ww296
Users-
Content Count
364 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
9
ww296 last won the day on May 8 2018
ww296 had the most liked content!
Community Reputation
10 Pretty GoodAbout ww296
-
Rank
Sztygar
Recent Profile Visitors
4188 profile views
-
NASA zapowiada pierwsze zdjęcia z Teleskopu Webba
ww296 replied to KopalniaWiedzy.pl's topic in Astronomia i fizyka
I_Smolinkski - posumował generalnie temat - nie ma nic więcej do dodania. Jednak Astro - Może jednak nie warto być ateistą (w sensie wierzyć w nieistnienie Boga) może lepiej agnostykiem - bez walki z wierzącymi - jeśli Bóg istnieje - masz szansę w takim przypadku na jakąś nagrodę, a w najgorszym razie brak kary - jeśli nie istnieje - nic nie tracisz. (no i oszczedzasz masę nerwów) Tak o tym myśląc - jeśli ktoś nie angażuje się czynnie w politykę to ten tok rozumowania również się sprawdzi. Chodzi o to aby nie być np AntyPISOWCEM (tu można wstawić nazwę dowolnego ugrupowania politycznego) ani PISOWCEM - oczywiście głosować na kogo tam pasuje - np na ładną blondynkę (mój przypadek w któryś wyborach ) - to co tu napisałem przyszło mi na myśl po komentarzu ASTRO na temat związku polityków polskich z NASA - zacząłem się zastanawiać nad kontekstem tego stwierdzenia ale przypomniałem sobie o typowo religijnym stosunku Astro do Rządu, i stwierdziłem, że szkoda czasu, który mogę znacznie lepiej wykorzystać na przeglądanie hmyy... instagrama lub innego tik-toka- 17 replies
-
- NASA
- Teleskop Webba
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Te regulacje dają oczywiściue wymierne wyniki, jednak nadal wg mnie, jest to po prostu pudrowanie pryszcza. I to dość mocno - pomijam już kwestię utylizacjia całego osprzetu temu służącemu, ale osprzęt ten tak się rozrósł, że wartościowo dorównuje samemu generatorowi zanieczyszczeń, czyli silnikowi. Zastanawiam się nad tym czy nie łatwiej i taniej byłoby tak zmodyfikować paliwo aby nie zawierało tylu zanieczyszczeń, niż czyścić same produkty spalania głównie z substancji które zawiera?
- 2 replies
-
- zanieczyszczenie środowiska
- silnik spalinowy
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Miło mi że tak się pięknie pożarliście - a miałem w tym swój udział - jednak musze oponowac - mój nick to ww296 a nie Winchester. Dobra - kurcze - fajny watek - przy wiedzy i ciekawości forumowiczów (wiem, że tylko niektórych ) można było naprawdę kilka fajnych wiadomości i ciekawostek pochwycić - a tu - jak często bywa skonczyło się na przedszkolnych wyzywankach... ech - Swięta, koniec roku, może trochę refleksji nad sobą...
- 46 replies
-
- Gujana Francuska
- Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Stałe przeciążenie to jedno a drganie przy starcie drugie - też się obawiam - i chociaz bardzo mnie denerwują koszty i opóźnienia tego sprzętu to bardzo chciałbym aby wszystko się udało.
- 46 replies
-
- Gujana Francuska
- Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Trzmiel lata, choć nie powinien? Popularny mit ma ok. 100 lat
ww296 replied to KopalniaWiedzy.pl's topic in Ciekawostki
to błąd logiczny: Jednak amplituda ruchu skrzydeł owocówki jest znacznie większa, niż u pszczoły. Więc musi się ona mniej napracować, by latać. Ponieważ wzrost amplitudy równoważy spadek częstotliwości - jeśli chodzi o wykonana pracę. -
Wydaje mi się że skuteczność porównują do aluminium a wagę do żelaza.
- 7 replies
-
- tlenek metalu
- polimer
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Niestety takie chłodzenie to tylko półśrodek a baterie takie same (tylko trochę zoptymalizowane) jak kilkadziesiąt lat termu. do tego wszystkie systemy ładowania szybkiego podają ładowanie do max 80 % pojemności litowych baterii (to cecha baterii litowych)- to lekkie przekłamanie, bo np w takiej tesli którą kupujemy z zasięgiem powiedzmy max 600 km (i to w sprzyjających warunkach) to ładujemy na max 400 w te kilkanaście minut. do tego w większości auto bateria jest chłodzona ale chłodzone są same ogniwa ( w sensie z zewnątrz) a nie anoda o co mam wrażenie chodzi w tej "nowej" technologii.
- 11 replies
-
- samochód elektryczny
- akumulator litowo-jonowy
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Cała sprawa sprowadza się do tego aby móc wpłynąć na jedną ze splątanych cząstek. Ciekaw jestem jakie próby podejmowane są w tym temacie.
- 177 replies
-
- informacja
- splątane fotony
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Ostatnio tłumaczyłem na rodzinnym spotkaniu z czego wynikają pory roku. Zorientowałem sie, że wśród ludzie nie interesujących się tymi tematami to wiedza w tym temacie jest... mizerna. Ale do rzeczy. Skutkiem tej dyskusji zacząłem zastanawiać się nad wpływem precesji Ziemi na klimat. Po konsultacji z wujkiem (googlem oczywiście ) zdziwiony nie spotkałem praktycznie nic na ten temat. Jest wiele opracowań uwzględniających znacznie mniejsze wg mnie czynniki a na temat precesji praktycznie nic nie ma. Do tej pory podświadomie omijałem ten temat ponieważ cykl trwający ~ 26 tys lat jest praktycznie poza percepcja nawet kilku pokoleń. Ale odległość od maximum do minimum to przecież połowa tego okresu. A bardzo duże różnice powinny już być widoczne w okresach znacznie mniejszych, liczącym max kilka tys lat. A różnice widoczne to wg mnie setki o ile nie dziesiątki lat. Być może obecne ocieplenie to właśnie głównie efekt precesji a nie nie wiadomo czego. Ponadto zaciekawiła mnie jeszcze jedna sprawa. Każdy ruch powinien mieć określony środek ciężkości. W ruchu obrotowym ziemia wiruje wokół własnej masy, w ruchu obiegowym wokół masy Słońca (w uproszczeniu oczywiście bo wiadomo że to układ mas) a precesja? W doświadczeniach precesji z żyroskopem trzeba odpowiednio dociążyc oś precesji. A co jest odpowiednikiem w przypadku Ziemi?
-
Ale zgodnie z paradoksem bliźniaków jeden z nich zestarzeje się szybciej niż drugi a obrotów pulsara naliczą tyle samo, w związku z tym, że odległość od pulsara dla każdego z nich jest taka sama to nie"widzą" go względnie. Rozumiem że to mieszanie układów odniesienia, ale dla mnie to paradoks większy niż sami bliźniacy.
-
Jeśli pulsar jest tak bardzo oddalony od bliźniaków i oni znajdują się na okręgu którego środkiem jest pulsar to przecież dla każdego z nich pulsar ma dokładnie takie same obroty. Ale czas między jednym bliźniakiem a drugim jest już względny ponieważ nie poruszając się względem pulsara poruszają się względem siebie. Nie wiem jak to inaczej przedstawić. Powiedzmy że pulsar jest od nich oddalony o miliony lat świetlnych a oni oddala się od siebie na góra rok świetlny ale z v bliska c. Więc ich ruch kàtowy wzglédem pulsara jest pomijalny - 1/x razy1000000.
-
Jeszcze raz. Bliźniacy poruszają się po okręgu pulsar jest w środku okrégu, oddalony bardzo. Liczą jego obroty.
-
Pogo właśnie o to chodzi - myślałem że to oczywiste.
-
Śmiechy, śmiechami ale próba zgłębienia trochę bardziej tematu kojarzy się ze scenariuszem "Jurasic Parku" a nie rzetelną hipotezą naukową.
-
Już w ciągu godziny samochoód może stać się śmiertelną pułapką
ww296 replied to KopalniaWiedzy.pl's topic in Zdrowie i uroda
Zwłaszcza że to nie badania naukowe tylko "zabawa" redaktora z pirometrem.