Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

GROSZ-ek

Users
 • Content Count

  37
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

GROSZ-ek last won the day on January 11 2022

GROSZ-ek had the most liked content!

Community Reputation

4 Neutral

About GROSZ-ek

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wydadzą przy okazji. W CERN AI jest używana do błyskawicznej oceny, czy zarejestrowany dany rozpad wart jest zainteresowania, czy też nie. Danych z detektorów jest tak dużo, że trzeba je selekcjonować prawie w czasie rzeczywistym. AI świetnie się w tym sprawdza: https://sparks.cern/ai-cern
 2. Czyli partogeneza stała się dla ludzi dostępna, a skupione na karierze kobiety zasadniczo mogą mieć upragnione dziecko w dowolnym wieku bez tych okołomęskich hocków-klocków. A ponieważ procedura i tak przewiduje imprint genów metodą CRISPR/Cas, to nic nie szkodzi, żeby przy okazji ponaprawiać inne genetyczne słabości w przekazywanym genomie. Zaiste, ludzkość wchodzi na nowe tory sterowania swoją ewolucją...
 3. Ciekawe odkrycie. Przez czasoprzestrzeń naszego Wszechświata suną podłużne fale grawitacyjnej muzyki sfer. A jak już mamy narzędzie do jej odbioru, to możemy spróbować zrozumieć, co nam Wszechświat "śpiewa"...
 4. Zapomniałeś o resztkowych oddziaływaniach silnych pomiędzy protonami. I jest ono silniejsze niż odpychające oddziaływanie elektromagnetyczne.
 5. "Czyli pozamiatane - wszechświat jest odcięty dla komunikacji (w sensie podróżniczym). " Nie przesadzałbym. Dla istot dysponujących wiecznością i 100 tys. to pikuś. Coraz bardziej zbliżamy się do faktycznej nieśmiertelności i na świecie już żyją ludzie których córka albo wnuczka będzie żyła ponad 150 lat. A jak przebijemy tę barierę, to przebijemy każdą inną. Wzorce zapisane w DNA trwają z bardzo niewielkimi zmianami od miliardów lat. Wzorce zapisane w naszych księgach trwają od tysięcy lat, a pracujemy nad tym, żeby zapisane w nowoczesnych nośnikach trwały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy lat. Intensywnie pracujemy nad tym, aby całą ludzką złożoność zapisać w nieprzebranej ilości zer i jedynek, i jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby to osiągnąć. Co prawda, naszym wytworom jeszcze daleko do naszej wspaniałości, ale pamiętajmy - jesteśmy dopiero na początku tej drogi, a pierwsze, nie poradne kroki, zostały już na niej poczynione.
 6. Raczej wątpię, że całe jądro Ziemi zmienia kierunek swojego obrotu, co raczej o zmienną prędkość liniową i kątową względem powierzchni Ziemi, skąd prowadzone są badania. Inaczej mówiąc, Ziemia nie jest ciałem sztywnym i jej poszczególne warstwy obracają się w tym samym kierunku (!) w różną prędkością kątową, co może wywoływać wrażenie, że względna prędkość kątowa różnych warstw jest inna. A jak do tego doliczyć potencjalne różne prądy konwekcyjne w wnętrzu ziemi, to faktycznie finalny obraz ich ruchów może wyjść cokolwiek dziwny.
 7. Inaczej mówiąc, to dzieło komputerów działających na dużo bardziej zaawansowanej magii niż parzenie herbacianych fusów...
 8. I w nocy, i w dzień - stojąc na parkingu w pracy (cały czas mówimy o USA, a tam do pracy jeździ się samochodem, który przez pozostałe godziny stoi na parkingu w miejscu pracy).
 9. Hmm, oddziaływania słabe zamieniają jedne rodzaj kwarków w drugie, tak samo z elektronami i neutrinami - czyli leptonami. To by sugerowało, że jeśli już istnieją, to tylko osobne pola leptonów i kwarków oraz zwichrowane na różne sposoby pole oddziaływań między nimi, przy czym leptony nie oddziałują kolorowo, a kwarki tak.
 10. Istnieją szacunki, że 10 miliardowy mieszkaniec Ziemi może nigdy się na narodzić. Raczej pewne, że jako ludzkość przekroczymy 9 miliardy, ale z przekroczeniem 10 miliardów może być trudno, bardzo trudno. Druga pochodna liczebności ludzkości po czasie od dawna jest mniejsza od zera, a i pierwsza zmierza w tym kierunku.
 11. Raczej chodzi o powtarzalność działania neuronów. Neurony zmutowane to zazwyczaj neurony zepsute, nie działające w ogóle, albo w bardzo ograniczonym zakresie.
 12. "Ważnym czynnikiem, który ukształtował wygląd twarzy Homo sapiens była dieta. " Kolejny dowód, że wynalazek ognia i przygotowywanie za jego pomocą pożywienia przed spożyciem miał mierzalny wpływ na ewolucję człowieka. A jakie inne ludzkie wynalazki miały wpływ na ewolucję człowieka? Ubrania, hodowla zwierząt, medycyna, pigułka antykoncepcyjna?
×
×
 • Create New...