Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Początek prac nad wielką rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów

Recommended Posts

CERN rozpoczął wstępne prace nad rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów. Na teren ośrodka wjechał specjalny pojazd, który prowadzi badania sejsmiczne. Dzięki niemu dowiemy się, jak prace modernizacyjne wpłyną na badania przeprowadzane przez LHC i lepiej poznamy geologię miejsca, w którym mają być przeprowadzane roboty.

W wyniku rozbudowy LHC ma powstać High-Luminosity LHC, który rozpocznie prace w 2025 roku. Projekt ten zakłada 10-krotne zwiększenie jasności zderzacza. Jasność to jeden z podstawowych parametrów akceleratorów. Jest ona proporcjonalna do liczby zderzeń, jakie można przeprowadzić w danym przedziale czasu. Im wyższa jasność, tym więcej zderzeń, a zatem tym więcej danych. High-Luminosity LHC pozwoli na bezprecedensowe badania nowych cząstek, w tym odkrytego przez LHC bozonu Higgsa. Rozbudowany akcelerator dostarczy znacznie większej liczby danych. Na przykład każdego roku powstanie w nim do 15 milionów bozonów Higgsa. W latach 2011-2012 powstało ich jedynie 1,2 miliona.

High-Luminosity LHC to bardzo ambitny projekt, w ramach którego będą prowadzone szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe zarówno nad nowymi magnesami jak i materiałami. W ciągu najbliższych 10 lat CERN przeznaczy na ten projekt 950 milionów franków szwajcarskich.

Rozpoczęte właśnie badania sejsmiczne mają dać odpowiedź na pytanie, czy prace budowlane mogą być prowadzone w czasie działania LHC. Co prawda akcelerator Large Electron-Positron (LEP) pracował w czasie budowania LHC, jednak Wielki Zderzacz Hadronów jest znacznie bardziej czuły na wibracje.

Główne prace budowlane będą miały miejsce po długotrwałym wyłączeniu LHC zaplanowanym na lipiec 2018 roku, jednak chcemy wiedzieć, gdzie i jakie prace mogą być prowadzone w czasie działania Zderzacza", mówi Paolo Fessia, odpowiedzialny za HL-LHC.

W ramach prowadzonych obecnie badań w urządzeniu ATLAS umieszczono cztery czujniki i połączono je z czujnikami na powierzchni. Pierwsze wibracje, jakie badaliśmy, były generowane przez wiertło używane do badań geologicznych. Głównym celem wierceń było poznanie składu geologicznego miejsc, w których będziemy kopać, ale przy okazji sprawdzaliśmy, jak prace wpłyną na LHC, mówi Fessia. Kilka dni później do pracy przystąpił specjalny, 24-tonowy pojazd, który wykorzystuje całą swoją masę to generowania w gruncie 100 wibracji na sekundę. Badania tego typu są konieczne jeśli prace nad HL-LHC mają być prowadzone w czasie działania Zderzacza. Wymagana stabilność wiązki akceleratora jest liczona w milionowych częściach metra, eksperci muszą zatem wiedzieć, czy pracująca 40 metrów dalej koparka nie wpłynie na badania naukowe.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

Na teren ośrodka wjechał specjalny pojazd, który prowadzi badania sejsmiczne. Dzięki niemu dowiemy się, jak prace modernizacyjne wpłyną na badania przeprowadzane przez LHC

 

Obawiam się, że pojazd prowadzi jednak badania futurologiczne. ;)

 

W tytule: "Początek prac nad wielką rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów" może warto pojechać po całości?

"Początek prac nad Wielką Rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

W tytule: "Początek prac nad wielką rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów" może warto pojechać po całości? "Początek prac nad Wielką Rozbudową Wielkiego Zderzacza Hadronów" :D

eee, jak już tak, to po całości trzeba, proponuję:

"Wielki Początek Wielkich Prac nad Wielką Rozbudową Wielkiego Zderzacza Wielkich (?) Hadronów" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

Słusznie, ale jak po całości Całości, to lepiej pasuje:

"Wielki Początek PrzeWielkich Prac nad Badaniem Możliwości Wielkiej Rozbudowy Wielkiego Zderzacza Wielkich i Większych (?) Hadronów, a nawet nieznanych jeszcze Cząstek, albo i nawet Wielkiego Początku Końca, z możliwością uzyskania Odpowiedzi na Wielkie Pytanie O." ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

to oczywiście 42 :)

 

Musimy to jednak sprawdzić. ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to trzeba rozpocząć Wielki Początek PrzeWielkich Prac nad Badaniem Możliwości Wielkiej Rozbudowy Wielkiego Zderzacza Wielkich i Większych (?) Hadronów, a nawet nieznanych jeszcze Cząstek, albo i nawet Wielkiego Początku Końca, z możliwością uzyskania Odpowiedzi na Wielkie Pytanie O. i flaszkę, 42% oczywiście.

20164547826_27dccae9c0_z.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielka Odpowiedź na to Wielkie Pytanie O., to oczywiście 42 :)

 

no to już wiemy, ale najwazniejsze to poznac jak własciwie postawic fundamentalne pytanie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli kiedyś Bóg, o przepraszam Wielki Konstruktor, otworzył przestrzeń dziesięciowymiarową, która podzieliła się asymetrycznie na przestrzeń  sześciowymiarówą i ta się zapadła sama w sobie, oraz na przestrzeń czterowymiarową, a ta podlegała inflacji - to teraz jeżeli naukowcy z CERN w tym nowym, większym LHC, chcą otworzyć przestrzeń nawet jedenastowymiarową TO CZY MY TO PRZEŻYJEMY? (przepraszam za tasiemca) A może oni ten świat rozwalą w drobny pył. Wprawdzie powstanie Nowy Świat, ale już bez nas! Być może należałoby ograniczyć zabawki tym szaleńcom którzy istnienie tego świata stawiają na ostrzu noża; zresztą nie pierwszy raz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki związek by miał mieć LHC z wytworzeniem przestrzeni jedenastowymiarowej, ale w naszych 3+1 wymiarach bać się LHC nie trzeba. Energie uzyskiwane w LHC są o rzędy wielkości mniejsze niż energie osiągane przez naturalne akceleratory.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nihilo; jak zwykle szacun za próbę inteligentnej odpowiedzi na beznadziejną intelektualnie zaczepkę. ;)
Przy okazji. Rozumiem, że modzi nie muszą się znać na wszystkim, ale pewne rzeczy, jak te intelektualnie sięgajace szlamu chyba powinni wyłapywać szybko, i -moim zdaniem - kosić u korzenia bez wahania. W końcu nawet popularyzacja nauki pornografii intelektualnej nie powinna tolerować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Natia said:

Być może należałoby ograniczyć zabawki tym szaleńcom którzy istnienie tego świata stawiają na ostrzu noża; zresztą nie pierwszy raz.

Jakby wielki constructor() istniał i chciał, abyś zajmowała się LHC, to by przynajmniej dał ci rozum, więc może zostaw zderzacz naukowcom z CERN ;)

Żyjemy w ciekawych czasach, w których dostęp do wiedzy i edukacji jest praktycznie nieograniczony. Można uzyskać darmowy dostęp do danych z NASA, są darmowe kursy od MIT, albo platformy jak Zooniverse albo BOINC, gdzie można dołożyć swoją cegiełkę do badań. A z drugiej strony internet zalewają alternatywne teorie jak płaskoziemcy, kreacjoniści i inne rzeczy, o których nawet boję się wspomnieć, bo nie chcę dostawać targetowanych reklam do końca roku :)

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Nihilo " Nie wiem jaki związek by miał mieć LHC z wytworzeniem przestrzeni jedenastowymiarowej ..." - o to zapytaj naukowców z CERN. To jest ich wypowiedź: jak nam zbudujecie większy zderzacz to otworzymy wam przestrzeń nie tylko dziesięciowymiarową, ale i jedenatowymiarową. To nie mój wymysł tylko ich, naukowców CERN. A co do wielkości ...., tylko coś tam nie zna granic. Co? domyśl się sam, popchnąłeś dyskusję w niewłaściwą stronę i dlatego jestem oburzona. Za szybko i za mało myślisz, najpierw zastanów się, zapytaj mądrzejszych od siebie, a potem MOŻE będziesz wiedział co napisać.

astro - nie ubliżaj innym, za niski poziom inteligencji nagród nie dają

cyjanobakteria - czegoś się naćpał?  może byś się podzielił....

PRZEPRASZAM, myślałam, że w tak poważnym temacie zabierze głos ktoś znający się na tym.

zawiodłam się

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Natia said:

PRZEPRASZAM, myślałam, że w tak poważnym temacie zabierze głos ktoś znający się na tym.

zawiodłam się

Nie oczekuj za dużo, skoro wypowiedź zaczynasz od pana buka i wielkiego konstruktora. To jest forum, gdzie dominuje nauka i racjonalne myślenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Natia napisał:

To jest ich wypowiedź: jak nam zbudujecie większy zderzacz to otworzymy wam przestrzeń nie tylko dziesięciowymiarową, ale i jedenatowymiarową. To nie mój wymysł tylko ich, naukowców CERN.

Jeśli to ich, naukowców z CERN, wypowiedź, to podaj namiar na oryginał, bo bez tego temat nie jest poważny.
Resztę pomijam, przynajmniej na razie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...