Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

W Korei stworzono materiał, który może pozwolić na zbudowanie niezwykle gęstych pamięci typu Millipede, zdolnych do pracy w temperaturze pokojowej. Pamięci tego typu (pamięci macierzowe) zakładają wykorzystanie próbników rozgrzanych do bardzo wysokiej temperatury, za pomocą których dokonywany jest zapis i odczyt danych.

Jednak rozgrzanie próbnika do 350 stopni Celsjusza, koniecznych do sprawnego wykorzystania polimeru, oznacza, że pamięci Millipede wymagają użycia dużych ilości energii.

Zespół Jin Kon Kima z Uniwersytetu Pohang zastąpił ciepło "baroplastyką", używając twardego polimeru, który mięknie pod wpływem ciśnienia. Tego typu polimery uzyskano po raz pierwszy przed dziesięcioma laty. Miękły one pod ciśnieniem przekraczającym 300 barów. Teraz zespół Kon Kima opracował  materiał mięknący już przy 60 barach.

Koreańczycy udowodnili też, że ostrze mikroskopu sił atomowych jest w stanie swoim naciskiem pozostawić ślady na materiale. Ślady te mogą symbolizować 0 i 1, a odczyt danych może odbywać się za pomocą ostrza o znacznie mniejszym nacisku.

David Wright, który jest koordynatorem Protem, europejskiego projektu badawczego nad pamięciami wykorzystującymi próbniki, zauważa, że osiągnięcia Koreańczyków rozwiązują problem wysokich temperatur, ale pojawia się inny kłopot. Nacisk wywierany na materiał jest dość duży, a więc ostrze będzie się szybko zużywało. Ostrze będzie musiało skanować wiele kilometrów materiału, a tymczasem typowe ostrze mikroskopu sił atomowych zużywa się po przeskanowaniu mniej niż metra - mówi Wright.

Być może rozwiązaniem problemu byłoby zastosowanie techniki, nad którą pracuje Protem - czyli użycie dwuwarstwowego materiału z twardą kilkunanometrową warstwą wierzchnią i miękką warstwą poniżej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może to i głupie ale nie dało by się zastąpić tego ostrza na coś bardziej wyrafinowanego? może jakiś laser albo działo atomowe strzelało by pojedynczymi atomami złota...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laser masz w CD-RW i następcach z coraz większą gęstością powierzchniową i ilością warstw.

Działo by było drogie ... i jak potem te atomy usunąć?

Co do milipede to w czasach gdy zbliża się np. racetrack memory to wyciskanie pojedynczych bitów nie wydaje się zbyt praktyczne ... jednak jak się zastanowić - powierzchnia powinna być względnie tania, do tego olbrzymie zrównoleglenie (transfer) ... tylko rzeczywiście problemem jest wytrzymałość ostrzy (... i np. odporność na drgania...)

A gdyby nie wyciskać, tylko zmieniać konfigurację? Żeby ostrze tylko 'przesuwało' pomiędzy dwoma stabilnymi...

Oczywiście problem z dużą niedokładnością, szybkim zużywaniem ... ale na szczęście jest już solidna korekcja błędów (correction trees ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też do głowy przyszło mi działo jonowe.. Liquid metal ion gun - takie, jak stosuje się w spektrometrach masowych niektórych.. Pozwala na strzelanie dawką jonów różnych metali - wystarczyło by wybrać taki metal (wielkość jonu oraz precyzja wiązki) który najbardziej pasowałby do tego zadania. Tym niemniej fakt... tego typu układ byłby pewnie bardzo drogi..

 

No ale dobrze, że coś kombinują - jest szansa że któraś z takich prób da podwaliny nowym standardom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może da się automatycznie wykrywać zużycie ostrza i je wymieniać.

Znając życie problemem nie jest wykrycie zużycia ostrza i wymiana, ale sam koszt ostrza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...