Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

ozeo

Users
 • Content Count

  99
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

About ozeo

 • Rank
  Górnik

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Za naszego życia setki tysięcy gatunków ginie bezpowrotnie dzięki działalności H.sapiens. Czemu tak trudno jest nam przyznać że 40 tyś lat temu byliśmy tacy sami i zabijaliśmy wszystko co było w naszym zasięgu ?
 2. Z tego można wyciągnąć wnioski że lepszy dla naszego powietrza uprzemysłowiony kraj jak USA niż lasy tropikalne. Zdewastowane czy nie to dalej lasy. To tylko pokazuje że dalej wiemy bardzo mało o obiegu CO2. Ciekawe czy są jakieś badania pokazujące jaką nadwyżkę tlenu mają tereny na których rozwija się plankton w oceanach.
 3. Czyli wytnijcie lasy to algi powstaną . Ziemia to jednak bardzo skomplikowany system ciekawe jak się ma całościowa produkcja tlenu przez te wycięte drzewa do tych co teraz produkują mikroalgi.
 4. To tylko pokazuje jak bardzo skomplikowanym systemem jest Ziemia . Nawet jeśli ją ocieplamy to nie znaczy że podda się temu bez oporów.
 5. Przez ostatnie 30 lat Polska rozwijała się niezwykle dynamicznie (niski poziom początkowy, duże zasoby taniej siły roboczej wejście do EU i integracja z bogatymi Niemcami) a mimo to zdołaliśmy zwiększyć moc wytwarzanego prądu zaledwie o 30% jak nie nastąpi jakiś przełom w wytwarzaniu energii a na to się nie zanosi to zwiększenie wytwarzanej mocy o 100% to jakoś w połowie przyszłego wieku osiągniemy. Co do utylizacji to jednak myślę że to nie będzie takie różowe i oczyma duszy już widzę ogromne sterty baterii na wysypiskach z którymi nic nie opłaca się robić.
 6. Gdzieś widziałem wyliczenia w których autor pokazał że jeśli byśmy chcieli wszystkie samochody w Polsce wymienić na elektryki to byśmy musieli co najmniej podwoić moc wytwarzanego prądu . Już nie mówiąc o tym kto i jak te super baterie będzie na masową skalę utylizował. Dlatego uważam ,że przez najbliższe dziesięciolecia elektryki to będą drogie zabawki dla bogatych co udają że są ekologiczni. No może poza transportem publicznym .
 7. Ta wyjątkowość wcale nie musi być przypadkowa. Być może nasi przodkowie eliminowali każdą inteligentną konkurencję. I dopiero gdy zostaliśmy sami zachwiana została równowaga i nasze możliwości wystrzeliły. Nie musimy się martwić że nas napadną inne homo to mamy możliwości aby budować rakiety. Co do ewolucji życia to te 3,5 miliarda lat trwa na Ziemi ale przecież gdzie indziej mogła trwać dużo krócej . Co do szukania życia to obserwując Słońce nawet z odległości najbliższych gwiazd niczym się ono nie wyróżnia od taka sobie słaba kropeczka. A od zauważenia Słońca do zauważenia Ziemi i tego co się na niej dzieje to bardzo długa droga. Do tego czas istnienia naszego gatunku jest śmiesznie mały światło wysłane przez pierwszych ludzi (tych co jeszcze na drzewach byli) teraz dociera do krańca naszej galaktyki jak ktoś jakimś cudem je zobaczy i wyśle wiadomość to zobaczymy ją za kolejne 100 tysięcy lat. Życia w okół nas może być pełno ale my po prostu możemy nie mieć szansy je zauważyć a nawet jak zauważymy to z powodu odległości nic z tym nie będziemy w stanie zrobić.
 8. Zmiany w ciągu kilkudziesięciu /kilkuset lat trudno nazwać odwróceniem trendu. To równie dobrze może być zwykła fluktuacja i za kilkadziesiąt lat może powrócić zlodowacenie szczególnie do Europy. Lubimy o sobie myśleć że jesteśmy tacy potężni i wpływowi a klimat na Ziemi jest wypadkową zbyt dużej liczby czynników z których części pewnie jeszcze nie znamy.
 9. jak to się ma do zaleceń jedzenia regularnie co najmniej 5 posiłków dziennie? Albo tego że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? I jak taką terapię przeprowadzić w warunkach domowych aby się nie zabić ? Ogólnie głodówki wydają się bardzo ciekawym fenomenem podobno większość ludzi żyjących bardzo długo np około 100 lat przeżyła w swoim życiu okresy głodu.
 10. Dopiero chyba 40 tyś lat temu zostaliśmy na tej planecie sami. Wcześniej były inne gatunki człowieka jak sami z sobą walczymy w wojnach które niszczą lokalne społeczności łatwo jest sobie wyobrazić jak nasze wysiłki szły na wykończenie innych gatunków często silniejszych i o większych mózgach od nas. Do tego w tak długim okresie czasu jak 500 tysięcy lat wiele rzeczy trzeba było wynajdować wielokrotnie. Np jedna społeczność nauczyła się robić porządne garnki ale inna przyszła i miała lepsze pałki i ich wybiła przez co zapomniano jak się te garnki robi i minęły setki a może tysiące lat zanim znów ludzkość to wymyśliła. Z naszej perspektywy trudno sobie wyobrazić ich życie. Bez prądu domu gdy niemal wszystko musisz robić sam sam upolować sam zrobić sobie ubranie nazbierać drzewa na ognisko obronić się przed zwierzętami i nagle zostaje bardzo mało czasu na wymyślenie czegokolwiek. Do tego większość ludzi ginęła pewnie przed swoimi 20 urodzinami warto rozważyć jak wiele z rzeczy którymi się posługujemy wymyśliły by nastolatki i to w przerwie między pogonią za gazelą a zbieraniem jagód.
 11. Z tego co rozumiem nasz gatunek chodzi po ziemi przez okres 1/10 tego co Homo erektus. Wyzywanie ich od leniwych jest podobne do myśli dziecka że dziadek jest gorszy bo wolniej od niego biega. Co do skał to może byli po prostu krótkowidzami albo to że je widzieli nie znaczy że potrafili zinterpretować że to coś innego od tego co mają pod nosem.
 12. a jednak ludzie czasem zaskakują i tak oto w Szwajcarii było kiedyś referendum w sprawie dochodu podstawowego i zdecydowana większość więcej nawet niż to 2/3 była przeciw. (no chyba że tam sami ekonomiści żyją) https://wpolityce.pl/swiat/295528-zdumiewajace-szwajcarzy-odrzucili-w-referendum-pomysl-gwarantowanego-dochodu-dla-kazdego-to-sie-nazywa-odpowiedzialnosc
 13. Skąd wiadomo że to jakość drinków powoduje spadek płodności? Przecież mogą to być przyczyny społeczne. Np młode dziewczyny zamiast być matkami mają inne ciekawsze dla nich zajęcie czyli siedzenie w barze. Tak samo panowie jak już wypiją to są mniej chętni do igraszek lub kobiety nie chcą sypiać z pijanymi. Do tego średnia 5,6 dziecka na kobietę to dalej jest kosmicznie duża w porównaniu do krajów rozwiniętych więc raczej dalej są płodne. Być może postęp cywilizacji w tej wiosce też swoje dołożył.
 14. To nie był rodzynek to nie był przypadek mogą zagrać jeszcze raz i i tak ich ogra. Jest wyraźnie napisane po " po bilionach rozdań opracował skuteczną strategię." i w trakcie tego turnieju dalej doskonalił swoją strategię. To jest moc algorytmów ewolucyjnych może przeciwnik zmieniać strategię a on i tak wie jak przeciw temu grać bo już ma doświadczenie bilionów partii. I to doświadczenie którego w przeciwieństwie do człowieka nie zapomina.
×
×
 • Create New...