Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Galaktyka uderzyła w Drogę Mleczną

Recommended Posts

Astronomowie informują, że nasza galaktyka zderza się właśnie z inną. W 2008 roku zaobserwowano chmurę wodoru, która zderzyła się z Drogą Mleczną. Najnowsze dane wskazują jednak, że ta chmura sama jest galaktyką.

Chmura Smith nie zaczęła się rozpadać po zderzeniu, a jej trajektoria wskazuje, że to nie jest pierwsze jej gwałtowne spotkanie z naszą galaktyką. Do poprzedniej kolizji doszło około 70 milionów lat temu. Skoro ani wówczas, ani teraz Chmura Smith się nie rozpadła, oznacza, że ma znacznie większą masę niż dotychczas sądzono.

Wcześniej oceniano, że jej masa wynosi około milion razy więcej niż masa Słońca. Najnowsze obliczenia pokazują, że w rzeczywistości jest ona 100-krotnie większa.

Chmura Smith jest karłowatą ciemną galaktyką, a proces jej zderzania się z Drogą Mleczną potrwa całe wieki.

Szkoda, że z takich wydarzeń nie można przygotować relacji filmowej, którą można by obejrzeć zamiast telewizyjnej papki ;)

I to jest właśnie piękne.

Skala jest tak niewyobrażalnie ogromna, że takie zderzenia trwają miliony lat.

Chciałbym móc znaleźć się 'na zewnątrz' przyśpieszyć czas i z góry popatrzeć na to widowisko.

Szkoda, że z takich wydarzeń nie można przygotować relacji filmowej, którą można by obejrzeć zamiast telewizyjnej papki ;)

Oby tylko na Discovery, bo znając naszą telewizję, to już by była przez tydzień wrzawa, panika, pytania dlaczego rząd nic z tym nie robi i że to wszystko wina PO/PiS (do wyboru). Do tego co godzinę nowy ekspert w studio i debilne pytania redaktora, oraz półroczna żałoba narodowa. ;]

nasza galaktyka zderza się właśnie z inną

W sensie teraz czy dlatego, że dopiero teraz jest to obserwowalne? Zawsze mnie ta względność czasu irytuje. :P Z rozmaitych artykułów wynika, że do faktycznego zderzenia i połączenia chmury z Drogą Mleczną dojdzie w ciągu najbliższych 27-40 milionów lat.

czy można link dokładny do informacji natywnej ? nie mogę znaleźć tego na Nature.com

Też jakoś nie mogę odnaleźć. Jedynie mały fragment jest na http://rst.gsfc.nasa.gov/Sect20/A2a.html i w "external links" z http://en.wikipedia.org/wiki/Smith's_cloud

Za źródłami z Science Daily: http://www.nrao.edu/pr/2008/smithscloud/ (z obrazkami na tapetę :D)

I to jest właśnie piękne.

Skala jest tak niewyobrażalnie ogromna, że takie zderzenia trwają miliony lat.

Chciałbym móc znaleźć się 'na zewnątrz' przyśpieszyć czas i z góry popatrzeć na to widowisko.

Istnieje pewna możliwość/niemożliwość 8)

Istnieje projekt obliczeń rozproszonych(MilkyWay@home), oparty o platformę BOINC. Ma stworzyć 3D mapkę Drogi Mlecznej. Nie jest to co byś chciał, ale coś blisko ;)

The goal of Milkyway@Home is to use the BOINC platform to harness volunteered computing resources in creating a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey. This project enables research in both astroinformatics and computer science.

(Milky wkrótce będzie umiało użyć GPU ATI - nie wiem czy rzeczywiście efektywość nowych gpu da wiecej niż staych, ale nowe na pewno mnie prądu zżerają :P )

czy można link dokładny do informacji natywnej ? nie mogę znaleźć tego na Nature.com

I prawidłowo, że nie możesz tego znaleźć. ;) Dałem ciała w podpisie. To z New Scientista.

Hm... Takie kosmiczne zdarzenie nie powinno zostać bez żadnych konsekwencji, chyba że potwierdzone istnienie drugiej galaktyki wiąże się z jej przesunięciem w czasoprzestrzeni.

pozdrawiam