Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

glaude

Users
 • Content Count

  738
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  26

glaude last won the day on February 3 2018

glaude had the most liked content!

Community Reputation

40 Very Good

About glaude

 • Rank
  Nadsztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Cyt.: "Za każdym razem wyniki podobne. U zwierząt występowały objawy wstrząsu septycznego: spadek temperatury ...". To poważna pomyłka. Przy wstrząsie septycznym (posocznica czyli sepsa), dochodzi do znacznego wzrostu temperatury (wręcz gorączki, często grubo > 40*C) - a nie jej spadku jak w innych typach wstrząsu. Jest jeszcze jeden taki wyjątek. We wstrząsie poprzetoczeniowym (potransfuzyjnym), a nawet w lżejszych odczynach poprzetoczeniowych, też rośnie temperatura pacjenta - jednak nie tak bardzo. Maksymalnie do 38 - 38,5*C. Dlatego procedury szpitalne nakazują mierzenie temperatury przed, w trakcie i po transfuzji - jako prosty i tani sposób zapobiegania odczynom.
 2. Beta-laktamy, pierścień beta-laktamowy, zabrakło literki 'k' w środku. Tę strukturę chemiczną mają w swojej budowie penicyliny i cefalosporyny.
 3. Przecież nikt nie zabrania produkcji generyków. I przede wszystkim, dlaczego szeroko pojęta medycyna (tu farmacja) ma być "wyróżniona", a inne gałęzie innowacyjnej gospodarki nie?
 4. @bea Nie mam w pracy na kompie opcji "wklej". Dlatego dam Ci namiary - móżdżek ma więcej neuronów niż cała reszta mózgu i neuronów obwodowych razem wziętych. I to mimo, że jest taki mały. Wygooglaj blog prof. Vetulaniego pt. Piękno Neurobiologii. Tam odnajdź temat "Rewolucja w anatomii mózgu" maja 2012 roku. Ostatnie dwa zestawienia (tabelki) podają to w liczbach.
 5. Polecam niemłodą już książkę Thomasa Golda "Gorąca podziemna biosfera". Jest tam wszystko o "pierwotnym" metanie + jego własna koncepcja powstania życia. Ocenę pozostawiam czytelnikom.
 6. Co łączy Sarmatów z Polską? Chyba tylko pochodzenie indoeuropejskie (irańskie) i tamgi. Te drugie dość mocne, bo udokumentowane, acz bardzo tajemnicze. I nie wiadomo, czy nie zostały przeniesione nad Wisłę przez Scytów, którzy faktycznie najeżdżali "nasze" tereny. Nawet w Biskupinie są ich groty w palisadzie. Dlatego, co najwyżej warstwa wojowniczo-szlachecka miała w Polsce pochodzenie stepowe, a nie ogół Słowian z obecnych ziem polskich. Zbieżność polskiej heraldyki szlacheckiej z tamgami stepowymi dostrzeżono zresztą już dawno. Poza tym znaki tamgowe mogły zostać również w spadku po Awarach, którzy podbili tereny słowiańszczyzny i u których służyła słowiańska piechota, w odróżnieniu od czysto awarskiej jazdy.
 7. OK, ale co z nerkami? No bo zakładam, ze to cholerstwo jest podawane dożynie.
 8. " Koncentratu krwinek czerwonych (KKCz), koncentratu krwinek płytkowych (KKP), osocza świeżo mrożonego (FFP)
 9. Ano właśnie. My chyba piszemy o 2 różnych sprawach. Ja napisałem o odtwarzaniu wyglądu na podstawie cech kośćca, a Ty (chyba?) o sądowej identyfikacji konkretnego osobnika? P.S. To, ze kazdy z nas ma rózny charakter pisma i inaczej kreśli literę "Z", nie oznacza, ze jej nie zidentyfikujemy czytając listy różnych ludzi. Sprowadzasz często dyskusję na inne tory, maniakalnie czepiając się nieistotnych dla tematu detali, traktując do tego serwis bardzo osobiście. Sam nie wiem, czy przez takie zachowanie jesteś dla KW błogosławieństwem, czy przekleństwem? Sądzę natomiast, ze KW jest dla Ciebie wszystkim.
 10. "W skład wyglądu wchodzą także pryszcze, piegi i blizny. Czy je też "jesteś w stanie odtworzyć na podstawie kości czaszki"? ;)" Thikim Tatuaże!!! Zapomniałeś jeszcze o tatuażach Astro Na dowód musiałbyś przebadać zyjącą Lucy i jej krewniaków. Szympansy i ludzie żyją obecnie a australopiteki nie. Nas i szympansy można mierzyć ważyć, prześwietlać, badać pod mikroskopem itp. Z Lucy tak dobrze naukowcy nie mają, bo nie dysponują nawet kośćmi, tylko kamieniem (sfosylizowaną strukturą która kość zastąpiła). Tak więc pozostają tylko sugestie, bo wehikułem czasu nie dysponujemy.
 11. Astro Na podstawie kośćca jesteś w stanie odtworzyć wygląd zwierzęcia. Ba, wygląd ludzkiej twarzy jesteś w stanie odtworzyć na podstawie kości czaszki! Biorąc pod uwagę, jednolitą gęstość narządów wewnętrznych jesteś w stanie oszacować ich wagę. Grubość kości (przekrój) i wielkość zwierzęcia w stosunku do masy świadczy o jego sile. Szympansy są małe a mają masę 70-80 kg. Do tego dochodzi wielkość "grzebieni" kostnych (przyczepów) ścięgien mięśniowych, świadczących o sile obciążeń znoszonych przez ukł ruchu. Ponadto gestość i kierunek beleczek kostnych w kościach długich, świadczy o kierunku obciążeń kości i ich wielkości - a pośrednio o sile mięśni. I wreszcie cechy długości i szerokości szkieletu - zauważ, ze główne kończyny napędowe są dłuższe, np u ludzi nogi a u szympansów ręce. U małp nawet palce są o wiele dłuzsze i smuklejsze niz u nas. My mamy kilkakrotnie słabsze mięśnie od szympansów, dzięki pewnej mutacji. Przez to nawet 2 Pudzianów nie ma szans w starciu z samcem szympansa. Za to mamy dzięki temu mniejsze straty metaboliczne na mięśnie, którą to nadwyzkę zapewne nasi przodkowie wykorzystali na rosnący mózg. A i słabsze, ale precyzyjniejsze mięśnie, posłuzyły lepiej artykulacji.
 12. Ale to była hipoteza - a nie teoria, zresztą zupełnie bzdurna. Świadomość jest uniwersalna, niezależnie od zastosowanej materii. Kwantowość nie ma tu nic do rzeczy. Jest tylko próbą zaistnienia w świecie czytelników/ naukowców/ komercji.
 13. Nie do końca przekonuje mnie to doświadczenie, jako dowód na pamięć epizodyczną. Jak dla mnie jest to raczej dowód na pamięć proceduralną. Doświadczenie na pamięć epizodyczną wymagałoby nagrania emocjonalnej sceny z psem i osobą mu bliską - np właścicielem (np przywitanie po długiej nieobecności), a następnie odtworzenie filmu po kilku miesiącach. I wtedy na podstawie spontanicznego zachowania psa z filmu (wokalizacje/szczekanie, parametry machania ogonem itp) i zachowania prezentowanego podczas oglądania filmu można wyciągnąć wniosek o istnieniu pamięci epizodycznej. Zresztą, wydaje mi się, ze ssaki społeczne posiadają takie same rodzaje pamięci roboczej i długotrwałej jak ludzie.
 14. To ja mam pytanie z innej beczki. Co z pytaniami, a raczej odpowiedziami na nie, które zadawaliśmy kilka miesięcy temu pewnemu doktorowi neurobiologii? Na razie na witrynie wiszą od dawna "grzyby".
×
×
 • Create New...