Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W rdzeniu reaktora MARIA rozpoczęła pracę sonda wysokotemperaturowa

Recommended Posts

Od 27.08.2021 r. w rdzeniu reaktora MARIA pracuje z powodzeniem sonda pozwalająca na napromienianie próbek materiałowych w temperaturze 1000°C, czyli w warunkach jakie panują w reaktorach HTGR. Urządzenie powstało w NCBJ w ramach projektu GoHTR.

Sonda ISTHAR (Irradiation System for High-Temperature Reactors) zbudowana i zaprojektowana  w Departamencie Eksploatacji Obiektów Jądrowych NCBJ, umożliwia napromienianie w reaktorze MARIA próbek materiałowych w warunkach panujących w gazowych  reaktorach wysokotemperaturowych, tj. temperaturze do 1000°C i w atmosferze helowej. Tak wysoka temperatura zapewniona jest we wnętrzu sondy dzięki jednoczesnemu grzaniu promieniowania gamma i grzaniu elektrycznemu oraz dzięki izolacji cieplnej z gazu osłonowego. Prowadzone badania próbek umieszczonych w sondzie mają określić wpływ pól promieniowania i wysokiej temperatury na wytrzymałość i strukturę materiałów przewidywanych do wykorzystania w konstrukcji nowych reaktorów, w szczególności przy konstrukcji elementów rdzenia i jego otoczenia. 

„Uruchomienie sondy wysokotemperaturowej ISHTAR i osiągnięcie temperatury pracy równej 1000°C odbyło się po wejściu reaktora na moc docelową - nominalną dla danego cyklu pracy” - wyjaśnia mgr inż. Marek Migdal, jeden z konstruktorów urządzenia. „W tej chwili badamy próbki grafitu, z którego wykonanych będzie wiele elementów rdzenia reaktora. Sonda ma pracować w rdzeniu reaktora MARIA ok. jednego miesiąca. Strumień neutronów w naszym reaktorze badawczym jest o kilka rzędów wielkości większy niż w reaktorach energetycznych. Dzięki temu ewentualne zaobserwowane po miesiącu efekty zniszczeń i zmian struktury badanych próbek będą odpowiadały efektom, które w docelowych reaktorach powstałyby dopiero po kilku latach pracy.”

Po cyklu naświetlania w reaktorze MARIA próbki zostaną przetransportowane do Laboratorium Badań Materiałowych NCBJ, gdzie zostaną przeprowadzone właściwe badania. Materiał poddany silnemu promieniowaniu będzie aktywny na skutek przemian jądrowych wywoływanych przez bombardujące go neutrony. Dlatego zarówno transport jak i późniejsze badania będą się odbywały w specjalnych warunkach.

Sonda ISTHAR została zaprojektowana i wykonana w NCBJ w ramach projektu GoHTR - „Przygotowanie instrumentów prawnych, organizacyjnych i technicznych do wdrażania reaktorów HTR”. Projekt z udziałem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NCBJ oraz Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej jest realizowany w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych – GOSPOSTRATEG współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

Reaktory HTGR (ang. High-Temperature Gas Reactors) uważane są na świecie za jedną z obiecujących opcji spośród różnych technologii reaktorów nowych generacji. Mogą one produkować ciepło o temperaturze wystarczającej do zastosowań w przemyśle chemicznym, np. do produkcji wodoru w procesie wysokotemperaturowego rozszczepienia wody. Badania nad tą technologią obecnie prowadzą m.in. Japonia i Chiny. Odpowiednie kompetencje budowane są także w NCBJ.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

badania super, ale co z tego, daję głowę, że absolutnie nie będą miały przełożenia na krajowy przemysł, tak jak z resztą inne. Pieniążki za grant i punkty za publikacje.To wszystko! Naprawdę polski przemysł wysokich technologii nie istnieje, wyjąwszy nieliczne garażowe inicjatywy, jak np. Kudelski. Polski przemysł dzieli Wisła na dwie części: zachodnią specjalizującą się w produkcji krasnali i wschodnią w europaletach. Reszta to obce montownie zatrudniające tanią i wykształconą siłę roboczą. Zadaniem uczelni jest wykształcenie kadry inżynieryjnej dla tych montowni na stanowiska brygadzistów. Smutne i bez szans na przyszłość. Dzisiaj aby produkować gumę do majtek trzeba miliardów  dolarów i budżet na badania większy niż ma PAN, żeby nie dać się wyprzedzić konkurencji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję że po tym komentarzu świat się zmieni... Taki żart. Przecież to jaki mamy kraj, to świadczy o nas, czyli Polakach. Połowa narzeka, reszta nie robi nic, a jakiś promil chce coś zmienić. Zacznijmy od siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, rura napisał:

Zadaniem uczelni jest wykształcenie kadry inżynieryjnej dla tych montowni na stanowiska brygadzistów. Smutne i bez szans na przyszłość. Dzisiaj aby produkować gumę do majtek trzeba miliardów  dolarów i budżet na badania większy niż ma PAN, żeby nie dać się wyprzedzić konkurencji. 

Na szczęście jest IT, dzięki któremu podgryzamy torcik od góry.
Branża na tyle pojemna, że wszyscy którzy nadawaliby się do czegoś sensownego znajdą tam zatrudnienie i będą produkować wartość dodatnią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgładzenie inteligencji przez naszych sąsiadów, potem 50 lat zniewolenia przez komunę, a na koniec  zdrada w parlamencie UE przez hrabinię von chendehoch i jej podobnych, wreszcie szopki nad granicą. I to popierane przez ok. 40% społeczeństwa. Nie ma komu i  dla kogo się wysilać. Szkoda tylko tych którzy stracili życie lub  zdrowie za ojczyznę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, rura said:

zdrada w parlamencie UE przez hrabinię von chendehoch i jej podobnych

Kto by pomyślał, że potrójne salto mortale na hałdę z płyt chodnikowych może skończyć się tragicznie?

Więcej wiary bracie forumowiczu. Nie siejcie defetyzmu. Ministrant Czarnek dopiero co został powołany na to jakże odpowiedzialne stanowisko do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. Mimo to zespół reaktora już osiągnął sukces. Branżę ni chybi czeka teraz świetlana przyszłość.

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, rura napisał:

Szkoda tylko tych którzy stracili życie lub  zdrowie za ojczyznę.

Tak, teraz w grobach się przewracają, że ich poswięcenie doprowadziło do Polski pisowskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minut temu, cyjanobakteria napisał:

Ministrant Czarnek dopiero co został powołany to to jakże odpowiedzialne stanowisko do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. Mimo to zespół reaktora już osiągnął sukces. Branżę ni chybi czeka teraz świetlana przyszłość.

Jest znacznie lepiej.

Instytut Teologii Wysokich Energii w Toruniu ustalił, że wystarczy umieścić 600 diabłów na łepku palladowej szpilki aby zaczął on wywołać spontaniczną reakcję syntezy jądrowej pomiędzy dwoma jądrami deuteru zawartymi w wodzie. Osiągnięto to dzięki precyzyjnemu sferycznemu koncentratorowi modlitw zamontowanemu na Kościele Maryji Gwiazdy Nowej. Prace teoretyczne przyjmują, że wspomniane zjawisko zachodzi na skutek pojawienia się znudzonego i szukającego towarzystwa Demona Maxwella, lubującego się w luksusie (potwierdzające teorię eksperymenty wykorzystujące platynę i złoto są zaplanowane, wierni są proszeni o adekwatne wota). Obecne plany zakładają, że każde złoże palladu będzie się dało przekształcić w warstwę grzewczą dla instalacji geotermalnych poprzez wybudowanie nowoczesnej, kompaktowej (o pojemności znamionowej nie przekraczającej 200 Mohrów) świątyni na powierzchni.

 

Edited by peceed
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, peceed said:

Jest znacznie lepiej.

Haha, dam Ci Peceed lajka - level up z heheszki - żebyś nie był stratny, jak to Jajcenty kiedyś napisał :lol: :)

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, rura napisał:

Zgładzenie inteligencji przez naszych sąsiadów, potem 50 lat zniewolenia przez komunę, a na koniec  zdrada w parlamencie UE przez hrabinię von chendehoch i jej podobnych, wreszcie szopki nad granicą. I to popierane przez ok. 40% społeczeństwa. Nie ma komu i  dla kogo się wysilać. Szkoda tylko tych którzy stracili życie lub  zdrowie za ojczyznę.

Takie nastroje i takie teksty pojawiały się i zawsze będą się pojawiać. Niestety zawsze będzie tak, że mniejsza grupa mądrzejszych, będzie traciła czas i swoje życie dla większej grupy ignorantów. To jest naturalne i nawet w naturze wszechobecne. Natomiast narzekanie nic nie zmienia, tylko zaraża innych beznadzieją. Dom się zawalił i zamiast mieszkać w ruinie, odbudujmy dom.

Zbyt wielu ojców mówiło swoim dzieciom "nie opłaca się, nie rób, nie poświęcaj się, bo nie warto". To wpojone nam w geny narzekaństwo i efekt skali tego zjawiska jest przerażający. Mamy nie dość że spolaryzowane społeczeństwo, to jeszcze strasznie zobojętniałe i zarozumiałe. Najwięcej do powiedzenia mają zawsze najwięksi nudziarze i pesymiści z bardzo płytkim obrazem świata, żyjąc w swojej bańce informacyjnej. Nie chce tutaj nikogo obrażać. Zamiast szukać winnych, za złe czasy, szukajmy tych, którzy mogą pomóc.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, rura napisał:

a na koniec  zdrada w parlamencie UE przez hrabinię von chendehoch i jej podobnych

Arogancki punkt widzenia megalomanów uważających że partia, która hipokryzją doszła do władzy jest Polską.

Share this post


Link to post
Share on other sites

macie rację, poco siać defetyzm. Zróbmy sobie tęczowe społeczeństwo, na pewno będzie lepiej - przecież to takie postępowe. Czy hipokryzją jest realizacja tego co się obiecało w kampanii wyborczej?

A z reaktorem na powietrze będzie tak jak z milionem samochodów na baterię

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, rura napisał:

Czy hipokryzją jest realizacja tego co się obiecało w kampanii wyborczej?

Np projekt zrobienia z katastrofy zamachu, okazał się katastrofą. A tylu Was dało się do tego absurdalnego lepu przykleić i głosować, głosować...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, rura said:

Zróbmy sobie tęczowe społeczeństwo, na pewno będzie lepiej - przecież to takie postępowe.

Dyżurny temat zastępczy wiecznie żywy, jak widzę. To jesteś zadowolony z Czarnka na stanowisku czy nie, bo się pogubiłem? :) Możesz udawać, że ich nie ma. Możesz też, jak ten z Fidesz brylować i próbować ustawiać rodziny w UE, a przyłapany na gejowskim party z dropsami w plecaku, ewakuować się po elewacji budynku :)

 

2 hours ago, 3grosze said:

Np projekt zrobienia z katastrofy zamachu, okazał się katastrofą. A tylu Was dało się do tego absurdalnego lepu przykleić i głosować, głosować...

Nie tylko się złapali na ten lep, ale dali się temu, co do którego są podejrzenia, że jest ruskim szpionem, przeciągnąć po tym lepie w tą i z powrotem. Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

Edited by cyjanobakteria
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...