Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Nawet prawidłowe założenie kołnierza ortopedycznego na szyję ofiary ciężkiego wypadku może przynieść więcej szkody niż pożytku - uważają naukowcy z Baylor College of Medicine (BCM). Ich kontrowersyjny raport został opublikowany na łamach czasopisma Journal of Trauma.

Jest rzeczą znaną, że u osoby z poważnym urazem można z ogromną łatwością wywołać wtórne uszkodzenia, tłumaczy dr John Hipp, autor-senior publikacji. Odkryliśmy, że w przypadku naprawdę poważnego urazu kołnierz ortopedyczny nie tylko nie chroni kręgosłupa, lecz może tak naprawdę znacznie pogorszyć sytuację.

Do swoich wniosków badacze z BCM doszli na podstawie eksperymentu na zwłokach 9 osób. W każdym z ciał rozcięto więzadła łączące kręgi szyjne, co miało symulować efekt poważnego wypadku z urazem górnego odcinka kręgosłupa. Następnie na uszkodzony fragment ciała założono kołnierz ortopedyczny. Całą procedurę przeprowadzono, oczywiście, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dla lekarzy i ratowników.

Zarówno przed zasymulowaną akcją ratunkową, jak i po niej naukowcy wykonali na badanych zwłokach kilka rodzajów badań obrazowych. Jak się okazało, przeprowadzona procedura wywołała rozsunięcie dwóch najwyższych kręgów kręgosłupa szyjnego aż o 3,3-11,3 mm. W sytuacji ratowania żywego człowieka tak znaczna dyslokacja mogłaby wywołać poważne konsekwencje, włącznie z paraliżem czterokończynowym a nawet zgonem.

Odkryliśmy, że kołnierz ortopedyczny odsuwa głowę od torsu, co może powodować powstanie rozdzielenia [rdzenia kręgowego - przyp. red.] i wtórnych obrażeń, podsumowuje zebrane informacje główny autor studium, dr Peleg Ben-Galim. W związku z odkrytym zjawiskiem jego zespół zwraca uwagę na konieczność opracowania nowych metod stabilizacji szyi, które zapobiegną urazom rdzenia kręgowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo interesujące odkrycie, ciekawe skąd w ogóle wziął się pomysł tak radykalnego eksperymentu. A jeśli chodzi o kołnierze to zapewne wystarczy wprowadzić odpowiednie wyprofilowanie w przekroju, może połączone z pół-otwarciem całości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wlasnie od dluzszego czasu zastanawialem sie nad tym

dlaczego nie stosuje sie nierozpreznej szybkostygnacej piany

 

w wielu przypadkach delikwent ma zakladany kolnierz juz poza autem bo inaczej sie nie da

najpierw sie go wyciaga przytrzymujac glowe

 

mozna by bylo najpierw unieruchomic glowe i szyje czyms podobnym do piany poliuretanowej

w zasadzie poza tym ze wrednie sie klei to mogla by to byc nawet taka piana :D - zart oczywiscie

ale zasada jest taka sama

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawe skąd w ogóle wziął się pomysł tak radykalnego eksperymentu.

Podejrzewam, że z tego, że poważne urazy w wyniku założenia kołnierza to nie mit. rzeczywiście tak się nieraz dzieje. Badacze pewnie chcieli sprawdzić, czy jest to wina np. stresu podczas pracy ratownika, czy też samej metody, która jest zwyczajnie wadliwa.

A jeśli chodzi o kołnierze to zapewne wystarczy wprowadzić odpowiednie wyprofilowanie w przekroju, może połączone z pół-otwarciem całości.

Pewnie tak, albo zostaje opcja jakiegoś kołnierza z "pętlą" przechodzącą przez czubek głowy i mocowaną do ramion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mikroos

Zamocuj coś takiego osobie uwięzionej we wraku samochodu, pixel ma rację, coś na zasadzie bardzo szybko schnącej piany "wylewanej" do kołnierza uniwersalnego.

Kołnierze uniwersalne mogły by być np. w trzech rozmiarach: dziecko dorosły i gruby

a piana wypełni resztę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamocuj coś takiego osobie uwięzionej we wraku samochodu

Ale ja nigdzie nie napisałem, że ratownicy źle niosą pomoc. Napisałem jedynie, że badacze chcieli sprawdzić, czy tak się nie dzieje (skoro zdarzają się ofiary, to nie tylko można, ale wręcz należy sprawdzić, dlaczego).

 

Natomiast pomysł z zastosowaniem pianki nie brzmi źle, ale widzę kilka problemów:

1. czas schnięcia (na pewno do rozwiązania, choć przy tak dużej objętości może to być trudne)

2. zmiana objętości podczas schnięcia (pewnie też da się rozwiązać)

3. zdjęcie pianki w szpitalu, kiedy będzie trzeba podjąć dalsze czynności.

 

Pomysł na pewno wart rozwiązania, ale może być trudny w realizacji. Natomiast kołnierze już od dawna są dostępne w kilku rozmiarach albo w jednym, regulowanym.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomimo wielu zalet pianki należy też rozważyć taką rzecz - jak zrobić żeby nie dostawała się do ewentualnych ran na karku i szyi ofiary?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słuszna uwaga! Chociaż dobrze opracowana pianka mogłaby jednocześnie służyć jako opatrunek :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpierw pryskało by się powierzchnię skóry jakimś sprejem, następnie zakładało uniwersalny kołnierz i wypełniało pianką. Pianka byłaby zarazem opatrunkiem (niedawno był tu artykuł o takim wynalazku), a sprej zapobiegałby ewentualnemu przyklejanie się pianki i zarazem dezynfekowałby skórę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wg mnie wszystkie problemy zwiazane z pianka sa do zalatwienia

- czas schniecia - bez problemu moze to byc natychmiast - to tylko kwestia proporcji skladnikow

- zmiana objetosci - to samo co powyzej

- dostawanie sie ran - tak - to moze byc problem no ale zwykly kolnierz tez sprawia tu problem - tez moze wypadac w miejscu rany. mysle ze z pianka moze byc latwiej bo mozna ja tak wypsikac ze ominie rane zostawiajac dziure "do obslugi rany"

 

poza tym mysle ze mozna by bylo ta piana wiazac nie tylko kark

mozna by tak samo unieruchamiac wszelkie zlamania i inne urazy

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem pianki i ran mozna by bylo rowiazac umieszczajac pianke w foli lub uzywajac istniejacych juz plastrow w piance a nastepnie pianka usztywniajaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja zalozylem ze delikwent nie nalezy ruszac wogole

wiec nie ma mowy o zadnej folli podkladanej pod pianke

trzeba ja psikac na to co sie zastanie baz grzebania :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w piance widzę jeden poważny minus - pewnie do obejścia, ale ciężej.

Pianka powinna być sztywna - żeby unieruchomiła szyję/głowę, tylko co jeśli na takim pacjencie będzie trzeba szybko przeprowadzić intubację ? Przez piankę raczej ciężko, ściągać ją też łatwo nie będzie...

Pewnie dałoby się znaleźć materiał który po zaschnięciu tworzy coś na kształt gipsu, wtedy wystarczy tylko mocniej puknąć i dostęp do odcinka szyjnego stoi otworem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Obecność kręgosłupa pozwoliła kręgowcom na podbój oceanów i lądów. Do niedawna jednak nie było jasne, kiedy i gdzie się on pojawił. Nowe dane sugerują, że kręgosłup wyewoluował w płytkich wodach przybrzeżnych.
   Lauren Sallan i jej zespół z University of Pennsylvania przeanalizowali niemal 3000 skamieniałości wczesnych ryb. Ich porównanie oraz określenie, z jakiego środowiska pochodzą, pozwoliło na stwierdzenie, gdzie doszło do ich wyodrębnienia.
   Odkryliśmy, że wszystkie kręgowce, od pierwszych bezszczękowców po rekiny i ryby kostnoszkieletowe pochodzą z bardzo ograniczonego środowiska płytkich wód wokół brzegu, mówi Sallan. Takie wnioski to olbrzymia niespodzianka, gdyż duże skoki ewolucyjne są zwykle powiązane ze środowiskami odznaczającymi się duża bioróżnorodnością, jak np. rafy koralowe. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że zmiany ewolucyjne, dzięki którym oceany zapełniły się rybami, miały miejsce w wodach przybrzeżnych. Sallan sugeruje, że kręgowce powstały właśnie tam, gdyż obecność szkieletu pozwalała na lepsze radzenie sobie z falami i niespokojnymi płytkimi wodami.
   Odkrycie może też wyjaśniać, dlaczego mamy tak niewiele skamieniałości wczesnych kręgowców. Jeśli rzeczywiście żyły one w płytkich wodach, to fale mogły zniszczyć ich szkielety, zanim zdążyły one sfosylizować.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Liczne badania wykazały, że używanie przez kierowców telefonów komórkowych w czasie jazdy znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Sama rozmowa oznacza 4-krotnie większe prawdopodobieństwo kolizji, a wysyłanie SMS-ów zwiększa je aż 23 razy.
   Proponowane są usługi i aplikacje mające na celu zmniejszenie niebezpieczeństwa. Wszystkie one mają jednak pewną poważną wadę. Działają wówczas, gdy wykryją, iż telefon znajduje się w poruszającym się pojeździe. A to oznacza, że np. zablokowane mogą zostać również telefony pasażerów.
   Naukowcy z Rutgers University oraz Stevens Institute of Technology pracują nad rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe będzie blokowanie tylko telefonu kierowcy, a pasażerowie będą mogli swobodnie korzystać ze swoich urządzeń. Uczeni wpadli na pomysł by skomunikować telefon za pomocą technologii Blutooth z systemem stereo w samochodzie. Stereo wysyła niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki, które są odbierane przez mikrofon telefonu. Specjalny algorytm wylicza pozycję telefonu w samochodzie, stwierdzając dzięki temu, czy jest on używany przez kierowcę, czy pasażera.
   Wokół tej technologii budowana jest też cała gama aplikacji pomocniczych. Powstaje na przykład program, który informuje osoby z listy kontaktów kierowcy o tym, że właśnie prowadzi on pojazd. Daje im też możliwość stwierdzenia, że rozmowa jest bardzo pilna i mimo to chcą nawiązać połączenie. Inny pomysł to połączenie systemu wykrywania pozycji telefonu z kalendarzem, dzięki czemu, jeśli w kalendarzu mamy zapisane jakieś spotkanie, na które właśnie jedziemy, będziemy mogli łatwo powiadomić uczestników spotkania, że się spóźnimy. Kierowca powinien mieć możliwość nawiązania połączenia za pomocą jednego przycisku. Bez konieczności wyszukiwania w menu kontaktów - mówi Marco Gruteser.
   Prototypowy system został zaprezentowany w laboratorium w ubiegłym roku, teraz jednak znacznie go udoskonalono. Przede wszystkim został już wbudowany w telefony, zintegrowano go z różnymi aplikacjami, a naukowcy pracują nad uproszczeniem algorytmu tak, by wykrywał położenie telefonu w samochodzie w ciągu 3-4 sekund zamiast obecnych 7-8 sekund.
   Gruteser mówi, że największym minusem systemu jest to, iż bazuje on na technologii Bluetooh. Jest ona niedostępna w znakomitej większości starszych modeli samochodów, a i nie wszystkie nowe są w nią wyposażone. Ponadto różne wymiary kabin samochodowych i różna konfiguracja głośników powodują, że wykrywanie nie działa idealnie. Obecnie system potrafi wykryć kierowcę z 90-procentową dokładnością.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Palenie marihuany na 3 godziny przed prowadzeniem samochodu 1,92 razy zwiększa ryzyko wypadku, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym.
   Zespół profesora Marka Asbridge'a z Dalhousie University przeprowadził metaanalizę 9 badań obserwacyjnych, w przypadku których łączna liczebność prób poszkodowanych w wypadkach osób wynosiła 49.411. Naukowcy wyliczyli prawdopodobieństwo wypadku, gdy palenie marihuany potwierdziły badania toksykologiczne pełnej krwi (występował w niej psychoaktywny metabolit THC - 11-OH-THC) albo sam kierowca wspominał, że palił 3 godziny przez wypadkiem lub później, a jednocześnie wykluczono picie alkoholu i zażywanie narkotyków innych niż marihuana.
   Nie wiadomo, jaki dokładnie poziom THC (tetrahydrokannabinolu) upośledza umiejętności psychomotoryczne potrzebne do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ w większości studiów (6) poprzestawano na wykryciu THC we krwi, a tylko w 3 ustalano stężenie głównej substancji psychoaktywnej konopi. Mimo że nie sprawdzaliśmy wpływu dawki na ryzyko i powagę wypadku, badanie kierowców, którzy zginęli, ujawniło większe ilości THC we krwi. Choć stopień upośledzenia zdolności prowadzenia samochodu może nie być tak duży jak przy upojeniu alkoholowym, to jednak się pojawia i wymaga reakcji służb zdrowia publicznego [oraz ustawodawców] - napisano w raporcie opublikowanym na łamach British Medical Journal.
   Wiele z badań oceniających wpływ konopi na zdolność kierowania samochodem prowadzi się w laboratorium, dlatego choć mają one wysoką trafność wewnętrzną (na zmienną zależną wpływa tylko zmienna niezależna), nie wiadomo, jak wyniki uzyskane na symulatorze mają się do stylu prowadzenia prawdziwego auta. Ich uczestnikami dość często są palacze marihuany z długim stażem, którzy wykonują zadania nie odzwierciedlające złożoności jazdy w naturalnych warunkach. Z tego powodu naukowcy skoncentrowali się na studiach obserwacyjnych.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wyciąg z pestek winogron zabija komórki raka kolczystokomórkowego skóry głowy i szyi. I to zarówno w hodowlach komórkowych, jak i w żywych mysich organizmach. Zdrowe komórki pozostają nieuszkodzone (Carcinogenesis).
   Dr Rajesh Agarwal z University of Colorado wyjaśnia, że zaobserwowany efekt zależy w dużej mierze od zdolności zdrowych komórek do "przeczekiwania" uszkodzeń. Komórki rakowe szybko rosną. Muszą. Kiedy w jakichś warunkach im się to nie udaje, umierają. Wszystko opiera się na tym, że w komórkach rakowych szwankuje wiele szlaków. Są więc bardzo podatne na zniszczenie, jeśli zaatakuje się je od tej właśnie strony. W zdrowych komórkach nic takiego się nie dzieje.
   Wyciąg z pestek winogron zwiększa stężenie reaktywnych form tlenu, które uszkadzają DNA komórek nowotworowych, i jednocześnie blokuje szlaki ich naprawy. Jak wykazali Amerykanie, ekstrakt obniża poziom białek biorących udział w mechanizmie naprawy uszkodzonego DNA: BRCA1 i RAD51.
   Mając na uwadze fakt, że u myszy nie zaobserwowano żadnych efektów ubocznych zastosowania wyciągu z pestek winogron, akademicy mają nadzieję, że już wkrótce rozpoczną się testy kliniczne. Coś, co można uzyskać w czasie produkcji zwykłego oleju, z pewnością przydałoby się w terapii pacjentów, u których nie sprawdziło się leczenie wdrożone w pierwszym rzucie.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Boa dusiciele wyczuwają bicie serca ofiary, dlatego wiedzą, czy można się już zabrać za połykanie, czy należy jeszcze bardziej się zacisnąć.
   Duszenie jest bardzo kosztowne energetycznie, dlatego nie powinno trwać dłużej niż to konieczne. Szybkość przemiany materii węża wzrasta wtedy nawet 7-krotnie, poza tym zaciskający się na ofierze drapieżnik sam staje się łatwym do upolowania kąskiem.
   By stwierdzić, skąd boa wie, że duszone zwierzę już nie żyje, naukowcy z Dickinson College posłużyli się martwymi szczurami laboratoryjnymi. Po wyjęciu z zamrażarki ogrzewano je za pomocą koców elektrycznych do temperatury 38 st. Celsjusza. Do gryzoni przymocowywano dwa urządzenia: czujnik zewnętrznego nacisku oraz zdalnie sterowaną replikę serca, która składała się z wypełnianego wodą pojemniczka, połączonego rurką z pompą.
   Szczury rozmieszono w zasięgu 7 wychowanych w niewoli boa dusicieli, które nigdy nie widziały żywej ofiary oraz 9 schwytanych dzikich węży. Amerykanie przeprowadzili serię 3 eksperymentów. Gdy na 10 minut wyłączyli bicie sztucznego serca, węże utrzymywały uścisk przez kolejne 7 min, a potem rozluźniały się, zakładając, że gryzoń już nie żyje. Kiedy serce biło bez ustanku, boa 2-krotnie zwiększały nacisk i utrzymywały uścisk przez ok. 22 min. Szczury bez tętna były duszone średnio przez 12 min. Węże nie dostosowały skrętu ani nie wdrażały naprzemiennych nacisków i popuszczania, jak miałoby to miejsce w przypadku ofiary z bijącym sercem.
   Nasze odkrycia sugerują, że zdolność do reagowania na tętno ofiary jest wrodzona, lecz zakres reakcji zależy od doświadczenia [nic więc dziwnego, że dzikie boa radziły sobie lepiej od węży urodzonych w niewoli] - wyjaśniają dr Scott Boback i inni. Wielu z nas sądzi, że węże są zuchwałymi zabójcami, niezdolnymi do złożonych procesów myślowych, które zazwyczaj rezerwujemy dla wyższych kręgowców. Odkryliśmy coś przeciwnego. Wyczulenie zmysłu dotyku boa oznacza, że zwierzęta te są zdolne do rzeczy, o które ich wcześniej nie podejrzewaliśmy.
×
×
 • Create New...