Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

odalisques

Users
 • Content Count

  278
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

odalisques last won the day on September 22 2013

odalisques had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

About odalisques

 • Rank
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Czekam na zdjęcie wytatuowanych świń
 2. Andrei Linde otrzymuje newsa z dostawą do domu
 3. A ja na przykład umieram trochę w środku gdy czytam o "wydobywaniu surowców mineralnych w pozbawionej lodu Arktyce". Ale tak to u nas jest, rosnąca bezmyślność, krótkowzroczność i ignorancja idą w parze z postępem ekonomicznym.
 4. Akurat jeśli chodzi o promieniowanie, to wielkiego marginesu nie ma. Kwasy nukleinowe mają bardzo niską tolerancję radiacyjną.
 5. Tym bym się nie martwił, ponieważ stężenie metanu w atmosferze Tytana szacuje się obecnie na ~1450 razy wyższe, niż to na Marsie. Nawet więc jeśli nasza technologia jest nieco bardziej niedoskonała niż sądziliśmy, w przypadku Tytana zupełnie wystarczy.
 6. Nie do końca. Spektrum gazowe ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego jest obecnie mierzone z dokładnością tysiące razy niższą niż ta, którą zakładano w pomiarach atmosfery Marsa z Ziemi. To, że teraz redukujemy stężenie metanu z 35/10^9 do max ~1/10^9 niewiele zmienia w kontekście użyteczności tej metody przy pomiarach odległych ciał niebieskich (które przecież z założenia mają nam dawać wyniki przybliżone w sensie astronomicznym).
 7. Misją Curiosity nie jest znalezienie życia, obecnego (ha ha) lub przeszłego. Jego misją jest zbadanie, czy Mars stanowił kiedykolwiek środowisko mogące to życie utrzymywać. To w kontekście "uparcia się" na Marsa - badania stężenia metanu w atmosferze to jedynie jeden z wielu elementów układanki. Misja podobnej wielkości na Tytana jest już w planach. Zapraszamy na forum za ok. 9-12 lat.
 8. http://arxiv.org/pdf/1102.2326v2 Prawdę mówiąc nic nowego. Susskind w nieco innej postaci przedstawił parowanie czarnych dziur opisując ich metrykę już 2 lata temu, sama idea sięga zaś lat 90-tych. Gwoli wyjaśnienia i ostudzenia zapału miłośników sci-fi, informacja nie wydostaje się w ramach tej samej przestrzeni, z której została wchłonięta.
 9. Jako wielkiego przeciwnika umierania, informacja ta zasmuciła mnie podwójnie. Bo o szacunku do osoby, która nigdy wody nie leje w dyskusjach chyba wspominać nie trzeba.
 10. Nie pozwali 200 000 użytkowników, lecz wystąpili o udostępnienie ich danych osobowych, na co zgodę musi wyrazić sąd
 11. Zakaz Pauliego oczywiście obowiązuje, każdy neutron w jądrze tego samego atomu ma unikalną wartość N-L-M-MS - zatem się nie tłoczy, patrząc pod kątem spełnienia warunku fermion-niefermion
 12. 1) Bozon Higgsa ma stanowić mechanizm uzyskiwania masy przez cząstki, jego potencjalna masa nijak ma się do masy innych cząstek. Łatwiej byłoby posługiwiwać się energią, ale popularno-naukowe źródła informacji słusznie uznają, że M->E wywoływałoby powszechną konsternację. 2) Neutron jest fermionem, nie bozonem. A jeśli faktycznie chcesz poznać szczegóły zapoznaj się z mechanizmem i polem Higgsa. I generalnie z teorią pola, grupą Liego, etc.
 13. Informacje płynące ze świata fizyki kwantowej prawidłowo interpretować mogą jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę na jej temat. Czyli w przybliżeniu "prawie nikt". Tym samym natychmiastowe skutki eksperymentalnego udowodnienia istnienia lub nie bozonu Higgsa będą dla społeczeństwa żadne. Poza małymi grupkami ludzi takimi jak ja, którzy będą skakać z radości po lekturze końcowego raportu z arXiv, niezależnie od jego konkluzji.
 14. Wstyd, że 2+2=4 i dach nie zawali Ci się na głowę.
 15. Tzn kto w tej chwili obserwuje fale grawitacyjne choćby w najbliższym sąsiedztwie? Czy może to takie określenie na wykorzystanie chronometrażu pulsarów.
×
×
 • Create New...