Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Dzięki pracy japońskich naukowców powstał materiał, który umożliwi tworzenie tanich dysków optycznych o pojemności 1000-krotnie przewyższającej pojemność nośników Blu-ray. Materiał ten to nowa krystaliczna forma tlenku tytanu opracowana przez zespół profesora Shin-ichiego Ohkoshi z Uniwersytetu Tokijskiego.

Naukowiec wyjaśnia, że po wystawieniu na działanie światła materiał ten zmienia swoje właściwości z metalu o czarnym kolorze w brązowy półprzewodnik.  Zmiany są odwracalne i zachodzą w temperaturze pokojowej, a zatem pozwalają na łatwe wielokrotne zapisywanie dwóch stanów - 0 i 1.

Uczeni w celach testowych stworzyli cały zestaw niewielkich cząstek materiału, których średnica wahała się od 5 do 20 nanometrów. Jeśli do produkcji nośników zostałyby wykorzystane najmniejsze z tych cząstek, to pojemność dysku optycznego 1000-krotnie przewyższałaby pojemność Blu-ray. A zatem mogłaby być o 5000 razy większa, niż pojemność standardowego DVD. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną opracowane urządzenia do zapisu i odczytu danych z dysku z tlenkiem tytanu.

Profesor Ohkoshi zauważa, że nowe płyty byłyby znacznie tańsze od Blu-ray i DVD. Rynkowa cena tlenku tytanu jest obecnie około 100-krotnie niższa niż cena stopu germanu, antymonu i telluru, który jest używany we współczesnych nośnikach optycznych wielokrotnego zapisu.

Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe nośniki trafią na rynek. Japoński uczony ma zamiar w najbliższym czasie rozpocząć odpowiednie negocjacje z prywatnym biznesem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shadowmajk

Zastanawiam się jak dziś by wyglądał świat gdyby tę technologie zastosowano już w pierwszych dyskach optycznych. :D

 

Jak widać cały czas ludzkość podejmuje niewłaściwe wybory, szkoda że tak długo przychodzi nam czekać na rezultat ich naprawiania. Sami na siłę się hamujemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pewnie to samo co po wynalezieniu DVD (z tego co pamietam to powstały iemal róznowcześnie z CD)... czyli technologia czekałaby aż nadejdzie jej czas. Jakoś nikt nie potrzebował 4.5GB na napędzie optycznym w czassach gdy średnia wielkość dysku w domu wynosiła 2.5 czy 3GB, a do archiwizacji danych na serwerach używano mimo wszystko tańszych taśm magnetycznych.

 

co najwyżej możnaby liczyć, że uzyliby tlenku tytanu do zapisu z mniejszą gęstością i może płyty byłyby tańsze...

 

jendak z tego co rozumiem to używana tu forma krystaliczna nie byłą dotychczas znana, lub nie potrafiono jej uzyskać, wiec nie wiem po co te dywagacje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli spadek trwałości tego zapisu będzie proporcjonalny do wzrostu pojemności, to ja dziękuję.

Już w tej chwili trwałość nośników optycznych jest nędzna, a w porównaniu z rzadkimi dyskietkami 5,25" z lat osiemdziesiątych – wręcz żałosna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli spadek trwałości tego zapisu będzie proporcjonalny do wzrostu pojemności, to ja dziękuję.

Już w tej chwili trwałość nośników optycznych jest nędzna, a w porównaniu z rzadkimi dyskietkami 5,25" z lat osiemdziesiątych – wręcz żałosna.

 

Tak, to smutna prawda. Pewnie dlatego w zastosowaniach serwerowych królują biblioteki taśmowe. Teraz wychodzi na to, że im więcej trzymasz na DVD/CD tym więcej stracisz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakieś nieścisłości tu są. Najpierw materiał został zdefiniowany jako ten tlenek tytanu, a następnie jest nazwany "metalem" i to w dodatku w czarnym kolorze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli do tych nośników udało by się stworzyć niedrogie nagrywarki to była by to prawdziwa rewolucja. Tak tanie płyty o tak dużej pojemności sprawiły by ,że można by na 1 nośniku przez lata zapisywać wszystkie swoje dane. Nawet dla filmów w formacie full hd w technologii 3D 5000XDVD jest dużo za duże. Mogły by powstać systemy operacyjnie nie potrzebujące dysków twardych bo jedna taka płyta mogła by wystarczyć na zapis wszystkich danych ściągniętych z internetu przez zwykłego użytkownika do czasu wydania np kolejnego windowsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plamka ma rozmiar 5-20 nm. Żeby ją "zobaczyć" potrzeba fali 2-10 nm czyli częstotliwości rentgenowskie. Aktualnie używane nośniki pewnie łatwo się da zastąpić ale do obiecanych 5000 DVD na jednym krążku to jeszcze daleko. Ale, z drugiej strony, jest ogromna przestrzeń na rozwój :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że Mitsubishi Chemicals zaprzestanie produkcji płyt Blu-ray i DVD. Dziennikarze twierdza, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest spadająca zyskowność tego typu przedsięwzięć spowodowana rosnącą konkurencją ze stron firm spoza Japonii.
   Ze zdobytych informacji wynika, że produkcja płyt sprzedawanych pod marką Verbatim zostanie zlecona przedsiębiorstwom z Tajwanu lub Indii. Jedynym japońskim producentem DVD pozostanie firma Taiyo Yuden.
   Płyty DVD osiągnęły szczyt popularności w 2007 roku, kiedy to na całym świecie sprzedano około 6 miliardów sztuk. Od tamtej pory ich sprzedaż spada. Analitycy przewidują, że w roku 2013 liczba sprzedanych płyt zmniejszy się do 3,7 miliarda sztuk.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na Pennsylvania State University wykorzystano budowę oka krewetki modliszkowej (Odontodactylus scyllarus) do stworzenia dwuczęściowej płytki półfalowej, która może przyczynić się do udoskonalenia pamięci holograficznych, płyt CD czy DVD. Krewetka modliszkowa to jedno z niewielu zwierząt, które widzi polaryzację światła. Wielu naukowców sądzi, że oczy tych zwierząt lepiej współpracują z olbrzymim spektrum światła niż jakakolwiek płytka półfalowa stworzona przez człowieka.
   Chcemy zmienić polaryzację światła, bez wpływania na jego ilość, przechodzącą przez płytkę. Chcemy by wysoka przepuszczalność i zmiana polaryzacji były niezależne od częstotliwości. Innymi słowy, nie chcemy wpływać na kolor światła - mówi Akhlesh Lakhtakia z Penn State.
   Płytki półfalowe są wykorzystywane w tych urządzeniach, w których potrzebna jest konkretna polaryzacja, a w których dochodzi do jej zmiany. Zwykle są one wykonywane z kwarcu, kalcytu lub polimerów. Produkowane są też płytki wielowarstwowe, jednak mają one tendencję do rozwarstwiania się.
   Dlatego też uczeni z Uniwersytetu Technologicznego w Taipei we współpracy z profesorem Lakhtakią stworzyli płytkę wzorując się na budowie oka krewetki modliszkowej (krewetki boksującej). Naukowcy stworzyli trójwarstwową płytkę z pięciotlenku tantalu. Wykorzystali przy tym dwie metody osadzania warstw. Jedna pozwoliła na wyprodukowanie środkowej warstwy nanopręcików, które są do siebie równoległe i pochylone w tę samą stronę. Dwie zewnętrzne warstwy to również równoległe nanopręciki, ale wszystkie są ustawione pionowo. Te różne warstwy są konieczne gdy chcemy uzyskać wymaganą polaryzację bez jednoczesnego znaczącego zmniejszania przezroczystości w szerokim spektrum częstotliwości - poinformował Lakhtakia.
   Jako że długość nanopręcików jest mniejsza niż długość fali światła widzialnego, cała płytka charakteryzuje się dwójłomnością.
   Naukowcy zapewniają jednocześnie, że ich technika produkcji tego typu płytek wykorzystuje powszechnie używane technologie, nie wymaga zatem inwestowania w sprzęt litograficzny i jest kompatybilna z technologiami obecnymi w przemyśle elektronicznym i optoelektronicznym.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Panasonic jest pierwszą firmą, która rozpocznie sprzedaż płyty BDXL wielokrotnego zapisu. Dotychczas na rynku obecne były jedynie nośniki tego typu jednokrotnego zapisu. Płyta LM-BE100J trafi do rąk klientów w połowie kwietnia. Trójwarstwowy krążek pomieści do 100 gigabajtów danych. Wyceniono go na 10 000 jenów czyli 119 dolarów.
   BDXL (BD-RE XL) jest zgodna ze standardem RE4 Format Specification, pracuje z prędkością 2X i jest kompatybilna z odtwarzaczem Panasonic BZT900 BDXL.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Sąd w Hadze wydał zakaz importu Playstation 3 do Europy. Zakaz będzie obowiązywał przez co najmniej 10 dni. Jego wydanie to wynik sporu patentowego pomiędzy LG a Sony. LG oskarża Sony o naruszenie patentów wykorzystywanych w technologii Blu-ray. Sąd wstępnie zgodził się z argumentami LG, stąd tymczasowy zakaz. Firma ma teraz 10 dni na wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie zakazu. Sony może natomiast starać się o zniesienie zakazu. Mocno uderza on w firmę, która tygodniowo eksportuje na Stary Kontytnent 100 000 konsoli.
   Producenci konsoli starają się, by w magazynach znajdowały się taka liczba urządzeń, która zapewni niezakłóconą sprzedaż przez 2-3 tygodnie. Ewentualne przedłużenie zakazu będzie oznaczało, że PS3 zniknie z europejskich sklepów.
   LG twierdzi, że urządzenie narusza liczne patenty należące do tej firmy. W ubiegłym miesiącu firma złożyła skargę do amerykańskiej komisji handlu zagranicznego i stara się o wydanie zakazu importu PlayStation 3 do USA.
   Jeśli Sony zostanie uznana winną naruszenia praw LG, będzie musiała zapłacić odszkodowanie za każdą sprzedaną konsolę.
   Po wydaniu zakazu europejskie służby celne zatrzymały w składach celnych wszystkie znajdujące się tam konsole.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...