Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Przed sezonem jesienno-zimowych przeziębień naukowcy udzielają konsumentom cennych rad związanych z neutralizowaniem nieprzyjemnego oddechu po zjedzeniu czosnku. Wg nich, wystarczy wypić szklankę mleka.

Podczas testów zarówno z surowymi, jak i gotowanymi ząbkami czosnku mleko znacznie obniżało poziom związków siarki, które odpowiadają za intensywną woń tego popularnego składnika wielu potraw. Naukowcy oceniali stężenia 5 związków - disulfidu diallilowego (DADS), disulfidu allilowometylowego (AMDS), merkaptanu allilu (AM), merkaptanu metylowego, czyli metanotiolu (MM) i sulfidu allilowometylowego (AMS) - nad głową oraz w jamach ustnej i nosowej, wykorzystując do tego celu spektrometrię mas z jonizacją w strumieniu wybranych jonów (ang. selected ion flow tube-mass spectrometry, SIFT-MS). Okazało się, że mleko odtłuszczone i pełne w znacznym stopniu redukowały poziom wszystkich wziętych pod uwagę lotnych substancji.

Sheryl Barringer i Areerat Hansanugrum z Uniwersytetu Stanowego Ohio wyjaśniają, że to głównie zawarta w mleku woda odpowiadała za jego dezodorujące właściwości. Ze względu na wyższą zawartość tłuszczów pełne mleko było skuteczniejsze od chudego w radzeniu sobie z bardziej hydrofobowymi DADS i AMDS. Poza tym mleko lepiej usuwało z ust uporczywą woń sulfidu allilowometylowego niż woda czy 10% kazeinian sodu. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto czosnek popijać mlekiem. Mieszanie czosnku z mlekiem w ustach przed połknięciem dawało bowiem lepsze rezultaty niż popijanie po zjedzeniu. Amerykanie dodają, że choć czosnek zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników, wpływa na zapach ciała i oddechu przez wiele godzin, a nawet dni. Można z tym sobie radzić nie tylko za pomocą potraw z mlekiem, ale i grzybów czy bazylii. W większości przypadków tajemnica skuteczności domorosłych metod tkwi w dużej zawartości wody w wykorzystanych produktach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jasne. Czosnek z mlekiem to najlepsza droga do nieprzespanej nocy :) A zeby wyzdrowiec potrzebny jest wlasnie sen. To moze czosnek na kolacje a mleko na sniadanie? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

-to głównie zawarta w mleku woda odpowiadała za jego dezodorujące właściwości.

-Poza tym mleko lepiej usuwało z ust uporczywą woń sulfidu allilowometylowego niż woda

-W większości przypadków tajemnica skuteczności domorosłych metod tkwi w dużej zawartości wody w wykorzystanych produktach.</p>

No to woda czy mleko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy przypadkiem to nie jest tak, że eliminowanie zapachu zmniejsza właściwości lecznicze czosnku? Przecież w dużej mierze to właśnie substancje lotne mają zdrowotne właściwości...

 

Piszę to oczywiście w oderwaniu od wartości społecznej leczonego osobnika. W końcu chory powinien siedzieć w łóżku, a nie udzielać się towarzysko. No chyba, że chodzi nam o komfort domowników... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obstawiam, że w mleku rozpuszczają się związki, które produkują ten zapach i tym samym spłukuje je do żołądka. Połknięte związki z pewnością lepiej zadziałają niż pozostawione w ustach.

Zastanawiam się tylko co z zapachem całego ciała, czy mleko na niego też wpływało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...