Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Starzejące się społeczeństwo Japonii próbuje zwalczyć zmarszczki daniami wzbogacanymi kolagenem. Powstają zdrowe restauracje i odmienione menu, a także odpowiednie działy w supermarketach. Na chętnych czekają specjalne dżemy, gicze wieprzowe oraz potrawy jednogarnkowe ze stopionym kolagenem.

W powstających jak grzyby po deszczu restauracjach piękna serwuje się tzw. nabe/nabemono, w których do warzyw wymieszanych z mięsem czy rybą wrzuca się bryły przezroczystego i pozbawionego smaku białka. Pod wpływem temperatury topi się ono, a całość przypomina szwajcarskie fondue. Poza tym coraz popularniejsze stają się pokarmy naturalnie obfitujące w kolagen, np. płetwy rekina, skóry drobiowe i racice wieprzowe.

Na sklepowych półkach sporo miejsca zajmują kolagenowe makarony, słodycze i suplementy. Ich sprzedaż w niektórych sieciach 2-krotnie przekroczyła zakładany poziom, lecz naukowcy alarmują, że jedzenie tego białka nie zapewnia żadnych widocznych efektów antystarzeniowych.

Profesor Kuniko Takahashi, dietetyk z Gunma University, udowadnia, że spożywanie kolagenu jest pod tym względem tak samo skuteczne, jak konsumowanie jakichkolwiek innych pokarmów wysokobiałkowych. Dobre białko zawiera wystarczające ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów, a większość protein zwierzęcych spełnia ten warunek. Kolagen niczym się więc nie wyróżnia.

Kraj Kwitnącej Wiśni co pewien czas ogarnia szaleństwo nowej diety. W zeszłym roku królowało np. menu bananowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej grunt, że społeczeństwo się gdzieś wyładuje. U nich wszystko musi być przerysowane. Muzyka, moda, nawet uczucia muszą mieć przesadzone i rozbuchane do absurdalnych rozmiarów. Taka specyfika narodowa. Szkoda tylko że tak późno, jakiś czas temu mogliby sobie zjeść skórkę z kaczki - nam by to wyszło tylko na dobre :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dodatek skóra niektórych kaczek mogłaby mieć wysokie stężenie składników wina (tak przynajmniej niektórzy twierdzą :> ), także korzystnych dla zdrowia! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumie jednego mają za wzór mieszkańców wyspy Okinawa ich dieta jest wzorowa (ser tofu, napój z kurkumy, gorzki melon, ryby morskie, nie łuskany ryż) . Na wyspie tej jest największa liczba stulatków na świecie którzy  wyglądają też niczego sobie .

 

Cóż z drugiej strony nic tak dobrze na cerę nie działa jak minimalizowanie stresu a efekt placebo który osiągają przez wiarę w skuteczność tej kolagenowej diety pozwala o nim zapomnieć w jakimś tam stopniu(stresie) :).Co za idiotyzm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...