Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Promieniotwórcze cegły i awokado

Recommended Posts

By pomóc ludziom umieścić informacje o radioaktywności w szerszym, znanym kontekście, ekipa Roberta Hayesa z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny zmierzyła promieniowanie obiektów codziennego użytku.

Zrobiliśmy to badanie, bo zrozumienie, ile promieniowania pochodzi ze zwykłych obiektów/produktów znajdujących się w każdym domu, pomaga interpretować odczyty w kontekście - umieszcza je w [jakiejś] perspektywie. Jeśli ludzie wiedzą, czym jest promieniowanie śladowe, pomaga to uniknąć paniki.

Naukowcy posłużyli się licznikiem Geigera, by zmierzyć promieniowanie gamma w domach w Karolinie Północnej. Pomiary wyrażano w mikrogrejach na godzinę (μGy/h).

Okazało się, że promieniowanie awokado wynosiło 0,16 μGy/h, nieco mniej niż w przypadku emitujących 0,17 μGy/h bananów. Autorzy raportu z pisma Health Physics ustalili, że promieniowanie gamma cegieł wynosiło 0,15 μGy/h, zaś czujników dymu z izotopem ameryku było identyczne jak dla awokado - 0,16 μGy/h. Dla porównania, promieniowanie naturalnej rudy uranu to aż 1,57 μGy/h.

Jeśli zaskoczyło cię, że awokado emituje promieniowanie gamma, nie panikuj. Bezpieczne poziomy [dla osób wykonujących zawody ryzyka] to 50.000 μGy rocznie. Poziomy, o których mówimy w gospodarstwach domowych, są [więc] bardzo niskie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na uczelni również mówiono na temat promieniowania. Dlatego pragnę zauważyć, że typowy, poniemiecki dom składa się z 8500 cegieł x

promieniowanie gamma cegieł wynosiło 0,15 μGy/h

= 1275 μGy/h co już wypada blado przy

50.000 μGy rocznie

. A gdy dodamy inne rzeczy chociażby takie jak awokado :) to robi się znacznie lepiej...

 

Ciekawe skąd u ludzi bierze się to poklepywanie po plecach za pomocą "bezpiecznych poziomów".

 

PS. Silikaty mają najmniejsze promieniowanie (jakby ktoś się budował).

PS2. Jestem ciekawy dokładnej charakterystyki cegły z promieniowaniem 0,15 μGy/h. Beton komórkowy na bazie piasku i na bazie popiołów lotnych ma baaardzo różniące się promieniowanie (ten drugi gorsze), dlatego istotne jest skąd kupuje się bloczki (Kowalski różnicy nie zauważy). A na przestrzeni kilku lat widziałem już różne cyferki przy promieniowaniach, więc które pomiary są rzetelne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I wszystkie te cegły promieniują całą swoją "mocą" w kierunku mieszkańca domu. :rolleyes:

Edited by rahl

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie chyba czas pójść na spacer... ale tam znowu budynki, drzewa, trawa, asfalt, ptaki... aż sam nie wiem co z tego wszystkiego najmocniej promieniuje i chce mnie zabić.

Czas chyba zorganizować sobie ołowianą osłonę... Ale czy ona na pewno nie będzie promieniować jeszcze mocniej, niż wszystko, przed czym teoretycznie miała chronić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zabawne jak łatwo jest przerazić ludzi naturalną promieniotwórczościa. Ludzi którym nie straszne są pety,wóda,opalanie,pole Wi-Fi,gsm, łamanie przepisów drogowych, ryzykowny sex itd itp :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie straszne są pety,wóda,opalanie,pole Wi-Fi,gsm, łamanie przepisów drogowych, ryzykowny sex itd itp :)

Każdy z tych czynników (Wi-Fi i gsm też: są nośnikami :)) niesie ze sobą przyjemność, która otumania naszą racjonalność.:)

Promienie ( gamma itp) nie łaskoczą żadnego zmysłu czy ośrodka przyjemności. Czyste zło.;)

Choć nie do końca. Gdzieś są badania kohortowe nad populacjami żyjącymi na terenach, gdzie promieniowanie tła jest sporo wyższe od średniego i wyniki zdrowotne tych ludzi są całkiem zadawalające.

Edited by TrzyGrosze

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Gdzieś są badania kohortowe nad populacjami żyjącymi na terenach, gdzie promieniowanie tła jest sporo wyższe od średniego i wyniki zdrowotne tych ludzi są całkiem zadawalające.

wszystko zależy od charakterystyki promieniowania. źródła i terapie wodą radonową są zachwalane i polecane w sanatoriach 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...