Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Badanie dwiema różnymi metodami obrazowania ujawniło, że granie w Tetris zwiększa grubość kory i poprawia efektywność pracy mózgu, czyli zmniejszać wysiłek wkładany w wykonanie zadania (BMC Research Notes).

Badacze z Mind Research Network w Albuquerque zamierzali sprawdzić, czy praktyka może poprawić wydajność mózgu, zwiększając ilość istoty szarej. W związku z tym przez 3 miesiące 26 nastolatek grało w Tetris po pół godziny dziennie. Przed i po zakończeniu eksperymentu wszystkim dziewczynom wykonano zarówno strukturalny, jak i funkcjonalny rezonans magnetyczny. Identyczne badania przeszły też przedstawicielki grupy kontrolnej. Strukturalne MRI pozwoliło ustalić grubość kory, a funkcjonalne wydajność mózgu.

Dziewczęta, które trenowały z grą komputerową angażującą wiele funkcji poznawczych, mogły się pochwalić większą efektywnością mózgu (potwierdza to zresztą wyniki wcześniejszych studiów). W porównaniu do nastolatek z grupy kontrolnej, doszło u nich do pogrubienia kory, ale nie w tych samych obszarach, gdzie zwiększyła się skuteczność.

Grubość kory zwiększyła się w 6. polu Brodmanna (BA 6) lewego płata czołowego oraz 22. i 38. polu Brodamanna (BA 22 i BA 38) lewego płata skroniowego. BA 6 to kora przedruchowa, która pełni ważną rolę w planowaniu złożonych, skoordynowanych ruchów. BA 22 i BA 38 stanowią część mózgowego systemu integracji wielozmysłowej. Funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) ujawnił lepszą wydajność procesów głównie w prawych płatach czołowym i ciemieniowym, a konkretnie w polach BA 32, 6, 8, 9, 46 i BA 40. Są one związane z krytycznym myśleniem, językiem oraz przetwarzaniem informacji.

Najbardziej zaskakujące jest to, że rozkład zmian [w grubości kory] nie pokrywa się z lokalizacją większej wydajności. Jak mają się do siebie grubsza kora i skuteczność, pozostaje tajemnicą – podsumowuje dr Richard Haier. Naukowcy zamierzają kontynuować badania na większej i bardziej zróżnicowanej próbie. Chcą dociec, czy zmiany cofną się, gdy ludzie przestaną grać w Tetris i czy zachodzi transfer umiejętności nabytych podczas gry na inne rodzaje działań i procesy, w tym pamięć roboczą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe. Nie spodziewałbym się, że tak poważne zmiany strukturalne pojawią się u nastolatek. Zawsze wydawało mi się, że w tym wieku ciężko byłoby wywołać głębokie zmiany budowy mózgu w zaledwie trzy miesiące. Bardzo ciekawe studium!

Share this post


Link to post
Share on other sites

taka gra robi sie złożona na bardziej rozwiniętych etapach

a ten teścik pozwolił na zwiększenie refleksu w dostrzeganiu

myśle, że mocno rozbudowuje sie też kora u naszych rodzimych graczy fanów gierek online

Share this post


Link to post
Share on other sites

I oto mamy odpowiedź dlaczego chłopcy mają z reguły częściej umysły ścisłe od dziewczynek :D Gdyby statystyczna dziewczynka siedziała przed grami komputerowymi tyle co statystyczny chłopczyk, to pewnie wyniki tych badań byłyby jeszcze bardziej zdumiewające :D

 

Z tym rozrostem kory, i wzrostem aktywności w innych obszarach, to może jest tak: te obszary kory nie są w stanie pracować wydajniej, więc zwiększają swoją masę, co objawia się podwyższoną ogólną wydajnością. Zaś tamte inne obszary są w stanie wyśrubować efektywność, więc nie muszą rosnąć aby wydajność zwiększyć.. Po prostu dwie różne ścieżki prowadzące do tego samego efektu - trochę jak z rozwojem procesorów. Najpierw podkręcało się taktowanie (czyli umowną 'objętość' - no bo procesor działał dokładnie tak samo, ale dostawał większą możliwość wykonywania tego typu obliczeń w jednostce czasu) a później wpadnięto na pomysł dzielenia na rdzenie, zajmujące się różnymi zadaniami (czyli przy tym samym taktowaniu/objętości, procesor robi się wydajniejszy, bo sprawniej zarządza swoimi zasobami obliczeniowymi).

 

Pewnie to było by trochę zbyt proste, i jeszcze ktoś oprócz mnie by na to wpadł (inaczej nie byliby naukowcami :D), ale w pierwszej chwili właśnie taki model przyszedł mi do głowy :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest simian raticus

A domino, bierki i ping-pong już sa gorsze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...