Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

NASA zorganizuje misję do Alfa Centauri?

Rekomendowane odpowiedzi

Długość fali - zależnie od rodzaju lasera - to kilkaset nm.

Daje się robić impulsy nawet o 1/10 długości fali. Ale żeby setki i tysiące razy mniejsze - nie słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Chociaż na 26 stronie jest mowa o impulsie rzędu nanosekund, to jednak czas kompresji termojądrowej w komorze (TCC) jest mniejszy niż 20ps:

 

Nie rozróżniasz dwóch rzeczy: czasu trwania impulsu lasera i czasu z jakim trzeba skorelować dość sporą liczbę wiązek.

 

 

Duration = 0.5ns to 30ns

o czym pisałem, vs

 

 

flash of light that reaches the target from numerous directions at the same time, within a few picoseconds

W NIF do kapsułki z D-T, jak zapewne wiesz, "strzela" się "na raz" z różnych właśnie kierunków 192 wiązkami. W naturze o "na raz" dość trudno, stąd kilka pikosekund jest dokładnością z jaką wszystkie wiązki muszą trafić w cel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astro 

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania, że jeśli skorelowanie 192 wiązek laserowych wiązałoby się z tak dużym błędem 3 rzędów wielkości, to impuls lasera nie trwałby 0,5 ns do 30 ns, lecz liczono by go w przedziale od kilku ps do 30 ns i byłaby mowa o jego zmiennej mocy, nie wspominając już o braku możliwości precyzyjnego zdefiniowania chwili na wstrzelenie kulki D-T. Nie chodzi zatem głównie o czas korelacji poszczególnych wiązek, gdyż każdy ze 192 wiązkowych układów optycznych jest identyczny i światło w każdym ze składowych 192 laserów ze wzmacniaczami pokonuje tą samą drogę. Kilka-kilkanaście pikosekund trwa fuzja jądrowa kulki D-T po czym zanika reakcja syntezy ze względu na brak paliwa. Odpowiednia synchronizacja impulsu laserowego wymaga właśnie ostygnięcia wzmacniaczy laserowych w związku z czym przewiduje się, że NIF będzie mógł inicjować jeden zapłon na około 5 godzin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania

 

Nie idź. Przeczytaj zwyczajnie ze zrozumieniem to, co już tu polinkowaliśmy. Jak nie zrozumiesz, to spróbuj jeszcze raz. Jak wreszcie zrozumiesz – pisz.


_________________________

Myślę, że Twoim fundamentalnym problemem jest Twoje złudne wyobrażenie, że rozumiesz.


_____________________________

Nie mam misji, ale zaczynasz zwyczajnie wkurzać.


Edycja. No dobra, zapaliłem, weźmy na warsztat Twoją poezję.

 

 

 

jeśli skorelowanie 192 wiązek laserowych wiązałoby się z tak dużym błędem 3 rzędów wielkości

 

Jakim dużym? Co to jest błąd trzech rzędów wielkości? Korelacja jest precyzyjniejsza niż czas samego impulsu.

 

 

 

nie wspominając już o braku możliwości precyzyjnego zdefiniowania chwili na wstrzelenie kulki D-T

 

Kto Ci wstrzelił chorą teorię ze wstrzeliwaniem kulki?

 

 

 

gdyż każdy ze 192 wiązkowych układów optycznych jest identyczny

 

Identyczne to mogą być dwa elektrony, chociaż cholera wie. :)

 

 

 

Kilka-kilkanaście pikosekund trwa fuzja jądrowa kulki D-T

 

Aby zaszła, kulka musi przyjąć przez jakiś czas trochę energii by stać się plazmą o odpowiedniej temperaturze. Po to generalnie "strzela się" laserkiem.

 

 

 

po czym zanika reakcja syntezy ze względu na brak paliwa

 

Genialne. Klaruj dalej przedszkolne oczywistości mistrzu truizmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astro

 

Chodzi mi o to, że mechanizm formowania impulsu NIF nie jest taki jak sugerowałeś wcześniej, a mianowicie moc światła w układzie optycznym każdej z gałęzi narasta stopniowo tzn. wiązka światła jest wzmacniana i na wyjściu sumaryczny impuls ma już maksymalną wartość przez bardzo krótki czas, chociaż znacznie dłuższy niż 20 ps (maksymalny okres trwania syntezy D-T). Gdyby np. wyjściowy sumaryczny impuls powstał z nałożenia się składowych impulsów o stałej mocy, długości i przesunięciu czasowym to kształt impulsu końcowego przypominałby krzywą Gaussa, a jednak jest stromo opadający. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

mechanizm formowania impulsu NIF nie jest taki jak sugerowałeś wcześniej

 

Co sugerowałem, w kontekście Twojej dalszej, coraz mniej dla mnie zrozumiałej wypowiedzi?

 

 

 

Gdyby np. wyjściowy sumaryczny impuls powstał z nałożenia się składowych impulsów o stałej mocy, długości i przesunięciu czasowym to kształt impulsu końcowego przypominałby krzywą Gaussa, a jednak jest stromo opadający.

 

Można jakoś po polsku? Ja nie ten teges, przepraszam… Zwłaszcza nie sądziłem, że powiedziałem coś w tym stylu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astro

 

Mówiąc najprościej opisywany czas trwania impulsu NIF od 0,5 ns do 30 ns odnosi się w zasadzie do przebiegu  narastającego stopniowo składowego impulsu w każdym ze 192 układów laserowo-wzmacniających, a czas ten zaczyna się liczyć od momentu opuszczenia światła z lasera wzorcowego w każdym ze 192 identycznych układów wzmacniających. Chwilową moc impulsu wyjściowego skierowanego w punkt syntezy D-T w komorze reakcyjnej otrzymuje się z wymnożenia mocy chwilowej każdego impulsku składowego w każdym ze 192 układów laserowo-wzmacniających przez liczbę 192. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rodzą się religie. Kontynuujcie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Skoro wreszcie Kujon coś tam zaskakuje, to może by zaoszczędzić mu dalszych zmarszczek na czole (wiem, do misji NASA już chyba nie wrócimy :)) polecę trywialny filmik:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kurcze, przez te dziesiątki postów (tak wiele wnoszących) w rodzaju: nie bo ja, a nie bo ja, giną mi posty z innych tematów i nie mogę ich zobaczyć na głównej tylko muszę pokopać.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Nie musisz kopać Thikim. Wystarczy, że na głównej klikniesz "zobacz wszystkie nowe ->" i… TaDa! ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy Astro. Nie wystarczy.

Zobaczę bowiem wtedy nie tylko nowe posty ale i nowe artykuły. I będę właśnie musiał robić to o czym napisałem czyli wykopywać spośród artykułów posty.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Na głównej masz ostatnie pięć wpisów, w nowych ostatnie czternaście artykułów/ postów w wątku. Rzadko Mariusz zasypuje artami aż tak, pomiędzy komentarzami. ;):)

Z doświadczenia wolę to, co Ci poleciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zwykle przeszukuję listę wszystkiego nowego na forum i szukam pozycji gdzie jest czyjś awatar przy tytule, a nie zwykła ikona katalogu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie Mariusz zasypuje główną - tylko takie tematy jak ten.

No to patrzymy:

Klikam pokaż nowe posty.

1 temat Nasa zorganizuje...

2 temat - artykuł

3 temat - artykuł

4 temat - post

5 temat - artykuł

to jest właśnie wykopywanie postów z pomiędzy artykułów.

I dodatkowa klikoza.

PS. Nie mam kamery szerokokątnej w głowie pogo.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Zdaje się Thikim, że wydzieliłeś nowy wątek do luźnych (dla Pogo/ Wilka – "Jak sprawnie przeszukiwać forum"). ;)

Właściwie to ja wcześniej też wydzieliłem ("Moce współczesnych laserów" ;)).

Jak będzie w luźnych, to może trochę więcej się udzielę w kwestii racjonalnego przeglądania. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...