Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czemu drapanie wydaje się nagradzające dla ludzi z przewlekłym świądem

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki zastosowaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) naukowcy ze Szkoły Medycznej Temple University dowiedzieli się nieco więcej o tym, czemu drapanie wyzwala nagradzające i przyjemne wrażenia u osób z przewlekłym świądem.

Amerykanie analizowali aktywność mózgu podczas drapania u 10 pacjentów z chronicznym świądem i 10 zdrowych ludzi. Okazało się, że u tych pierwszych bardziej aktywne były rejony mózgu odpowiedzialne za kontrolę motoryczną i przetwarzanie nagrody. Zaobserwowane zjawisko może wyjaśniać uzależniające drapanie w tej grupie pacjentów.

Przewlekły świąd to główny objaw chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, a także przykry symptom innych chorób, np. schyłkowej niewydolności nerek - opowiada dr Hideki Mochizuki.

Początkowo przyjemne, utrzymujące się drapanie może prowadzić do zwiększenia natężenia świądu, a także stałego uszkodzenia skóry. Dlatego tak ważne jest zrozumienie aktywności korowej, która może wyzwalać patologiczne zachowanie.

Wcześniej zespół dr. Gila Yosipovitcha badał korowe mechanizmy drapania i jego związki z przyjemnością wyłącznie u osób zdrowych. Yosipovitch uważa, że najnowsze studium to pierwsze badanie aktywności mózgu podczas drapania u pacjentów z przewlekłym świądem.

Podczas eksperymentu świąd wywoływano, dotykając skóry prawego przedramienia świerzbowcem właściwym (Mucuna pruriens). Następnie przeprowadzano fMRI. Okazało się, że u chorych ochotników największa aktywność występowała w dodatkowym obszarze ruchowym, a także korach przedruchowej i pierwszorzędowej ruchowej, czyli rejonach odpowiadających za kontrolę ruchu i motywację do działania. Większą niż w grupie kontrolnej aktywność obserwowano też w strukturach układu nagrody: prążkowiu, zakręcie zębatym, jądrze ogoniastym i korze okołooczodołowej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotykanie skóry świerzbowcem? Jaki to ma sens? Czy ktoś to wyjaśni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym w ciemno na prążkowie (włącznie z brzusznym)- chociaż nie wyjaśnia to wszystkiego. Reszta to według mnie raczej skutek "pobudzenia" w nachodzących na siebie sieciach- bardziej skutek niż przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotykanie skóry świerzbowcem? Jaki to ma sens?

Noo... potrzebna była porównawcza grupa zdrowych ludzi ze świądem okazjonalnym.

W przewlekłym i sporadycznym swędzi, ale okazało się, że drapanie wywołuje odpowiedź aktywności innych obszarów w mózgu.

A, że dokonali tego świerzbowcem, to nazwa zielska chyba wszystko wyjaśnia.;)

Podobnie pokrzywkę, wywołuje się pokrzywą.

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A, że dokonali tego świerzbowcem, to nazwa zielska chyba wszystko wyjaśni

A zachodziłem w głowę, kto się pozwoli zarazić świerzbem (pasożytem, pajęczakiem, roztoczem), no i dlaczego świąd jest natychmiastowy?

Niestety nie mogę znaleźć tego zielska. Jakaś inna nazwa? Obawiam się, że teraz przez pół roku google będzie mnie karmił fantastycznymi reklamami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...