Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Firefox zmienia podejście do rozszerzeń

Rekomendowane odpowiedzi

Mozilla zmienia politykę dotyczącą dodatków dla Firefoksa. Różnego typu rozszerzenia to największa siła firmowej przeglądarki. To m.in. dzięki nim Firefox w swoim czasie przełamał dominację Internet Explorera. Jednak w ostatnich latach przewagę zdobył Chrome, który odebrał znaczną część rynku zarówno IE jak i Firefoksowi. Dlatego też Mozilla postanowiła zmienić zasady tworzenia dodatków. Chcemy, by rozwój rozszerzeń bardziej przypominał rozwój witryn. Ten sam kod powinien działać na wielu różnych przeglądarkach. Całość powinna opierać się na standardach, a użytkownik powinien mieć dostęp do szerokiej dokumentacji stworzonej przez twórcę dodatku - napisał na firmowym blogu Kev Needham, jeden z menedżerów odpowiedzialnych za rozwój Firefoksa.

Mozilla przegotuje nowe API, które będzie kompatybilne z silnikiem Blink wykorzystywanym przez przeglądarki Chrome oraz Opera.. Dzięki tej kompatybilności programistom będzie znacznie łatwiej przygotować rozszerzenie działające na kilku przeglądarkach. Mozilla oczywiście oficjalnie tego nie przyznaje, jednak można przypuszczać, że to słabnąca pozycja Firefoksa skłoniła firmę do zmiany polityki. Dzięki temu użytkownicy Firefoksa mogą liczyć na to, że mimo jego spadającego znaczenia nadal będą tworzone dodatki.

Najnowsza przeglądarka Microsoftu, Edge, nie korzysta obecnie z dodatków. Jednak ma się to zmienić jesienią. Edge będzie wówczas kompatybilna z rozszerzeniami dla Chrome'a. Dzięki temu programiści niewielkim dodatkowym nakładem pracy będą mogli oferować swoje produkty użytkownikom wszystkim najważniejszym przeglądarkom na rynku desktopów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, pierw wygląd, teraz dodatki, a wraz z Electrolysis ingerencja w UI ma zniknąć. Coś czuję, że za rok i silnik się zmieni.

 

Dzięki temu użytkownicy Firefoksa mogą liczyć na to, że mimo jego spadającego znaczenia nadal będą tworzone dodatki.

A tutaj chyba ktoś ma złośliwe poczucie humoru lub jest kompletnie oderwany od pracy autorów dodatków - bo super, będą działać klamoty z Chrome, ale starsze dodatki będzie można śmiało wywalić. Nie ma to jak skasować 90% bazy dodatków. Już wprowadzenie e10s zabije większość.

 

Śmieszą mnie ludzie panikujący przed telemetrią w Win 10, a jednocześnie używający Chrome. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego ja jadę na Operze i powoli przygotowuję się mentalnie do przesiadki na Vivaldiego :) Tylko poczekam aż go skończą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Niektórzy wolą z tego powodu Lynxa. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zapomnieliście" wspomnieć że możliwości tychże dodatków będą przez to znacznie ograniczone. Osobiście mam nadzieję że powstanie jakiś fork Firefoksa z dotychczasowymi, bo bez https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/classicthemerestorer/?src=search nie będę miał przeglądarki w której ustawię sobie wygląd "po mojemu". Bo twórcy Firefoksa niestety umyślili sobie niestety że niezależnie od tego czego chce użytkownik, powinien on być nieodróżnialny od chrome-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wciąż używam Firefoxa. Na Linuksie Firefox bija na głowę Chroma i Operę pod względem szybkości działania, zwłaszcza, gdy ma się otwartych na raz kilkaset zakładek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nigdy nie otworzyłem więcej niż 50-60 zakładek na raz... I tu trudno przebić było wtedy starą Operę.

Jadę na Windowsie, bo w sumie zarabiam na pracy na nim (c# .net). Do tego dołóżmy przyzwyczajenie i już nie chcę Linuxa ani innych OSX-ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...