Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Straszna muzyka jest bardziej przerażająca, gdy podczas słuchania mamy zamknięte oczy. Profesor Talma Hendler uważa, że zjawisko to można wykorzystać w terapii osób z parkinsonizmem, alzheimeryzmem i innymi chorobami neurologicznymi.

Badaczka z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryła, że by zwiększyć doznania płynące z muzyki, nie trzeba wcale czekać na zmierzch czy zasłaniać okien. Wystarczy zwykłe zamknięcie oczu. W takiej sytuacji uaktywnia się jądro migdałowate, przez co wrażenia emocjonalne są silniejsze. Dotyczy to zarówno stanów generowanych przez muzykę przerażającą, jak i pogodną.

Wszyscy wiemy, że muzyka jest potężnym nośnikiem emocji. Nasze odkrycia wskazują jednak, że jej wpływ nie jest wyłącznie subiektywny. Dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI) można zobaczyć, że unikalne zmiany w mózgu są dobitniej wyrażone, kiedy dana osoba nie używa oczu.

Dr Yulia Lerner z laboratorium profesor Hendler zebrała grupę 15 zdrowych ochotników. Odtwarzała im złowieszczą muzykę à la Hitchcock, a potem neutralne dźwięki, które nie tworzyły jednak melodii. Badani słuchali ich dwukrotnie: raz z otwartymi, a raz z zamkniętymi oczami. Aktywność mózgu monitorowano za pomocą fMRI. Jej szczyt odnotowano podczas "zagłębiania się" w straszną muzykę z zamkniętymi oczami. Pokrywało się to zresztą z wyznaniami samych wolontariuszy, którzy twierdzili, że wtedy czuli się najbardziej naładowani emocjami.

Za zamkniętymi powiekami jądro migdałowate, struktura mózgu powiązana z emocjami, było o wiele aktywniejsze. Możliwe, że zamknięcie oczu podczas stymulacji emocjonalnej, jak w naszym studium, pomaga ludziom przejść przez różne stany umysłu. Synchronizuje łączność w mózgu. Nie wiemy dokładnie, jak lub dlaczego się to dzieje.

Wygląda na to, że muzyka pozwala mózgowi osiągnąć równowagę i z większą łatwością zintegrować centra emocjonalne i poznawcze. Niewykluczone, że dzięki muzyce możemy sprawniej myśleć, co w ostatecznym rozrachunku polepszałoby naszą zdolność uczenia się.

Skoro otwarcie bądź zamknięcie oczu - minimalna zmiana w świecie fizycznym – tak wiele daje, jak wykorzystać to wszystko w praktyce? Prof. Hendler sądzi, że w ten sposób bez chemicznej interwencji dałoby się uzyskiwać silniejsze i utrzymujące się dłużej zmiany w stanie emocjonalnym lub zdolnościach poznawczych, a to bardzo ważne w przypadku osób chorych np. na schizofrenię czy depresję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdy oczy mamy otwarte cześć mózgu jest wykorzystywana na przetwarzanie informacji wzrokowych, lecz gdy je zamykamy to możemy się lepiej skupić na danej czynności w tym przypadku na słuchaniu muzyki co się przekłada na zwiększenie wrażeń. Ot wielkie mecyje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteśmy wzrokowcami, wiec zamkniecie oczu pobudza nas emocjonalnie jako sytuacja zagrożenia - stąd lepszy odbiór bodźców na sfere emocjonalną działających. Z tego samego powodu przy zamkniętych oczach często lepiej się myśli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej z tego faktu zdają sobie sprawę osoby niewidome od urodzenia. Dla nich słuch stał się zmysłem dominującym i potrafią wychwycić każdy odbiegający od normy dźwięk.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdy oczy mamy otwarte cześć mózgu jest wykorzystywana na przetwarzanie informacji wzrokowych, lecz gdy je zamykamy to możemy się lepiej skupić na danej czynności w tym przypadku na słuchaniu muzyki co się przekłada na zwiększenie wrażeń.

Tu się pozwolę nie zgodzić , po zamknięciu oczu mamy ciemność i dwa możliwe warianty:

1.Sen - spada nam prędkość myślenia odczuwamy błogość, bezpieczeństwo itd.2.Noc (i to taką ciemną)

Jak łatwo się domyślić słuchanie z zamkniętymi oczami'' strasznej muzyki'' podsuwa wariant NOC w otoczeniu bliżej nieokreślonych zagrożeń ... trudno wtedy się nie skupiać na dźwięku aby z niego wyciągnąć wnioski (pękła gałązka sama ?? a może ktoś nadchodzi?? ciężki?? sapie?? warczy?? a może się skrada?? skąd nadchodzi?? jak daleko jest?? no i decyzja ?? ) walczyć czy wiać.

 

 

Do słuchania przy czytaniu kolejnych wiadomości:

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p><strong>Straszna muzyka jest bardziej przerażająca, gdy podczas słuchania mamy zamknięte oczy</strong>. Profesor Talma Hendler uważa, że zjawisko to można wykorzystać w terapii osób z parkinsonizmem, alzheimeryzmem i innymi chorobami neurologicznymi.

 

Fantastycznie, postraszmy trochę dziadków i może im przejdzie xD

Wszyscy naukowcy to sadyści. Brakuje mi tu danych jak dokładniej miałoby to działać. (czasami ślepa jestem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...