Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Izraelski turysta znalazł na ziemi rzadki wyjątkowy zabytek sprzed 2800 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Turysta wędrujący po Tabor Stream Nature Reserve w Dolnej Galilei znalazł leżącego na ziemi skarabeusza z czasów Pierwszej Świątyni, sprzed 2800 lat. Wziąłem dwudniowy urlop z wojska i postanowiłem skorzystać z ładnej pogody. W czasie wycieczki zauważyłem, że coś błyszczy na ziemi. Pomyślałem, że to jakiś koralik albo pomarańczowy kamień. Gdy go podniosłem, zauważyłem grawerunek w kształcie skarabeusza. Skontaktowałem się z Izraelską Służbą Starożytności, mówi Erez Abrahamov.

Telefon odebrał Nir Ditelfeld z Wydziału Zapobiegania Kradzieżom Izraelskiej Służby Starożytności. Zrozumiałem, że Erez znalazł coś specjalnego. Poprosiłem go, by przyjrzał się drugiej stronie znaleziska, tej płaskiej, i sprawdził, czy tam też coś wygrawerowano. Usłyszałem okrzyk zdziwienia, a Erez powiedział, że widzi tam jakąś postać.

Okazało się, że wojskowy znalazł skarabeusza z karneolu z przedstawieniem gryfa lub postaci galopującą na koniu. Podobne pieczęcie powstawały w VIII wieku p.n.e. Zabytek został znaleziony u stóp Tel Rekhesh. Mianem „tell” określa się wzgórze powstałe w wyniku nawarstwiających się szczątków kolejnych osad ludzkich. Tel Rekhesh należy do najważniejszych takich miejsc na północy Izraela. Jest ono utożsamiane z biblijnym Anacharat [Joz 19,19] należącym do potomków Issachara.

Jeden z najważniejszych okresów osadnictwa w tym miejscu przypada na epokę żelaza (VII-VI wiek p.n.e.). W tym czasie na szczycie wzgórza istniała wielka cytadela, fortyfikacje, łaźnie, izby i komnaty reprezentacyjne należące do asyryjskich władców tych terenów. Asyryjczycy zniszczyli Królestwo Izraela. Skarabeusz może pochodzić z okresu asyryjskiego i może wskazywać na obecność tutaj asyryjskich lub babilońskich urzędników. Gryf, obecny na pieczęci, to częsty motyw występujący w sztuce starożytnego Bliskiego Wschodu i powszechnie pojawia się na pieczęciach z epoki żelaza. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy niewiele zabytków z tego okresu i jeśli na podstawie ikonografii pieczęć rzeczywiście można datować na epokę żelaza, to może być ona dowodem na obecność Asyryjczyków w Tel Rekhesh, a jeśli tak, jest to odkrycie o wielkim znaczeniu, ekscytuje się doktor Icchak Paz, który od 2006 roku prowadzi badania w Tel Rekhesh wraz z japońską misją archeologiczną.

Znaleziony przez Ereza skarabeusz to typowa pieczęć, jakich używano w regionie od IV tysiąclecia przed Chrystusem. Wykonywano je z najróżniejszych kamieni, najczęściej ze steatytu. Mają zielonkawo-niebieski kolor, jednak barwy steatytu zachowują się dobrze w suchym egipskim klimacie. Te znajdowane w Izraelu mają szaro-biały kolor. Tym cenniejszy jest więc piękny pomarańczowy skarabeusz, który nie umknął uwagi turysty.

Jak to się jednak stało, że zabytek sprzed tysiącleci leżał na powierzchni ziemi? Każdej zimy, wraz z nastaniem pory opadów, zabytki zaczynają „wypływać” na powierzchnię. Przypominamy o obowiązujących przepisach i prosimy osoby, które trafią na zabytek, by natychmiast informowały o odkryciu Izraelską Służbę Starożytności. Kluczową informacją dla zdobycia wiedzy o zabytku jest określenie dokładnego miejsca jego znalezienia. Ten wyjątkowy skarabeusz trafi do zbioru skarbów narodowych i będziemy mogli dokładnie go badać, skomentował Eli Escusido, dyrektor Izraelskiej Służby Starożytności.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[...]

 

Edytowane przez Mariusz Błoński
Gównoburzowy offtop
  • Negatyw (-1) 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, wilk napisał:

dzieci

A co to za subiektywna wybiórczość? [...]

Edytowane przez Mariusz Błoński
W celu powstrzymania gównoburzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Maximus napisał:

Od kiedy trafna sugestia to "gównoburzowy offtop"?

Wiesz jaki odsetek "Strefy Gazy" to kobiety i dzieci? Dzieci jednak jest bardzo dużo - możesz to przenieść do Polski :P Postaraj się - Polska i Palstena dwa bratanki?

11 minut temu, Maximus napisał:

Ten portal co rusz mnie zadziwia.

Ale czym? Mnie zadziwia jednym - wciąż tu jesteś... Możesz się pochwalić jakimś własnym artykułem z "Najwyższego Czasu"? Dawno się nie pośmiałem, więc dawaj śmiało. Bardzo proszę o link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Maximus napisał:

Pośmiejemy się, jak nam powiesz jaką część swojej inwestycyjnej kupki węgla spieniężyłeś.

Nie bawię się w węgiel. I co? Zatkało kakało? :PDawaj najwyższy czas, bo to mnie naprawdę kręci - jest zabawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Maximus napisał:

Co innego pisałeś astrologu.

Odróżniasz astrologię od astrofizyki najwyższy czasie? Takie zrównanie jest na poziomie ameby, ale bez urazy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

P.S. Doczekam się twoich zacnych myśli w najwyższym? W mniejszym nie chcę :P

1 minutę temu, Maximus napisał:

Odróżniasz komplement od kpiny astrologu?

Tak, ale komplementu z twoich kaprawych ust nie widzę.

Edytowane przez Velorum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Maximus napisał:

Pewnie Ferrari kupiłeś po wszystkim co?

Jeżdżę Dacią na gaz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 minuty temu, Maximus napisał:

Przykładowo Thikim, którego tu wyśmiewasz zarobił już na Bitcoinie jakieś 250%.

Według thikima, prawda? Nie wiem jaka jest prawda, nie widziałem papierów :P

4 minuty temu, Maximus napisał:

Ty chociaż masz ciepło. :lol:

Jestem gorący chłopak i takie "lodowe skamieliny" jak ty traktuję odpowiednio do wartości - nie warto tym rozpalać.

2 minuty temu, Maximus napisał:

Najlepsze było to, jak w pośpiechu zmieniałeś avatar po mojej uwadze. ;)

Przynajmniej, w przeciwieństwie do ciebie potrafię. Coś dodasz?

2 minuty temu, Maximus napisał:

Pewnie gazujesz ten węgiel. :lol:

Nie wiem czy wiesz, ale na stacjach jest coś takiego jak "tankowanie gazu".

P.S. Dawaj ten najwyższy czas, bo zaczyna śmierdzieć... Nie z mojej strony.

Edytowane przez Velorum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Maximus napisał:

Żeś cienias.

A ty utas i to jeszcze cieńszy.

2 minuty temu, Maximus napisał:

Jak powiem, to znowu zmienisz na moje życzenie? :lol:

Dawaj, zależy od życzenia, choć wiem, że i tak będzie debilne. Czegóż w końcu się spodziewać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Maximus napisał:

Dobra wystarczy, moja babcia zawsze mawiała odpuść durniowi. ;)

No cóż, babcia była mądrzejsza, ale może nie zauważyłeś, że mogła myśleć o tobie... Dawaj w końcu, bo to najwyższy czas. Paru ludzi się pośmieje, a może i z ciebie zejdzie trochę powietrza - wiele więcej tam w końcu nie ma...

P.S. Dla ciebie "słoneczko" wracam bez pośpiechu z avatarem. Coś jeszcze dodasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2024 o 17:23, KONTO USUNIĘTE napisał:

Szkoda. Kulturalna:) dyskusja mogłaby zaistnieć.

Jakiś czas się nie logowałem, a tu taka miła niespodzianka :lol:

Nawet nie wiedziałem, że gdzieś tam o mnie 3grosze wspomniał, kłamiąc oczywiście, że walczę ze szczepieniami. Wreszcie Panie Mariuszu, już dawno nastał czas, aby usunąć tego osobnika. Przez takich ludzi odechciewa się jakiejkolwiek dyskusji. Bo jak tu rozmawiać merytorycznie, kiedy dyskutant na każdym kroku ośmiesza, wyzywa i kłamie w przypadku braku logicznych argumentów?

W każdym bądź razie - brawo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Efamon napisał:

a tu taka miła niespodzianka :lol:

i co? To teraz foliarzu myślisz, że będziesz mógł swoje głupoty bezkarnie pisać?:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, KONTO USUNIĘTE napisał:

i co? To teraz foliarzu myślisz, że będziesz mógł swoje głupoty bezkarnie pisać?:P

Buahaha :lol::lol::lol:

Ale się dałem nabrać :lol:

No, ale tak to jest, jeżeli się samemu dokładnie nie weryfikuje informacji...

Dowiedziałeś się już przynajmniej przez ten czas, czym w ogóle jest pandemia według WHO? Czy dalej się śmiejesz ze swojej niewiedzy wyzywając innych?

Nic tu po mnie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, Efamon napisał:

Ale się dałem nabrać :lol:

Nic dziwnego.Naiwność to cecha umysłu foliarskiego.

Edytowane przez KONTO USUNIĘTE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...