Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

odalisques

Users
 • Content Count

  278
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by odalisques

 1. Czekam na zdjęcie wytatuowanych świń
 2. Andrei Linde otrzymuje newsa z dostawą do domu
 3. A ja na przykład umieram trochę w środku gdy czytam o "wydobywaniu surowców mineralnych w pozbawionej lodu Arktyce". Ale tak to u nas jest, rosnąca bezmyślność, krótkowzroczność i ignorancja idą w parze z postępem ekonomicznym.
 4. Akurat jeśli chodzi o promieniowanie, to wielkiego marginesu nie ma. Kwasy nukleinowe mają bardzo niską tolerancję radiacyjną.
 5. Tym bym się nie martwił, ponieważ stężenie metanu w atmosferze Tytana szacuje się obecnie na ~1450 razy wyższe, niż to na Marsie. Nawet więc jeśli nasza technologia jest nieco bardziej niedoskonała niż sądziliśmy, w przypadku Tytana zupełnie wystarczy.
 6. Nie do końca. Spektrum gazowe ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego jest obecnie mierzone z dokładnością tysiące razy niższą niż ta, którą zakładano w pomiarach atmosfery Marsa z Ziemi. To, że teraz redukujemy stężenie metanu z 35/10^9 do max ~1/10^9 niewiele zmienia w kontekście użyteczności tej metody przy pomiarach odległych ciał niebieskich (które przecież z założenia mają nam dawać wyniki przybliżone w sensie astronomicznym).
 7. Misją Curiosity nie jest znalezienie życia, obecnego (ha ha) lub przeszłego. Jego misją jest zbadanie, czy Mars stanowił kiedykolwiek środowisko mogące to życie utrzymywać. To w kontekście "uparcia się" na Marsa - badania stężenia metanu w atmosferze to jedynie jeden z wielu elementów układanki. Misja podobnej wielkości na Tytana jest już w planach. Zapraszamy na forum za ok. 9-12 lat.
 8. http://arxiv.org/pdf/1102.2326v2 Prawdę mówiąc nic nowego. Susskind w nieco innej postaci przedstawił parowanie czarnych dziur opisując ich metrykę już 2 lata temu, sama idea sięga zaś lat 90-tych. Gwoli wyjaśnienia i ostudzenia zapału miłośników sci-fi, informacja nie wydostaje się w ramach tej samej przestrzeni, z której została wchłonięta.
 9. Jako wielkiego przeciwnika umierania, informacja ta zasmuciła mnie podwójnie. Bo o szacunku do osoby, która nigdy wody nie leje w dyskusjach chyba wspominać nie trzeba.
 10. Nie pozwali 200 000 użytkowników, lecz wystąpili o udostępnienie ich danych osobowych, na co zgodę musi wyrazić sąd
 11. Zakaz Pauliego oczywiście obowiązuje, każdy neutron w jądrze tego samego atomu ma unikalną wartość N-L-M-MS - zatem się nie tłoczy, patrząc pod kątem spełnienia warunku fermion-niefermion
 12. 1) Bozon Higgsa ma stanowić mechanizm uzyskiwania masy przez cząstki, jego potencjalna masa nijak ma się do masy innych cząstek. Łatwiej byłoby posługiwiwać się energią, ale popularno-naukowe źródła informacji słusznie uznają, że M->E wywoływałoby powszechną konsternację. 2) Neutron jest fermionem, nie bozonem. A jeśli faktycznie chcesz poznać szczegóły zapoznaj się z mechanizmem i polem Higgsa. I generalnie z teorią pola, grupą Liego, etc.
 13. Informacje płynące ze świata fizyki kwantowej prawidłowo interpretować mogą jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę na jej temat. Czyli w przybliżeniu "prawie nikt". Tym samym natychmiastowe skutki eksperymentalnego udowodnienia istnienia lub nie bozonu Higgsa będą dla społeczeństwa żadne. Poza małymi grupkami ludzi takimi jak ja, którzy będą skakać z radości po lekturze końcowego raportu z arXiv, niezależnie od jego konkluzji.
 14. Wstyd, że 2+2=4 i dach nie zawali Ci się na głowę.
 15. Tzn kto w tej chwili obserwuje fale grawitacyjne choćby w najbliższym sąsiedztwie? Czy może to takie określenie na wykorzystanie chronometrażu pulsarów.
 16. Wyjdź. Swoją drogą, chiński program ochrony pandy jest jednym z najlepiej prowadzonych i przemyślanych programów ochrony zagrożonych gatunków na świecie. Jak chcą to potrafią.
 17. 1) Energia nie podlega procesowi pęcznienia 2) Czym jest ciemna energia to jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej astrofizyki. Przewija się wiele pomysłów, od cząsteczek kameleonowych po śmieszności typu selektron jako cząstka elementarna ciemnej energii. Tak czy inaczej w tej chwili (i w septylionie następnych) to domniemywania, którym daleko nawet do teorii.
 18. Nie, mechanika kwantowa stanowi integralne uzupełnienie mechaniki klasycznej. A z robertcb nie wiem dlaczego w ogóle dyskutujecie
 19. IT Crowd, choć przecudnie śmieszny, całkiem moim zdaniem odpada pod tym względem - wątki czysto naukowe pojawiają się wyłącznie w TBBT. Roy-a ciężko w ogóle nazwać geekiem, ogólnie inteligencją specjalnie nie grzeszy.
 20. Kenneth Feinberg jest prawnikiem specjalizującym się w mediacjach kryzysowych, był delegowany m.in. do zarządzania funduszami dla poszkodowanych w WTC. Oficjalnie jest stroną niezwiązaną ani z Białym Domem, ani z BP - w rzeczywistości to praktycznie rzecznik amerykańskiej administracji. Komunikaty wychodzące z jego biura można śmiało ignorować.
 21. Uhm, mylisz się. "Kula czterowymiarowa" to przecież nic innego jak obiekt o spółrzędnych (a,b,c,t), gdzie t (czas) określa punkt wystąpienia obiektu. Zatem taka kula nie rośnie czy maleje, jest to "jednowartościowe zdarzenie" (z braku leszpego wyrażenia) na osi czasu. Oczywiście zawsze możemy zdefiniować tensor aby obserwować kulę (funkcję jej zachowania) w przestrzeni czterowymiarowej, wtedy zgodnie z teorią względności bez problemu można stworzyć równanie określające jej współrzędne w kolejnych punktach jej podróży i wtedy właśnie można byłoby zaobserwować różny stan kuli w punktach o różnych współrzędnych, to o czym pisałeś w zacytowanym fragmencie. Dystans pomiędzy tymi punktami to po prostu pierwiastek z sumy a,b,c do kwadratu pomniejszony o pierwiastek z iloczynu t i prędkości światła do kwadratu.
 22. Trochę błąd logiczny, ponieważ: a) w tym samym 2-wymiarowym świecie możesz przedstawić rzut 3-wymiarowego obiektu (uzyskując reprezentację dodatkowego wymiaru) rzut n-wymiarowego obiektu w (n-1)-wymiarowej przestrzeni (gdzie n>4) przedstawiamy jako funkcję Innymi słowy patrzysz pod kątem 3-wymiarowej percepcji rzeczywistości, która jest czymś czysto umownym. Wizualizacja większej ilości wymiarów jest logicznie niemożliwa.
 23. Chwila nieuwagi i znów się wdałem w tę samą dyskusję. Grunt, że jesteś szczęśliwy i niska inteligencja oraz posiadanie ograniczonych zasobów naturalnych Ci nie przeszkadzają.
 24. Naprawdę nie wstyd Ci takich głupot pisać? Badanie i izolacja pojedyńczych cząstek jest niemożliwe? Lol... Możesz nie być na bieżąco, ale od roku 1999 minęło już trochę czasu.
 25. Nawiasem mówiąc bardzo chciałbym się mylić Sam super bujnego upierzenia nie posiadam.
×
×
 • Create New...