Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

To nie kino, to gazeta

Recommended Posts

W 2007 r. pojawiły się doniesienia o opracowaniu elektronicznego papieru, który pozwala na wyświetlenie filmu wideo wysokiej jakości. Dwa lata później tego typu technologia debiutuje w prasie. Już we wrześniu w wybranych egzemplarzach amerykańskiego magazynu Entertainment Weekly będzie można zobaczyć poruszające się reklamy napojów Pepsi oraz klipy zachwalające nowe programy telewizji CBS.

Spoty pojawią się na cienkich ekranach wielkości wyświetlacza w telefonie komórkowym. Są one zaprogramowane w taki sposób, by odtwarzanie rozpoczęło się, gdy czytelnik dotrze do strony, na której zostały umieszczone - mechanizm aktywacji przypomina rozwiązanie znane z grających kartek z życzeniami. Po załadowaniu filmików pojawia się krótki wstęp z aktorami z komedii The Big Bang Theory, którzy wyjaśniają, jak posługiwać się odtwarzaczem. Po naciśnięciu któregoś z 5 guzików uruchamia się inny plik. Technologię stworzyła firma Americhip. Plastikowy wyświetlacz ma 2,7 mm grubości, mierzy 2 na 1,5 cala i może przechowywać do 40 min nagrania wideo. Żywotność baterii wynosi 70 min, da się je jednak załadować za pośrednictwem minizłącza USB.

Dwustronicowe reklamy zagoszczą 18 września w wydaniu Entertainment Weekly dla Nowego Jorku i Los Angeles. Nie ujwaniono, w ilu dokładnie kopiach się znajdą i jaki jest dodatkowy koszt umieszczenia reklamy wideo w magazynie. Muszą być jednak one droższe od form tradycyjnych, ponieważ z pewnością zapamięta je większość odbiorców.

Wyobraźcie sobie coś takiego... czytacie książke, przerzucacie stronę i nagle ktoś zaczyna machać wam rękami koło tekstu. Przyjemne? Mam szczerą nadzieję, że produkcja tego elektronicznego papieru nie będzie na tyle tania, aby rozpowszechnił się w gazetach.

Już we wrześniu w wybranych egzemplarzach amerykańskiego magazynu Entertainment Weekly będzie można zobaczyć poruszające się reklamy napojów Pepsi oraz klipy zachwalające nowe programy telewizji CBS.

Ja tam mam nadzieję, że tak bijąca po oczach reklama będzie na tyle droga, żeby ta inwestycja się PEPSIco nie opłaciła.

Tak całkiem z innej beczki - tylko czekać jak elektroniczne gazety doczekają się mechanicznych pop-underów i pop-upów, a wtedy przy czytaniu gazety bedzie trzeba jeszcze uważać na palce...  8)

Tak całkiem z innej beczki - tylko czekać jak elektroniczne gazety doczekają się mechanicznych pop-underów i pop-upów, a wtedy przy czytaniu gazety bedzie trzeba jeszcze uważać na palce...  8)

uwaga, jest nisza rynkowa, można zaczynać pisać adblock for papers :P

Swoją drogą, ciekawe czy da się taki ekranik recyclingować? Stare gazety przerabiamy (chociaż część), a co z takimi ekranikami?

A ja się zastanawiam, jak szybko na Make Magazine albo Instructables pojawią się porady, jak te ekraniki wykorzystać do własnych celów. :P

też się nad tym zastanawiałem.

Wydaje mi się natomiast, że zapożyczenie "technologii" uruchamiania z kartek świątecznych nie jest dobrym pomysłem, bo to trochę liche rozwiązanie. Naturalną kontynuacją wydaje się wyposażenie ekraników w mikrokamery (takie jakie są w komórkach do videorozmów) oraz zapożyczenie oprogramowania z aparatów do rozpoznawania twarzy. Jak ekranik wykryje twarz to wyświetli reklamę.

Ba, mógłby nawet rozpoznawać inne rzeczy, płeć czy wiek i wyświetlać reklamę odpowiednią do targetu... a to wszystko będzie się zapisywać z dźwiękiem w ukrytej pamięci, potem pod pozorem ekologii będą to skupować od klientów (taka gazeta z kaucją, biorąc nową oddajesz starą) i przesyłać do bazy wiedzy o ziemianach googla! Apokalipsa!!! Jakby powiedziała pani Frau :P

Wydaje mi się natomiast, że zapożyczenie "technologii" uruchamiania z kartek świątecznych nie jest dobrym pomysłem, bo to trochę liche rozwiązanie. Naturalną kontynuacją wydaje się wyposażenie ekraników w mikrokamery (takie jakie są w komórkach do videorozmów) oraz zapożyczenie oprogramowania z aparatów do rozpoznawania twarzy. Jak ekranik wykryje twarz to wyświetli reklamę.

Ba, mógłby nawet rozpoznawać inne rzeczy, płeć czy wiek i wyświetlać reklamę odpowiednią do targetu... a to wszystko będzie się zapisywać z dźwiękiem w ukrytej pamięci, potem pod pozorem ekologii będą to skupować od klientów (taka gazeta z kaucją, biorąc nową oddajesz starą) i przesyłać do bazy wiedzy o ziemianach googla! Apokalipsa!!! Jakby powiedziała pani Frau :P

Myślę, że na razie rozsądnym rozwiązaniem byłby fototranzystor. Jest światło, jest reklama. Albo jeszcze inaczej - bateria słoneczna, jak w kalkulatorach.

A ja się zastanawiam czy pojawią sie na ebuy i za ile

oczywiście akcja jest wysoce jednorazowa i typowo marketingowa,

to nie nowa technologia wprowadzona do gazety tylko marketingowa ciekawostka mająca na celu właśnie to żeby cały świat się dowiedział

Zgadzam się, koszty muszę być naprawdę duże, skoro tylko część egzemplarzy będzie w toto wyposażona. Wprawdzie z rozwojem tecgnologii będą maleć koszty, ale i też skuteczność, bo pomysł się opatrzy.

No patrz, mogła Rowling to opatentować, teraz by kroiła kasę. :D

Rowling może zawsze jechać swój wynalazek opatentować do USA, gdzie stosują zasadę First to invent - książka chyba powinna być wystarczającym dowodem :P (jakby Lem tak zrobił, to był by dzisiaj milionerem...)

Ej, to Jacek Dukaj powinien też tak zrobić, samych koncepcji z "Czarnych oceanów" mógłby opatentować ze setkę. :P