Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mercedes zapowiada koniec silników spalinowych

Recommended Posts

Mercedes-Benz oświadczył, że do roku 2039 chce zaprzestać sprzedaży pojazdów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Po tej dacie w ofercie niemieckiego giganta znajdą się wyłącznie pojazdy z silnikami nie emitującymi węgla. W ciągu 20 lat będziemy mieli całą flotę neutralnych pod względem emisji węgla samochodów pasażerskich, poinformował Ola Kallenius, szef wydziału badawczego Mercedesa, który w przyszłym tygodniu zastąpi Dietera Zetsche na stanowisku przedowniczącego zarządu Daimlera.

Obecnie koncern planuje, że za 20 lat w jego ofercie znajdą się wyłącznie samochody elektryczne lub hybrydy, ale nie wykluczono innych rozwiązań."Obecnie skupiamy się na rozwiązaniach związanych z napędem za pomocą prądu. Jednak nie wykluczamy i będziemy pracować nad innymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład ogniwa paliwowe czy e-paliwa, dodaje Kallenius. Dzisiaj nikt nie wie, jaki rodzaj napędu będzie najlepszy za 20 lat. Dlatego też zachęcamy polityków, by wprowadzili rozwiązania neutralne pod względem technologicznym. Niech wyznaczą cel, ale niech nie określają, w jaki sposób należy go osiągnąć, dodaje.

Przedstawiciele Daimlera mówią, że syntetyczne paliwa pozyskiwane dzięki odnawialnej energii powinny napędzać hybrydowe samochody, które nie będą emitowały CO2. Obecnie na rynku nie ma takich paliw. Koncern obiecuje też, że do roku 2022 wszystkie jego europejskie fabryki będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, a do roku 2030 samochody elektryczne mają stanowić 50% wszystkich sprzedawanych przezeń pojazdów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wpadli też na pomysł, jak produkować energię elektryczną bez elektrowni obciążających środowisko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, może nie sam mercedes ale w niemczech w marcu tego roku 50% energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii. 

https://www.renewableenergyworld.com/articles/2019/04/germany-generates-more-than-50-percent-of-energy-from-renewables-in-march.html

Mercedes zaś produkuje baterie dla fotowoltaiki:

https://www.solar-frontier.eu/fileadmin/content/downloads/products/Energiespeicher_EN/Salesfolder.pdf

 

ale w 2039 roku to spalinowe samochody zaczną znów być modne :P 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Straż pożarna z Los Angeles (LAFD) jest pierwszą w Ameryce Północnej, która kupiła elektryczny wóz strażacki. Pojazd wyprodukowany na zamówienie przez austriacką firmę Rosenbauer kosztował 6 milionów dolarów i rozpocznie służbę w 2021 roku.
   Samochód został wyposażony w dwa akumulatory zapewniające łącznie 100 kW mocy. Dodatkowo na pokładzie znajduje się też generator prądu na olej napędowy. Pojazd został przygotowany zgodnie z wytycznymi LAFD i National Fire Protection Association. Jest w pełni skomputeryzowany, dzięki czemu może również służyć jako centrum dowodzenia.
   Elektryczny wóz pożarniczy to nowoczesne narzędzie, które pomoże zmniejszyć hałas i szkodliwą emisję. To jednocześnie zaawansowana technologicznie elastyczna platforma do prowadzenia akcji ratunkowych, oświadczył dowódca LAFD, Ralph Terrazas. W przyszłym roku, gdy trafi on na ulice Hollywood, przetestujemy jego przydatność w warunkach bojowych.
   Jak mówi Dieter Siegel, dyrektor wykonawczy firmy Rosenbauer International, nowy wóz różni się fundamentalnie od współcześnie używanych pojazdów strażacki. Jest wielofunkcyjną platformą komunikacyjną z elastycznym wnętrzem, która spełnia rolę w pełni wyposażonego centrum dowodzenia.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Postępy na polu ogniw paliwowych mogą spowodować, że technologia ta będzie na tyle tania, że w niedalekiej przyszłości zastąpi silniki spalinowe, uważają naukowcy z University of Waterloo. Informują oni o powstaniu ogniwa paliwowego, które może pracować co najmniej 10-krotnie dłużej niż dotychczas stosowane technologie. To zaś oznacza, że przy produkcji na skalę masową używanie takich ogniw do zapewniania energii pojazdom może okazać się konkurencyjne cenowo w stosunku do pojazdów z napędem spalinowym.
   Dzięki naszej technologii napęd wykorzystujący ogniwa paliwowe może być porównywalny kosztowo lub tańszy niż napęd spalinowy. Z nadzieją patrzymy w przyszłość. To technologia, która może rozpowszechnić czyste napędy, mówi Xinguo Li, dyrektor Fuel Cell and Green Energy Lab na University of Waterloo.
   Obecnie stosowane ogniwa paliwowe mogłyby teoretycznie zastąpić paliwa kopalne w napędach pojazdów, jednak się zbyt drogie. Kanadyjscy naukowcy rozwiązali problem kosztów znacząco wydłużając żywotność ogniwa poprzez produkowanie stałych ilości energii. To zaś oznacza, że ogniwo, które produkuje energię z reakcji łączenia tlenu i wodoru, może być znacząco prostsze, a zatem i tańsze.
   Znaleźliśmy sposób na obniżenie kosztów przy jednoczesnym spełnieniu założeń co do wydajności i trwałości, cieszy się Li. Kanadyjczycy mają nadzieję, że dzięki ich technologii ogniwa paliwowe zaczną się upowszechniać i z czasem zastąpią zarówno samochody spalinowe jak i standardowe pojazdy elektryczne.
   To dobry pierwszy krok, zmiana, która może być odpowiedzią na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych przez transport, dodaje uczony.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W marcu bieżącego roku w Chinach sprzedano 59 000 samochodów elektrycznych. Tym samym sprzedaż tego typu pojazdów wzrosła o 85% rok do roku. W I kwartale 2018 całkowita sprzedaż pojazdów elektrycznych w Państwie Środka wyniosła ponad 122 000 sztuk.
   Znaczącym graczem na chińskim rynku jest miejscowa firma BYD (Build Your Dreams). Marzec był dla niej drugim najlepszym miesiącem w historii. BYD sprzedała wówczas 13 100 samochodów. Lepszy był tylko grudzień ubiegłego roku, kiedy to sprzedaż sięgnęła 16 000 sztuk. Przedstawiciele BYD mają nadzieję, że wkrótce będzie jeszcze lepiej, gdyż zadebiutuje sedan Qin oraz SUV Tang. Dlatego też przedsiębiorstwo ma nadzieję, że w drugiej połowie bieżącego roku będzie każdego miesiąca sprzedawało ponad 20 000 pojazdów elektrycznych. Tym samym chińska firma będzie mogła mierzyć się z Teslą, która planuje tygodniową sprzedaż na poziomie 5-6 tysięcy sztuk samochodu Model 3.
   W Chinach najlepiej sprzedają się niewielkie samochody elektryczne o zasięgu 100-250 kilometrów. Jednak nie tylko takie pojazdy znajdują nabywców. Powodzeniem cieszy się najnowszy SUV BYD model Song EV400 o zasięgu 350 kilometrów, który przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,8 sekundy. Pojazd jest sprzedawany za mniej niż 30 000 dolarów.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   NVIDIA opublikowała interesujące studium przypadku, opisujące wykorzystanie technologii iray i karty graficznych podczas prac nad wizualizacjami aut koncernu Mercedes Benz. Ceniony grafik komputerowy Jeff Patton podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy z rozwiązaniami NVIDII - artysta zdradził, że w niektórych przypadkach czas renderowania grafik skrócił się z godziny do zaledwie 8 minut.
   Jeff Patton jest uzdolnionym grafikiem komputerowym-samoukiem - realizował zlecenie m.in. dla firm Honeywell, Delta Controls czy Johnson Controls. Jest uznanym ekspertem z zakresu oprogramowania Autodesk 3ds Max 3D i renderowania NVIDIA mental ray, pisze poradniki dotyczące skutecznego korzystania z obu rozwiązań. Jako aktywny beta-tester zajmował się też prowadzeniem szkoleń Autodesk Master Class.
   Na początku 2010 roku realistyczne grafiki samochodów wykonane przez Pattona zwróciły uwagę firmy Mercedes Benz USA (MBUSA), która zaproponowała mu wykonanie szaty graficznej strony internetowej i reklam. Otrzymał dane CAD dla każdego pojazdu wraz z obrazami tła. Jego zadaniem było wkomponowanie wykonanych komputerowo pojazdów w odpowiednie tło, podkreślając ich kształty za pomocą odbijającego się światła. Patton wiedział, że jego praca miała być połączeniem fotorealizmu i sztuki - samochody wyglądające jakby zostały sfotografowane, miały być upiększone refleksami świetlnymi przez Pattona i dodatkowo dopracowane przez pracowników MBUSA.
   Gdy Patton zaczynał pracę nad projektem, korzystał z oprogramowania 3ds Max wraz z mental ray oraz z silnika renderującego V-Ray firmy Chaos Group, pracującego na procesorze (CPU). Ze względu na duże rozmiary plików i skali renderowania, Patton pracował bardzo powoli, każdy obraz zajmował mu średnio godzinę.
   Aby przyspieszyć ów proces, grafik zdecydował się na skorzystanie z oprogramowania renderujące NVIDIA iray - wyposażył swój komputer w karty NVIDIA Quadro 6000 oraz Tesla C2070, każdą z 6GB pamięci, aby móc obsłużyć grafikę o bardzo dużej rozdzielczości, wraz z 5GB danych modeli i tła.
   Kiedy ukończyłem mój pierwszy projekt dla firmy Mercedes Benz za pomocą nowej konfiguracji NVIDIA, byłem pod wrażeniem. Do tej pory obróbka jednego obrazu w tak dużej rozdzielczości na procesorze zajmowała mi około godziny. Z iray i Quadro byłem w stanie zrobić to samo w osiem minut - OSIEM minut!  Możliwość tak szybkiej pracy to ogromna korzyść - mówi Patton.
   Oprócz zwiększonej szybkości, Patton zauważył też poprawę w wyrazistości obrazów dzięki fotorealistycznym możliwościom technologii NVIDIA iray. Szkło, światła - widać wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły, mówi Patton. Wcześniej nie byłem w stanie tego osiągnąć, nawet przy bardzo wysokich częstotliwościach próbkowania. Dzięki iray w grafikach widać znacznie więcej szczegółów.
   Dzięki NVIDIA iray Patton spędza też mniej czasu na przygotowywaniu tła i konfiguracji. Dzięki iray po prostu ustawiam odpowiednią wartość dla połyskujących materiałów i idę dalej.  Nie muszę tracić czasu na konfigurację wartości próbkowania materiału i światła, ziarnistości, prędkości renderowania itp.
   Ponieważ wszystkie te zadania wykonywane są w procesorze graficznym (GPU), Patton może wykorzystywać procesor (CPU) do innych celów. Połączenie iray i procesorów graficznych NVIDIA umożliwia mi szybszą pracę i tworzenie wysokiej jakości obrazów. Jestem w stanie zająć się większą liczbą grafik w krótszym czasie, a w czasie, który zaoszczędziłem mogę robić jeszcze więcej rzeczy - podejmować kolejne projekty, albo spędzać czas z moją rodziną.
   Procesory graficzne miały ogromny wpływ na moją pracę. Niesamowicie zwiększają szybkość i liczbę szczegółów grafiki. Procesory graficzne NVIDIA i iray to doskonałe połączenie. Jestem ciekaw jak ta technologia będzie się rozwijać w przyszłości - dodaje.

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Choć bezpieczeństwo naszych samochodów poprawia się z każdym rokiem, ich producentów (na całe szczęście!) wciąż to nie zadowala. Serię technologicznych nowinek zwiększających szansę przeżycia wypadku zaprezentowali właśnie eksperci Mercedesa.
   Wydaje się, że inżynierowie spod znaku trójramiennej gwiazdy najwięcej pracy włożyli w udoskonalenie poduszek powietrznych. Pierwszą z poprawek jest zaopatrzenie auta w zestaw czujników mierzących wagę, wzrost i pozycję osób zasiadających na poszczególnych fotelach. Dane te spływają do procesora i służą do ustalenia idealnej siły, z jaką zostaną napompowane air bagi.
   Drugi, bardzo interesujący wynalazek, to tzw. braking bag. Jak wskazuje nazwa, jej zadaniem jest spowolnienie auta "skazanego" na zderzenie czołowe. Równie nietypowe, co funkcja nowej poduszki, jest jej umiejscowienie. Jest ona instalowana pomiędzy przednimi kołami i uruchamia się, gdy zestaw czujników odległości uzna, że nie ma szansy na uniknięcie kolizji czołowej.
   Także podczas uderzenia z boku można będzie czuć się pewniej. Gdy tylko komputer pokładowy wykryje zagrożenie, we wnętrzu drzwi "napompowane" zostaną specjalne metalowe pojemniki. Ich zadaniem jest, podobnie jak w przypadku tradycyjnych air bagów, rozproszenie energii przekazywanej podczas kolizji. 
   Kolejnym zabezpieczeniem jest system odsuwający fotele od drzwi, redukujący zagrożenie ze strony elementów karoserii wgniecionych podczas uderzenia w bok auta. Dodatkowo, aby rozpędzone ciała pasażerów nie zderzyły się głowami, z sufitu wyłoni się kolejna poduszka, chroniąca przed urazami czaszki. Mało tego - w razie potrzeby dojdzie do aktywacji air bagu ukrytego wewnąrz pasów bezpieczeństwa, chroniącego klatkę piersiową i obojczyk.
   Inżynierowie Mercedesa zadbali także o bezpieczeństwo podczas uderzenia z tyłu. Gdy uniknięcie kolizji jest niemożliwe, a nadjeżdżające auto znajduje się w odległości poniżej 60 cm, natychmiast... aktywowane zostaną hamulce. Pomysł wydaje się szalony, lecz przedstawiciele producenta uważają, że zmniejszy to ryzyko najechania na auto znajdujące się z przodu. Trzeba im przyznać nieco racji - uderzenie w tył samochodu jest mniej niebezpieczne, niż trafienie poprzedzającego auta maską własnego pojazdu.
   Niestety, nie ujawniono nawet orientacyjnych dat premiery nowych wynalazków. Przynajmniej część z nich jest już jednak testowana, co może oznaczać, że niektóre z prezentowanych technologii trafią do aut Mercedesa już za rok lub kilka lat.
×
×
 • Create New...