Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sztuczny neuron

Recommended Posts

Na szwedzkim Karolinska Institutet powstał pierwszy całkowicie sztuczny neuron. Urządzenie nie zawiera żadnych części biologicznych, ale mimo to jest w stanie komunikować się z żywą komórką. Obecnie ma ono rozmiary czubka ludzkiego palca, musi zatem zostać znacznie zmniejszone. W mózgu zdrowego dorosłego człowieka znajduje się bowiem około 86 miliardów neuronów. Jeśli wynalazek szwedzkich uczonych się sprawdzi, to być może w przyszłości zostanie wykorzystany do leczenia uszkodzeń wywołanych chorobami czy wypadkami.

„Przewidujemy, że w przyszłości, po dodaniu modułu komunikacji bezprzewodowej, nasz bioczujnik będzie można umieścić w jednej części organizmu i wykorzystywać go do uwalniania neuroprzekaźników w odległych lokalizacjach” - mówi profesor Agneta Richer-Dahlfors.

Prawdziwe neurony to wyspecjalizowane komórki, które uwalniają związki chemiczne. Związki te są konwertowane na sygnały elektryczne, a na drugim końcu kolejnego neuronu znowu pojawia się związek chemiczny. Syntetyczny neuron był w stanie, na szalce Petriego, wykryć sygnał chemiczny z komórki i przekonwertować go na sygnał elektryczny, dzięki czemu w drugiej szalce doszło do uwolnienia neuroprzekaźnika.

Być może syntetycznych neuronów nie uda się wykorzystać bezpośrednio w mózgu, ale niewykluczone jest użycie ich np. w protezach kończyn, dzięki czemu pacjenci będą mieli nad nimi większą kontrolę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

„Przewidujemy, że w przyszłości, po dodaniu modułu komunikacji bezprzewodowej, nasz bioczujnik będzie można umieścić w jednej części organizmu i wykorzystywać go do uwalniania neuroprzekaźników w odległych lokalizacjach”

Czy też można by było wykorzystać taką komunikację do utworzenia nowych połączeń w mózgu które naturalnie nie istnieją? Lub też do połączenia dwóch mózgów? Możliwości wydają się być trochę straszne: jak wyobrażę sobie obwiązkowe takie neurony dla każdego człowieka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nic, pomyśl o hackowaniu takiej bezprzewodowej komunikacji. Będzie można sterować ludźmi jak marionetkami.

Hehs, urwisy w krzakach z laptopem będą bić dziadków z amputacjami ich własnymi protezami :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Lub też do połączenia dwóch mózgów?

 

Na kopalni wiedzy 01.03.2013r. o 12:48 był zamieszczony artykuł pt.: "Organiczny komputer z połączonych mózgów". Nie wiem dlaczego, laptop w pracy nie chce mi skopiować tego linku- więc podaję dane artykułu do wyszukiwarki. Także to się już dzieje od minimum 2 lat- choć na razie na małą skalę .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...