Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ofensywa książki elektronicznej

Recommended Posts

Rok 2010 może być przełomowy dla czytników książek elektronicznych. Jak poinformował Amazon, podczas świąt po raz pierwszy w historii kupiono więcej e-książek niż wydawnictw tradycyjnych. Jednocześnie poinformowano, że Kindle, oferowany przez Amazona czytnik, był najczęściej kupowanym prezentem w historii firmy.

Na Kindle'a jest już dostępnych 390 000 tytułów. Nie wiadomo, ile czytników sprzedał Amazon. Analitycy twierdzą, że do Kindle'a należy 60% amerykańskiego rynku. W bieżącym roku Amerykanie kupią 3 miliony czytników, a w przyszłym - 6 milionów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chętnie bym polskie książki w formie elektronicznej kupował (na przesyłce można wiele zaoszczędzić i więcej ich nabyć). Tańsza forma elektroniczna, niż druk i nie trzeba wtedy nawet korzystać z biblioteki w swoim mieście, bo będzie się miało szybki dostęp do nowości!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Książka elektroniczna... ale szumna nazwa. Przecież to zwykły laptop z lipnym monochromatycznym wyświetlaczem. Jako system operacyjny jakiś okrojony linux i trochę pamięci żeby PDF'y lub jakiekolwiek dokumenty w innym formacie wyświetlał. Ja rozumiem gdyby był grubości kartki papieru :D to można by się było podniecać. Ale nie taki klocek 5-10mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Książka elektroniczna...

Ja czytam e-booki na handheldzie (3,5 cala przy 640x480 ), który przy okazji spełnia rolę notatnika, terminarza i komunikatora w zasięgu sieci WiFi. Elektroniczna książka to nie tylko Kindle i podobne.

 

Co jak co, ale elektroniczna książka 5-10mm jest cieńsza od dowolnej papierzanej książki, która ma ponad 100stron, czyli od większości książek, dodaj do tego, że 100 książek nadal zajmuje 5-10mm i się okazuje że w 5-10mm zmieścisz całą swoją biblioteczkę+ jeszcze zostanie sporo miejsca na więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znajdź mi książkę o grubości kartki papieru ::D

Są książki wielkości znaczka pocztowego i kilku mm grubości ;) ale nie o to chodzi, raczej przyczepiam się do szumnego nazewnictwa, gdzie cienkiego laptopika, czy też raczej netbooka nazywają szumne książką elektroniczną i wielce innowacyjnym tworem. Nie widzę nic innowacyjnego w takim urządzeniu. Jest drogie, toporne, wolne, mało użyteczne. Przeciętny dotykowy UMPC bije technologicznie o kilka klas te "elektroniczne książki" dając to samo co one, oraz wiele więcej (gry/programy/filmy/normalny net)

 

Tak więc podsumowując - pomysł "książki elektronicznej" niezły, realizacja lipna. JEśli to ma być jednokolorowe, to poproszę super cienkie, działające bez ładowania (słońce/energia elektromagnetyczna z fal radiowych) bo inaczej wole netbooka UMPC kupić który da mi więcej frajdy, a z netbookiem z monochromatycznym powolnym wyświetlaczem na ciekłych kryształkach, oraz odświeżaniem obrazu 3x na sekundę ;D to niech się wypchają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko zauważ, że niektóre spośród tych e-książek (szczególnie tych z monochromatycznym e-inkiem) potrafią wytrzymać na baterii nawet do miesiąca. To po prostu kwestia specjalizacji - albo kupujesz wyspecjalizowany czytnik, albo uniwersalnego UMPC, który niby ma wszystko, ale w niczym nie jest idealny. Najważniejsze, że masz wybór - złe produkty przecież i tak same znikną z rynku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najważniejsze - jak dla mnie - że mogę zapakować do urządzenia niechby nawet wielkości telewizora tyle książek, że starczy mi do końca życia i czytać je. Jeśli komuś zależy na technicznych bajerach, niech sobie grymasi. Ale komuś takiemu książki nie są potrzebne, raczej zabawki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]Nie widzę nic innowacyjnego w takim urządzeniu. Jest drogie, toporne, wolne, mało użyteczne. Przeciętny dotykowy UMPC bije technologicznie o kilka klas te "elektroniczne książki" dając to samo co one, oraz wiele więcej (gry/programy/filmy/normalny net)

 

Drogie... zgodzę się, ale ciągle tanieje, poza tym drogie tylko w stosunku do naszych zarobków.

Wolne... to jest książka - i tak nie czytasz więcej niż 3 stron na sekundę :D

Mało użyteczne... dla wtórnych analfabetów może i owszem...

UMPC bije technologicznie... oj to technologia sprzed 10-ciu lat, lipny kolorowy LCD, kiepska rozdzielczość, mikra bateryjka itd. a że "gry/programy/filmy" - do tego są inne urządzenia lepiej do tych celów się nadające niż UMPC z wyświetlaczem wielkości połowy pocztówki i nędzną rozdzielczością

 

 

Jeśli to ma być jednokolorowe

 

Nie jest jednokolorowe, czterobitowa głębia koloru to i tak więcej niż ma większość książek.

 

 

na ciekłych kryształkach

 

Nie jest na ciekłych kryształkach.

 

Co do reszty zarzutów - że grube, że na prąd, że mało funkcjonalne... to nie opluwajmy tego co nowe i niedoskonałe, wspomnij jak wyglądał PC na początku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałam że ekrany w książce elektronicznej są zrobione w ten sposób by nie było migania ekranu, które wywołuje zmęczenie oczu podczas czytania z monitora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Po przebiciu spreju na niedźwiedzie 24 pracowników magazynu Amazona w Robbinsville Township w stanie New Yersey trafiło do szpitala (jedna osoba w stanie krytycznym). Kolejnym 30 poszkodowanym pomocy udzielono na miejscu zdarzenia.
   Nie wiadomo, co doprowadziło do wypadku. Amazon prowadzi w tej sprawie dochodzenie.
   Lokalne władze podają, że ludzie mieli problemy z oddychaniem, skarżyli się też na pieczenie gardła i oczu. Trudno się temu dziwić, bo w skład odstraszaczy na niedźwiedzie wchodzą kapsaicyna i pokrewne alkaloidy. Wg Get Bear Smart Society, sprej na niedźwiedzie powoduje przejściową, ale niemal całkowitą utratę wzroku i duszności. Nie ma przy tym znaczenia, czy spryskany jest niedźwiedziem, czy człowiekiem.
   Rzecznik Robbinsville Township John Nalbone podkreśla, że nie było absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia lokalnej społeczności, bo wszystkie opary utrzymały się w obrębie budynku.
   Po porannej środowej ewakuacji zakład pracuje już normalnie.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Media donoszą, że Amazon pracuje nad domowymi robotami. Testowane obecnie prototypowe urządzenia bezproblemowo przemieszczają się pomiędzy pokojami. Prace nad projektem Vesta są prowadzone w Lab126 w Sunnyvale w Kalifornii.
   Amazon odmówił skomentowania powyższych doniesień, oświadczając, że nie odnosi się do plotek i spekulacji. Jak twierdzą dziennikarze, Vesta może być czymś w rodzaju mobilnej Aleksy, towarzysząc klientom Amazona w pomieszczeniach, w których nie maj urządzeń Echo. Niewykluczone, że robot zostanie wyposażony w zaawansowane kamery i systemy rozpoznawania obrazów.
   Wiadomo, że roboty – rozwijane przez Amazon Robotics – pracują w magazynach Amazona. Stworzenie robota domowego przez Amazona nie byłoby niczym zaskakującym. Wiele przedsiębiorstw próbuje zaistnieć na tym rynku. Sony zaprezentowało niedawno kolejną wersję swojego psa Aibo, a w styczniu LG pokazało robota Cloi.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Amazon kupi firmę Kiva Systems, producenta robotów obsługujących magazyny. Transakcja warta 775 milionów dolarów to największe przejęcie dokonane przez Amazona od 2009 roku, kiedy to koncern Bezosa kupił Zappos.
   Istniejąca od 10 lat Kiva produkuje roboty, które krążą po magazynie i przewożą niewielkie przenośne regały, transportując towary, które zostały zamówione przez klientów. Roboty podjeżdżają z nimi do stanowiska, w którym pracuje człowiek realizujący zamówienie. Pracownik zdejmuje z półki towar, skanuje go, by się upewnić, że zamówienie zostanie prawidłowo zrealizowane i pakuje. Roboty czekają zaś cierpliwe w kolejce z kolejnymi regałami.
   Roboty Kiva nie są tanie. Startowy zestaw kosztuje 1-2 milionów dolarów, a wyposażenie dużego magazynu, w którym zatrudnionych jest 1000 robotów to wydatek rzędu 15-20 milionów dolarów. Przygotowanie takiego magazynu trwa około 6 miesięcy. Tyle czasu potrzeba na jego zaplanowanie, przeprowadzenie symulacji i testów. Później konieczne jest odpowiednie przeszkolenie załogi.
   Jednak taki zautomatyzowany magazyn oznacza znaczne oszczędności czasu i pieniędzy, więc inwestycja szybko się zwraca.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jak donosi Businessweek w systemie Windows 8 znajdzie się mechanizm, pozwalający Microsoftowi na zdalne usuwanie i zmianę oprogramowania. Ma być to mechanizm podobny do tego, jaki jest obecny w systemie Android, iOS czy w urządzeniach Kindle.
   Koncern z Redmond nie chce zdradzać szczegółów na temat wspomnianego mechanizmu. Zapewnia jedynie, że pozwoli on tylko i wyłącznie na manipulowanie aplikacjami pobranymi z firmowego sklepu. Programy pochodzące z innych źródeł będą dla Microsoftu niedostępne. Niewykluczone jednak, że mechanizm ten umożliwi również oczyszczanie komputerów użytkowników ze szkodliwego kodu.
   Podobne mechanizmy, chociaż w pewnych przypadkach mogą być korzystne dla użytkowników, budzą liczne kontrowersje. Firmy je wykorzystujące dotychczas nie określiły ścisłych i jednoznacznych zasad ich użycia. Ponadto zawsze istnieje obawa, że przedsiębiorstwa ulegną naciskom polityków i np. będą usuwały z komputerów treści, które nie podobają się rządzącym. Jest ktoś, kto ma absolutną kontrolę nad moim dyskiem twardym. Jeśli używa jej w sposób mądry, może uczynić moje życie lepszym. Jednak nie wiemy, czy używają tego mądrze. Tak naprawdę nie wiemy, czy w ogóle tego używają - mówi Eric Goldman, dyrektor High Tech Law Institute.
   Jeśli jednak przyjrzymy się temu, co mówią przedstawiciele firm, które w swoje produkty wbudowały takie mechanizmy, zauważymy, że pozostawiają sobie duża swobodę. Hiroshi Lockheimer, wiceprezes Google ds. inżynieryjnych systemu Android mówi, że mechanizm jest używany w naprawdę wyjątkowych, oczywistych sytuacjach. Todd Biggs, jeden dyrektorów z Windows Phone Marketplace zapewnia, że w smartfonach z systemem Microsoftu używano tech mechanizmu w celach radzenia sobie z problemami technicznymi, a Apple i Amazon nie chciały sprawy komentować.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Foxconn Electronics otrzymał od Amazona zamówienie na produkcję 10-calowych tabletów Kindle Fire. Nowy model ma trafić do rąk klientów w drugim kwartale bieżącego roku. Obecnie Amazon oferuje Kindle Fire z wyświetlaczem o przekątnej 7 cali. Konkurent Kindle’a Nook Tablet firmy Barnes & Noble będzie produkowany przez Wistrona.
   Analitycy z IHS iSuppli twierdzą, że w czwartym kwartale ubiegłego roku Amazon sprzedał 3,9 miliona Kindle Fire, a Barnes & Noble - 1,92 miliona Nook Tablet. W bieżącym kwartale sprzedaż Kindle Fire ma spaść do poniżej 1,5 miliona egzemplarzy, a sprzedaż Nook Tablet do 300 000 sztuk.
×
×
 • Create New...