Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niskie dawki alkoholu pomagają w oczyszczaniu mózgu ze zbędnych i szkodliwych substancji

Recommended Posts

Niewielkie ilości alkoholu zmniejszają stan zapalny i pomagają oczyścić mózg z toksyn, także z tych związanych z chorobą Alzheimera (ChA).

Przewlekłe spożycie nadmiernych ilości etanolu szkodzi ośrodkowemu układowi nerwowemu. Podczas ostatnich badań wykazaliśmy jednak po raz pierwszy, że niskie dawki alkoholu mogą być [...] korzystne dla zdrowia mózgu, poprawiając jego zdolność do usuwania zbędnych substancji - wyjaśnia dr Maiken Nedergaard z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester.

Badania Nedergaard koncentrują się na układzie glimfatycznym. Został on odkryty w 2012 r. właśnie przez ekipę z Rochester. Nazwano go glimfatycznym, ponieważ działa w dużej mierze jak układ limfatyczny, ale jest zarządzany przez komórki gleju. Dyfundujący płyn mózgowo-rdzeniowy odpowiada za oczyszczanie tkanki mózgu (także z beta-amyloidu i białka tau) i transport składników odżywczych. Dalsze badania wykazały, że układ glimfatyczny jest bardziej aktywny w czasie snu, może zostać uszkodzony w wyniku urazu i udaru i że da się usprawnić jego działanie ćwiczeniami.

W ramach nowego badania na myszach zespół z Rochester analizował wpływ ostrej i przewlekłej ekspozycji na alkohol. Gdy obserwowano mózgi zwierząt wystawionych na oddziaływanie wysokich dawek alkoholu przez długi czas, widać było duże stężenia molekularnego markera stanu zapalnego (dotyczyło to zwłaszcza astrocytów, które są kluczowymi regulatorami układu glimfatycznego). Upośledzeniu ulegały też funkcje poznawcze i zdolności motoryczne gryzoni.

Dla odmiany u zwierząt wystawianych na oddziaływanie niskich dawek alkoholu (odpowiednika 2,5 drinka dziennie) występował lżejszy stan zapalny mózgu, a układ glimfatyczny lepiej sobie radził z doprowadzaniem płynu mózgowo-rdzeniowego i usuwaniem zbędnych substancji. Porównań dokonywano do grupy kontrolnej, która nie piła alkoholu. Co ważne, nie zaobserwowano różnic w funkcjach poznawczych i ruchowych obu grup.

Dane dotyczące wpływu alkoholu na układ glimfatyczny pasują do krzywej o kształcie litery J, która obrazuje związki dawki etanolu ze zdrowiem ogólnym i śmiertelnością (o ile niskie dawki są tu korzystne, o tyle duże spożycie jest już szkodliwe). [Warto przypomnieć, że] badania pokazały, że niskie-umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z niższym ryzykiem demencji, podczas gdy nadmierne picie przez wiele lat oznacza podwyższone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Nowe wyniki mogą wyjaśniać, czemu się tak dzieje.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Dane dotyczące wpływu alkoholu na układ glimfatyczny pasują do krzywej o kształcie litery J, która obrazuje związki dawki etanolu ze zdrowiem ogólnym i śmiertelnością (o ile niskie dawki są tu korzystne, o tyle duże spożycie jest już szkodliwe).

To ile trzeba wypić żeby umieścić się w minimum J? Odpowiedź 2,5 drinka chyba nie jest dobra ze względu lżejszy ale jednak stan zapalny. Wystarczy 400g kefiru? Czy jednak trzeba walnąć 20g etanolu codziennie przed snem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy ten sam efekt uzyska się pijąc 60g etanolu co trzeci dzień. To chyba zdrowsze dla wątroby, bo ma czas na regenerację (o tym było kilka lat temu na KW, choć wtedy pisano o solidnym piciu raz w tygodniu).

 

2 razy w tygodniu po 3 piwka... brzmi kusząco...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatem muszę powrócić do dbania o czystość mózgu. Idę po naleweczkę...

 

 

2 razy w tygodniu po 3 piwka... brzmi kusząco...
...a jeszcze bardziej 3 razy w tygodniu po 2 piwka... i raz w miesiącu do oporu czegoś szlachetniejszego :]

Share this post


Link to post
Share on other sites

co symbolizuje krzywa w kształcie litery J - bo ja tu widzę że dla jedne wartości x są dwie wartości y

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...