Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

GROSZ-ek

Users
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

GROSZ-ek last won the day on January 11 2022

GROSZ-ek had the most liked content!

Community Reputation

4 Neutral

About GROSZ-ek

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. "Czyli pozamiatane - wszechświat jest odcięty dla komunikacji (w sensie podróżniczym). " Nie przesadzałbym. Dla istot dysponujących wiecznością i 100 tys. to pikuś. Coraz bardziej zbliżamy się do faktycznej nieśmiertelności i na świecie już żyją ludzie których córka albo wnuczka będzie żyła ponad 150 lat. A jak przebijemy tę barierę, to przebijemy każdą inną. Wzorce zapisane w DNA trwają z bardzo niewielkimi zmianami od miliardów lat. Wzorce zapisane w naszych księgach trwają od tysięcy lat, a pracujemy nad tym, żeby zapisane w nowoczesnych nośnikach trwały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy lat. Intensywnie pracujemy nad tym, aby całą ludzką złożoność zapisać w nieprzebranej ilości zer i jedynek, i jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby to osiągnąć. Co prawda, naszym wytworom jeszcze daleko do naszej wspaniałości, ale pamiętajmy - jesteśmy dopiero na początku tej drogi, a pierwsze, nie poradne kroki, zostały już na niej poczynione.
 2. Raczej wątpię, że całe jądro Ziemi zmienia kierunek swojego obrotu, co raczej o zmienną prędkość liniową i kątową względem powierzchni Ziemi, skąd prowadzone są badania. Inaczej mówiąc, Ziemia nie jest ciałem sztywnym i jej poszczególne warstwy obracają się w tym samym kierunku (!) w różną prędkością kątową, co może wywoływać wrażenie, że względna prędkość kątowa różnych warstw jest inna. A jak do tego doliczyć potencjalne różne prądy konwekcyjne w wnętrzu ziemi, to faktycznie finalny obraz ich ruchów może wyjść cokolwiek dziwny.
 3. Inaczej mówiąc, to dzieło komputerów działających na dużo bardziej zaawansowanej magii niż parzenie herbacianych fusów...
 4. I w nocy, i w dzień - stojąc na parkingu w pracy (cały czas mówimy o USA, a tam do pracy jeździ się samochodem, który przez pozostałe godziny stoi na parkingu w miejscu pracy).
 5. Hmm, oddziaływania słabe zamieniają jedne rodzaj kwarków w drugie, tak samo z elektronami i neutrinami - czyli leptonami. To by sugerowało, że jeśli już istnieją, to tylko osobne pola leptonów i kwarków oraz zwichrowane na różne sposoby pole oddziaływań między nimi, przy czym leptony nie oddziałują kolorowo, a kwarki tak.
 6. Istnieją szacunki, że 10 miliardowy mieszkaniec Ziemi może nigdy się na narodzić. Raczej pewne, że jako ludzkość przekroczymy 9 miliardy, ale z przekroczeniem 10 miliardów może być trudno, bardzo trudno. Druga pochodna liczebności ludzkości po czasie od dawna jest mniejsza od zera, a i pierwsza zmierza w tym kierunku.
 7. Raczej chodzi o powtarzalność działania neuronów. Neurony zmutowane to zazwyczaj neurony zepsute, nie działające w ogóle, albo w bardzo ograniczonym zakresie.
 8. "Ważnym czynnikiem, który ukształtował wygląd twarzy Homo sapiens była dieta. " Kolejny dowód, że wynalazek ognia i przygotowywanie za jego pomocą pożywienia przed spożyciem miał mierzalny wpływ na ewolucję człowieka. A jakie inne ludzkie wynalazki miały wpływ na ewolucję człowieka? Ubrania, hodowla zwierząt, medycyna, pigułka antykoncepcyjna?
 9. A to nie jest tak, że materia jest dyslokacją w kwantowej strukturze przestrzeni, gdzie dochodzi do lokalnego nie zbilansowania ściskającej siły osobliwości i rozrywającej siły momentu obrotowego, co do zasady pozostających w globalnej równowadze zgodnie z metryką Kerrego na pierścieniu wirującej czarnej dziury, którą jest na wszechświat?
 10. Jak dywagować, to dywagować. Mi się bardzo podoba koncepcja, że nasz Wszechświat to czarna dziura oglądana od wewnątrz, a czarne dziury to nowe wszechświaty oglądane z zewnątrz. W takim ujęciu pusta przestrzeń to materiał konstrukcyjny czarnej dziury, czas to "dźwięk" w tym materiale konstrukcyjnym, a materia zaś to dyslokacje w materiale konstrukcyjnym, gdzie dochodzi do częściowego nie zrównoważenia sił ściskających osobliwość do punku a przeciwstawiających się im sił rozrywających momentu obrotowego czarnej dziury (te 2 tendencje: zapadanie się do punktu i przeciwstawiający się im moment obrotowy co do zasady pozostają w globalnej równowadze, ale dopuszczalne są lokalne odstępstwa, które my postrzegamy jako materię). Jeśli Więc nasz wszechświat nie ma "zaprogramowanego" mechanizmu kompensacji dyslokacji, to raz powstałe dyslokacje będą sobie funkcjonować i nawet będą między sobą oddziaływać być może łącząc się w jakieś większe struktury.
 11. Choć najbardziej kibicuję ESA - bo na nią idą moje podatki - to gratuluję Chińczykom osiągnięcia i się podchwytliwie pytam: "A kiedy Europa"?
 12. Laser rentgenowski na swobodnych elektronach - główna broń pokładowa na kosmicznych krążownikach ludzkości. Tym będziemy się zabijali w czasie kosmicznych bitew o dominację.
×
×
 • Create New...