Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Gość Astro

APF (autorskie próby forumowiczów)

Rekomendowane odpowiedzi

Plus za:

- dłuższy tekst wymagający większego wysiłku

- to że faktycznie kochasz to forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Wolałbym trudne pytanie w związku z tym tekstem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zobaczyłbym trochę mięsa modelu: M(y,x,z) = 4.5e9 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Mówisz, masz. Domyślam się, że chodzi Ci o "mięso modelarskie" – Tobie zatem polecam DIY (niektóre rzeczy są otwarte ;)):

http://mesa.sourceforge.net/

(trochę jest do ściągnięcia; manuale i nawet link do filmiku na yt też znajdziesz. Niestety, tylko Linux albo Mac ;))

Tytułem wprowadzenia polecam:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Budowa_gwiazdy

https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_solar_model

Określenie 1D stellar evolution code odnosi się do założenia, że gwiazda jest sferycznie symetryczna, czyli wszystkie charakterystyki modelu budowy wewnętrznej zależą tylko od odległości od centrum gwiazdy. Nie oznacza to oczywiście, że nie uwzględnia się rotacji czy konwekcji…


Ed.: Nie chcę zniechęcać fachową terminologią i zapraszam do pytań niefachowców. Złych pytań nie ma.

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Zanim spróbuję się z cięższą rzeczą tyczącą weryfikacji modeli ewolucyjnych gwiazd, to może coś prostszego, bliższego nam, krótszego i bardziej sympatycznego? ;)

Ile trwa rok, i dlaczego tak?

Każdy zapewne wie doskonale, że rok liczy 365 dni, a czasem (rok przestępny) 366. Każdy zapewne wie również, co wiedzieli już przecież "głupi Rzymianie", że okres obiegu Ziemi wokół Słońca nie jest wielokrotnością dnia, stąd konieczne owe lata przestępne. Rewolucja Grzegorza XIII poprawiła Rzymian dając lepszą dokładność; strata jednego dnia w stosunku do Rzeczywistości nastąpi po ponad trzech tysiącach lat, czyli jest całkiem przyzwoicie. Wszystko do tej pory brzmi rozsądnie, ale jaka jest w końcu długość roku? W wielu miejscach tłumaczenia bywają nieprecyzyjne, pokrętne, a nawet błędne. Spójrzmy przykładowo na:

Czas, kiedy Ziemia okrąży Słońce wynosi w przybliżeniu 365 dni 5 godzin 48 minut.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok

W bardziej precyzyjnym artykule

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_gwiazdowy
dowiemy się, że to jednak "365 dni 6 godzin 9 minut 9,54 sekundy". To w końcu ile?

Rok gwiazdowy, który dobrze można utożsamiać z okresem obiegu Ziemi wokół Słońca (ok. 365,256 dnia) nie jest tym rokiem, do którego "temperujemy" swój kalendarz. Rok słoneczny/ zwrotnikowy/ tropikalny, którego wyznaczenie nastręcza pewne problemy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_zwrotnikowy
jest właśnie tym, do czego odnosimy swój kalendarz. Ma wartość ok. 365,242 dnia (Majowie wiedzieli, całkiem zresztą słusznie, że lepsze przybliżenie to 365,2422 dnia). O co w tym wszystkim chodzi?

Warto może zacząć od czegoś prostszego. Ile trwa dzień, czyli doba? Każdy doskonale wie, że to 24 godziny. Czy tyle wynosi okres obrotu Ziemi wokół własnej osi? Oczywiście nie, bo Ziemia dokonuje pełnego obrotu w czasie ok. 23 godzin, 56 minut i 4 sekund. Dlaczego nie odnosimy się do doby gwiazdowej? Sprawa jest prosta. Jako istoty z gruntu (choć nie wszystkie) dzienne oczekujemy, że wskazanie przez zegarek godziny dwunastej da nam porę dnia, gdy Słońce (z grubsza – bo strefy czasowe, bo Ziemia nie krąży wokół Słońca po okręgu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Analemma)
będzie miało ten sam azymut i będzie górować. W końcu Ziemia nie tylko obraca się wokół własnej osi, ale i okrąża Słońce.

Dlaczego zatem rok zwrotnikowy, a nie gwiazdowy? Ponownie, jako istoty nie tylko dzienne, ale i z gruntu rolnicze wolimy, by np. 3 kwietnia zacząć zasiewy roślinki X, a z zasiewami Y poczekać do 25 kwietnia. To właśnie zapewnia nam rok zwrotnikowy. Różnica między rokiem gwiazdowym i zwrotnikowym, wynosząca ok. 20 minut bierze się z prostego zjawiska fizycznego, które nazywamy precesją osi ziemskiej. Starożytni nie znali tego pojęcia, nie wiedzieli o zasadzie zachowania momentu pędu, mogli nawet nie wiedzieć o tym, że to Ziemia okrąża Słońce, nie znali bardzo wielu rzeczy, które znamy obecnie, ale ich wysiłki w kontekście zrozumienia Rzeczywistości budzą podziw. Przynajmniej dla każdego myślącego współcześnie człowieka.

Edytowane przez Astro
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurcze, nie zastanawiałem się nad tym nigdy, bo przyjąłem, że niedokładności wynikają z nieprecyzyjnego pomiaru a obecnie z przyzwyczajenia.

A to takie oczywiste (jak ktoś pokaże paluchem ;) )

 

Dzięki Astro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Drobiazg. Myślę, że od początku staram przemycać się trochę wiedzy. ;)

 

Może się powtórzę, ale pytania chętnie ze strony autora są widziane. :)


Ed. Jeśli ktoś nie widział w życiu własnym gołym okiem Merkurego (nie ma się co krygować, zdecydowana większość ludzi nie widziała :)), to polecam spojrzeć w kierunku zachodnim. Podobnie jak wczoraj będzie i dziś pięknie świecił. Niezbyt jednak długo, zatem polecam lekki pośpiech. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Dlaczego Święta Wielkiej Nocy są ruchome?

Zapewne każdy wie, że ruchome są, jak i szereg innych świąt kościelnych, które odliczane są od Wielkiej Nocy. Dlaczego tak, i co je wyznacza? Algorytm jest bardzo prosty, ale należałoby zacząć nieco od historii. Skazanie Chrystusa według wszelkich podań odbyło się czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan. Taki tam, niekoniecznie prymitywny, kalendarz księżycowy. Czternastego dnia żydowskiego miesiąca księżycowego przypada pełnia (z grubsza). Głupio byłoby nie uwzględniać tradycji, ale odnosić się do kalendarza żydowskiego jeszcze głupiej. W końcu sobota nie bardzo jest poprawna politycznie, zatem jedziemy od niedzieli ("nie działaj", czyli nie pracuj, choć w kulturach zapewne niesłusznych pozostała przedchrześcijańska nazwa jak sunday, czyli dzień poświęcony Słońcu). Cóż zatem wymyślili ojcowie Niedzieli Wielkiej, by o Bożogrobowcach wieku XII nie wspomnieć?

Święta przypadają w pierwszą niedzielę i poniedziałek po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Brzmi dość prosto, ale z powodu pewnego poplątania potrzeba – zarówno w tradycji chrześcijańskiej jak i innych, np. tybetańskiej (tu już trochę trudniej, bo kalendarz księżycowo-słoneczny) udzielania się takich ludków jak astro.

Pozdrawiam gorąco pogańskim symbolem życia jak jajeczko. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astro, a może ktoś inny - chętnie przeczytałbym jakiś prosty tekst o siłach pływowych. A konkretnie interesuje mnie dlaczego podczas rozrywania np gwiazdy przez czarną dziurę część materii oddała się się od niej. Jak to możliwe, przecież potrzebna jest do tego siła skierowana przeciwnie do grawitacji BH i o większej wartości? Sam temat sił pływowych na ziemi też jest dość ciekawy - dlaczego nie obserwujemy np sił pływowych (myślę tu o przypływach i odpływach oceanów np) związanych z oddziaływaniem Słońca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Temat dosyć długi, a i "większy kawałek czasu" trudno mi ostatnio wygospodarować. Będę miał na myśli i postaram się odpowiedzieć wyczerpująco. Liczę, że może jednak ktoś ubiegnie mnie – ciekawy temat do wykazania się. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do prośby. Przydałby się liczby. Ile z tego siły od/dośrodkowe a ile grawitacja. 


 

 

Sam temat sił pływowych na ziemi też jest dość ciekawy - dlaczego nie obserwujemy np sił pływowych (myślę tu o przypływach i odpływach oceanów np) związanych z oddziaływaniem Słońca?

Chyba nie zrozumiałem, pływy syzygijne i kwadraturowe mają udział właśnie Słońca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Tytułem może zajawki tylko, bo chyba w najbliższej perspektywie nie rozpiszę się nazbyt.
 
Siły pływowe, siły odśrodkowe, grawitacja… Klasyczny fizyk powiedziałby zapewne, że w tym wypadku jest tylko grawitacja. Albercik pewnie by się uśmiechnął, ale zacznijmy od początku. Dlaczego w ogóle coś się rozrywa? Upraszczając można powiedzieć, że znaczenie ma niejednorodność pola grawitacyjnego. Sądzę, że bardzo ładnie wyłożone jest to np. poniżej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_Roche’a
Przy okazji (zahaczamy już formalnie o BH) polecam nie tylko wyznawcom KLPS:

https://en.wikipedia.org/wiki/Spaghettification

(celowo wersja anglojęzyczna, bo ładne obrazki ;)).

 

 

 

dlaczego nie obserwujemy np sił pływowych (myślę tu o przypływach i odpływach oceanów np) związanych z oddziaływaniem Słońca?

 

Najprościej rzecz ujmując można tak:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Hilla

 

 

 

interesuje mnie dlaczego podczas rozrywania np gwiazdy przez czarną dziurę część materii oddała się się od niej

Tak trochę nazbyt upraszając: dwie kulki na sznurku szybko obracające się względem środka masy. Całość krąży wokół Ziemi. Przy szczęśliwym zbiegu okoliczności po pęknięciu sznurka… ;)

Masz zapewne na myśli jednak coś innego, czyli dysk akrecyjny wokół BH i dżety, które zdecydowanie przyczyniają się do "oddalania się materii". To jednak trochę bardziej skomplikowana magnetohydrodynamika…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, myślałem o dżetach. Generalnie w różnych opracowaniach na ten temat jest informacja o dżetach i ich oddalaniu się od BH natomiast nigdy nie spotkałem się z informacją dlaczego. ( lub nie zrozumiałem)

Co do wpływu Słońca na Ziemie

Wpływ Słońca jest praktycznie pomijalny na poziom wód w ocenach w porównaniu do wpływu księżyca. Z kolei gdzieś spotkałem się z informacją że wpływ Słońca jest znaczący jeśli chodzi o ruch samej Ziemi (wewnątrz) i przy tym pominięty był wpływ Kiężyca - innymi słowy - te dwie sprawy wydają mi się przeciwstwne i stąd prośba o rozwinięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dość proste... tarcie, powstająca temperatura... jeszcze daleko przed horyzontem zdarzeń. Część materii nagrzewa się an tyle, że osiąga prędkość ucieczki, ale nie umiem na czuja rozrysować dlaczego większość z tego tworzy dżety. To pewnie dodatkowe oddziaływania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
chętnie przeczytałbym jakiś prosty tekst o siłach pływowych.

 

Uprośćmy sobie sytuację do`maksimum:

mamy dwie idealne kulki (kosmiczne), które się do siebie zbliżają bez żadnych obrotów własnych i ruchu orbitalnego. Wzajemnie na siebie oddziałują siłą grawitacji (krzywizna 3+1D). Powoduje to, że im bardziej się zbliżają, tym bardziej z kulek robią się jajca skierowane do siebie najdłuższą średnicą. Im bardziej wydłuża się ta średnica najdłuższa, tym jajca stają się chudsze, bo ich objętość pozostaje stała. To odkształcenie można opisać i obliczyć wsadzając do środka jajec takie trzy wektorki skierowane wzdłuż średnic i do siebie prostopadłe (tensor). Im dłuższy będzie się robił najdłuższy wektorek (wzdłuż kierunku zbliżania), tym krótsze będą dwa pozostałe.

Teraz możemy sobie do tego dodać własne obroty tych coraz bardziej jajcowaciejących kulek. Ponieważ kierunek najdłuższego wektora tensora pozostanie stały (na linii kulka-kulka) odkształcenie będzie się przemieszczać w objętości kulek. Masy wewnątrz kulek przemieszczają się względem siebie, co powoduje m.in. ich nagrzewanie, a może też doprowadzić do rozpadu.

 

Na razie tyle :)

 

Dżety to inna bajka.

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...