowe, ale żaden nie był skuteczny w 100%. Wygląda jednak na to, że podczas badań nad wpływem stresu na układ pokarmowy przez przypadek odkryto białko – astresynę-b - prowadzące do długotrwałego odrostu włosów.

Akademicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles współpracowali z kolegami z Departamentu Spraw Weteranów, Salk Institute oraz Oregon Health and Sciences University. Nasze odkrycia pokazują, że krótkie leczenie tym peptydem daje zaskakujące rezultaty w postaci długotrwałego odrostu włosów u chroniczne zestresowanych zmodyfikowanych genetycznie myszy. Toruje to drogę terapii łysienia u ludzi za pomocą modulowania działania receptorów hormonów stresu – wyjaśnia Million Mulugeta z UCLA.

Podczas eksperymentów akademicy wykorzystywali myszy, u których dochodziło do wydzielania nadmiernych ilości kortykoliberyny (hormonu odpowiadającego za uaktywnienie zachowań lękowych oraz zahamowanie apetytu i aktywności seksualnej). W miarę gdy gryzonie się starzały, traciły włosy. W końcu ich grzbiety stawały się zupełnie łyse. Dzięki temu łatwo je było odróżnić od zwierząt niezmodyfikowanych genetycznie.

Naukowcy z Salk Institute opracowali astresynę-B. Białko wstrzykiwano dootrzewnowo łysym myszom, by sprawdzić, jak jego zdolność blokowania receptorów kortykoliberyny wpłynie na przewód pokarmowy (astresyna-B jest antagonistą receptorów CRF1/CRF2). Pojedynczy zastrzyk nie dał żadnych efektów, dlatego iniekcje powtarzano przez 5 dni. Zmierzono wpływ terapii na wywołaną stresem reakcję jelita, a następnie eksperymentalne zwierzęta włożono do klatek z owłosionymi pobratymcami. Po ok. 3 miesiącach naukowcy chcieli przeprowadzić kolejne doświadczenia na przewodzie pokarmowym myszy, ale okazało się, że nie są w stanie powiedzieć, które gryzonie są które. Wszystkie były bowiem jednakowo owłosione.

Kolejne badania potwierdziły, że to astresyna-B odpowiadała za odrastanie włosów. Co ważne, terapia peptydem była bardzo krótka – wystarczył jeden zastrzyk dziennie przez 5 kolejnych dni, by rezultaty utrzymywały się nawet przez 4 miesiące. To stosunkowo długi czas, zważywszy że myszy żyją krócej niż dwa lata – podkreśla Mulugeta.

Na razie nie wiadomo, czy astresyna-B zadziała podobnie na ludzi. Zespół przetestował jednak na myszach minoksydyl, który przy stosowaniu zewnętrznym stymuluje mieszki włosowe. Podobnie jak u ludzi uzyskano lekki odrost włosów, co pozwala mieć nadzieję, że badany obecnie peptyd również oddziałuje analogicznie na oba gatunki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet jeśli białko będzie działać w podobny sposób u ludzi, osoby łyse przed ewentualnym wypuszczeniem opartego na nim leku będą nadal łyse. Mieszki włosa po jego wypadnięciu obumierają w przeciągu kilku miesięcy (do 10-12 maksymalnie). Włos może odrosnąć tylko jeśli mieszek jeszcze nie obumarł, co prowadzi do logicznego wniosku, iż taki lek pozwoli w najlepszym wypadku na odrost włosów straconych jedynie w okresie ostatniego roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@odalisques

 

Tego tak naprawdę jeszcze nie wiemy. Nie możemy chyba jeszcze wykluczyć, że to białko umożliwia odrastanie mieszków. Problemem może być też samo podanie leku - z białkami i peptydami bardzo różnie bywa, więc może się okazać, że trzeba będzie nad tym pokombinować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze wątpię, aby chodziło tu o coś więcej niż o stymulację nieobumarłych mieszków. Obumarłe tracą swoje unerwienie, a bez jego regeneracji nie ma mowy o regeneracji samego mieszka.

 

Poza tym mowa jest wyłącznie o stresie i wypadaniu włosów w ich kontekście, a to linia genetyczna odpowiada za prawie wszystkie pozostałe przypadki łysienia. Zatem astresyna może być wyłącznie odpowiedzią na ulbp3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...