Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zamknął się w hermetycznym namiocie, by sprawdzić, czy przeżyje dzięki tlenowi dostarczanemu przez 200 roślin

Recommended Posts

Kurtis Baute zamknął się w mierzącym 3 na 3 m foliowym hermetycznym namiocie, by sprawdzić, czy 200 znajdujących się w środku roślin wystarczy, by przekształcić CO2 w tlen na tyle szybko, by utrzymać go przy życiu przez co najmniej 3 dni.

Szalony "naukowiec" rozpoczął eksperyment w zeszłym tygodniu w ogródku swojego brata w Kolumbii Brytyjskiej, ale związane z nim plany snuł na YouTube'ie już w sierpniu.

Test miał trwać 3 dni, został jednak przerwany już po 15 godzinach, gdyż poziom dwutlenku węgla osiągnął krytyczny poziom, grożący uszkodzeniem mózgu czy zapadnięciem w śpiączkę.

Prawdopodobnie mógłbym przeżyć tam 3 dni, jednak nie chodziło mi o to, by po prostu nie umrzeć. Moim celem było zakończenie projektu bez niebieskiego zabarwienia powłok skórnych, uszkodzenia mózgu, udaru cieplnego czy generalnie trwałego uszkodzenia ciała.

We wpisie z Twittera z 24 października Kanadyjczyk spekuluje, że z powodu zachmurzenia rośliny nie miały dostępu do wystarczającej ilości światła, co upośledziło ich osiągi fotosyntetyczne.

Mimo wycofania się z eksperymentu już po 15 godzinach, Baute nadal twierdzi, że to sukces. Zależało mu bowiem głównie na pokazaniu skutków zmiany klimatu.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależało mu na internetowej sławie (lajkach, plusach, łapkach, szerach czy co tam jeszcze jest), a nie na "pokazaniu skutków zmiany klimatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, nantaniel said:

Zależało mu na internetowej sławie (lajkach, plusach, łapkach, szerach czy co tam jeszcze jest), a nie na "pokazaniu skutków zmiany klimatu.

Z pewnością. Mimo to sądzę, że "eksperyment" był przydatny. Nie każdy wie (ja np. nie wiedziałem), że jeden człowiek potrzebuje do przerobienia swojego dwutlenku węgla na tlen aż tyle roślin (nadal nie wiem ile dokładnie, ale przynajmniej wiem, że znacznie więcej niż ten gość umieścił w swoim namiocie).

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Daniel O'Really napisał:

Mimo to sądzę, że "eksperyment" był przydatny.

Dyskutowałbym z nazwaniem tej szopki eksperymentem (do tego przydatnym :D). Dostępne są o wiele ciekawsze (i przydatniejsze) badania na ten temat. Tu jest fajny artykuł, który można potraktować jako wstęp do dalszych poszukiwań wiedzy na ten temat: https://www.science20.com/robert_inventor/could_astronauts_get_all_their_oxygen_from_algae_or_plants_and_their_food_also-156990 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eksperyment to za dużo powiedziane. Nie zrobił żadnych obliczeń, a przecież roślina roślinie nie równa. Ale pewnie lepiej trafi do świadomości milionów dzieciaków z YouTube niż jakieś naukowe dyrdymały. Może chociaż część osób oświeci że też są zamknięte w takim namiocie, tylko trochę większym niż 3x3m i nikt z zewnątrz im nie pomoże.

Jak człowiek i klimat zwiążą wolny tlen do postaci co2 i minerałów to będzie piękny restart, czyli bakterie beztlenowe, później wyjście życia na ląd,itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...