Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Opalanie międzygalaktyczne

Recommended Posts

Gdy opalamy się na plaży, w każdej sekundzie w nasze ciało uderza około tryliarda (1021) fotonów. Zdecydowana większość z nich pochodzi bezpośrednio i pośrednio ze Słońca, jednak niewielka część podróżowała przez miliony i miliardy lat po wszechświecie, zanim trafiła w naszą skórę. Na naszą opaleniznę, poza fotonami trafiającymi w nas bezpośrednio ze Słońca, wpływa 300 trylionów (1018) fotonów odbitych od atmosfery, 100 bilionów odbitych od pyłu w Układzie Słonecznym i 10 miliardów fotonów spoza Galaktyki.

Profesor astrofizyki Simon Driver z International Centre for Radio Astronomy Research wraz z zespołem przeprowadzili precyzyjne pomiary światła trafiającego na Ziemię spoza Układu Słonecznego. Uczeni badali fotony w różnych długościach fali. Od mikrometra (to długości szkodliwe dla zdrowia) po milimetry (długości nieszkodliwe). Z pomiarów wynika, że gdy jesteśmy na zewnątrz budynków, niezależnie czy jest dzień czy noc, w każdej sekundzie trafia w nas 10 miliardów (109) fotonów pochodzących z przestrzeni międzygalaktycznej. Pochodzą one w połowie z gwiazd w innych galaktykach, a w połowie z materii wpadającej do czarnych dziur.

Szczególnie groźne są fotony z medium międzygalaktycznego, jednak w rzeczywistości liczba 10 miliardów na sekundę jest niezwykle mała. By zaszkodzić naszemu zdrowiu musiałyby one oddziaływać na nas przez miliardy lat. Ponadto około połowy szkodliwej energii światła ultrafioletowego jest zamieniania przez pył w galaktykach na mniej szkodliwe formy promieniowania.

Poza wspomnianymi już fotonami powodującymi opaleniznę do naszej skóry dociera w ciągu sekundy około 10 biliardów fotonów z Wielkiego Wybuchu. Te jednak nie przyczyniają się do powstawania opalenizny.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

By zaszkodzić naszemu zdrowiu musiałyby one oddziaływać na nas przez miliardy lat

Dla kogoś, kto tak jak ja, zamierza żyć wiecznie to bardzo istotna informacja. Nie wiecie czy wystarczy stal czy muszę dokupować ołów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

Sam nie wiem. Ponieważ mam jak Ty, to wolę się opalać wewnątrz budynku i to tylko nocą. No i wolę światło BB. :)

 

 

Te jednak nie przyczyniają się do powstawania opalenizny.

Faktem jest, że koszenie trawy po nocy takie niezbyt zachęcające. Może zamiast zwykłej czapeczki z daszkiem faktycznie jakaś ołowiana? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zawsze twierdziłem że nocna opalenizna jest bardziej "brown" :)

wysokoenergetyczne fotony to chyba jedna z decydujących przyczyn starzenia się, DNA ma swoje sumy kontrolne ale wszystko ma swoje granice i punkt krytyczny

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wystarczy opracować bardzo wydajne ogniwa słoneczne i będziemy produkować prąd również w nocy :)

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...