Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badacze proszą internautów o pomoc przy bozonie Higgsa

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy w USA i Wielkiej Brytanii, którzy pracują w CERN przy eksperymencie ATLAS, proszą internautów o pomoc w poszukiwaniu nowych cząstek. Uruchomili właśnie witrynę Higgs Hunters, na której udostępnili 23 000 obrazów zarejestrowanych przez Wielki Zderzacz Hadronów.

Część naukowców uważa, że bozon Higgsa rozpada się na nieznane cząstki. Ich odkrycie mogłoby zmienić współczesną fizykę. Stąd prośba naukowców, by wszyscy chętni zajrzeli na wspomnianą witrynę i szukali na udostępnionych obrazach śladów rozpadu. Na witrynie umieszczono instruktaż informujący jak i czego należy szukać.

Napisanie programu, który byłby w stanie zidentyfikować te nowe cząstki jest bardzo trudne. Dlatego chcemy zobaczyć, jak nam będzie szło, gdy do poszukiwań przyłączą się ludzie - mówi profesor Andy Haas z New York University. Z kolei profesor Chris Lintott z Uniwersytetu w Oxfordzie, główny badacz w społecznościowym projekcie naukowym Zooniverse, stwierdził: Najbardziej ekscytującym wydarzeniem w społecznościowej nauce jest moment, w którym znajduje się coś niezwykłego w zestawie danych. Kto wie, co znajdziemy w danych z ATLAS-u.

Higgs Hunters to wspólne dzieło University of Oxford, New York University, University of Birmingham, Zooniverse i CERN-u.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę im zazdroszczę. Od jakiegoś czasu noszę się z pomysłem na podobny projekt, ale językowy, tylko trudno mi będzie konkurować słowami z galaktykami czy bozonem Higgsa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WhizzKid możesz się zdziwić, wystarczy dobrze  zarekamować/rzedstawić. Jak nie spróbujesz to nie wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Afordancją. W dzisiejszych czasach niemal wszystko to odpowiedni marketing/reklama. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się przekonamy ;)

Wykorzystaj doświadczenia SETI@HOME. Zrób ranking a rozpocznie się wyścig.

Projekt pierwotnie miał być również edukacyjny jednak duch rywalizacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

podobny projekt, ale językowy

A możesz zdradzić jakieś szczegóły? Jeżeli to nie tajemnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Zooniverse jest np. projekt odczytywania tekstów z Oksyryntchos: http://www.ancientlives.org/?utm_campaign=Homepage+Catalogue&utm_medium=Web&utm_source=Zooniverse+Home

Sam fakt, że o tym nie wiedziałem – a trochę galaktyk i kraterów na księżycu im znalazłem – wskazuje, jak to musi być popularne ;)

 

A możesz zdradzić jakieś szczegóły? Jeżeli to nie tajemnica.

Chciałem zautomatyzować wyszukiwanie słów do mojego słownika poprzez skanowania Internetu od lewej do prawej i wyświetlaniu wszystkich nieznanych ciągów liter użytkownikom, żeby zdecydowali, czy to faktycznie jest słowo =] Sam coś takiego robię z gazetami z dwudziestolecia, ale Internetu jest dla mnie za dużo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałem zautomatyzować wyszukiwanie słów do mojego słownika poprzez skanowania Internetu od lewej do prawej i wyświetlaniu wszystkich nieznanych ciągów liter użytkownikom, żeby zdecydowali, czy to faktycznie jest słowo =] Sam coś takiego robię z gazetami z dwudziestolecia, ale Internetu jest dla mnie za dużo ;)

 

A nie możesz po prostu stworzyć rankingu, że np.jeżeli "coś" powtarza się więcej niż n razy(albo jakiś procent całości) to znaczy, że to jest jakieś słowo? Z drugiej strony patrząc na  "WTF" myślę, że niektórzy mogli by je uznać za pewne "słowo" ;) (no dobra, bez sesnu, przecież wpadnie słowo "skond jesteś" "skont jesteś" "zkąt jesteś" itp.

(zdecydowanie potrzebny jest ranking i reputacja :D)

Edytowane przez Afordancja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę, mogę. Ale i tak wszystko się w końcu sprowadza do potrzeby ręcznego opisu tych „nieosłownikowanych” słów :) Zresztą – wyjdzie w praniu (albo i nie wyjdzie) =]

Edytowane przez WhizzKid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa to ma być jeszcze opis? hm.. nie znam dziedziny, ale nie ma już takich słowników? od prostych (jak na kurniku, można sciągnąć) po hm.teraz nie znajdę, ale jakaś uczelnia ma jakiś "byczy" słownik z róznymi opisami (nawet jakieś chyba części mowy jakie to są, nie pamiętam, ale gdzieś na którymś z kompów powinienem to mieć).

 

W każdym razie jak by to startowało daj znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aaa to ma być jeszcze opis? hm.. nie znam dziedziny, ale nie ma już takich słowników? od prostych (jak na kurniku, można sciągnąć) po hm.teraz nie znajdę, ale jakaś uczelnia ma jakiś "byczy" słownik z róznymi opisami (nawet jakieś chyba części mowy jakie to są, nie pamiętam, ale gdzieś na którymś z kompów powinienem to mieć).

Niby są, ale znajdź mi taki, który zawiera każde słowo, jakie znasz :) Podpowiedź: ja mam 574 i nie znalazłem takiego ;)

 

 

 

W każdym razie jak by to startowało daj znać :)

Dzięki! Ale z zapartym tchem nie czekaj, bo możesz nie doczekać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sepulki, pćmy, murkwie i inne są "osłownikowane"? ;) Jeśli tak, to ciekaw jestem tych słownikowych zapisów. Wyjaśnij mi proszę (ignorantowi), czym (definicja, odniesienie, kij wie jeszcze co) jest słownikowo "pćma"? Serio, wybacz za ignorancję, nie wiem…

 

Edit: mam niejaką trudność (pomocy!!!) z odmianą pćmy, "pciem"? ;)

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sepulki, pćmy, murkwie i inne są "osłownikowane"? ;) Jeśli tak, to ciekaw jestem tych słownikowych zapisów. Wyjaśnij mi proszę (ignorantowi), czym (definicja, odniesienie, kij wie jeszcze co) jest słownikowo "pćma"? Serio, wybacz za ignorancję, nie wiem…

http://www.ksiazkiknk.pl/index.php?site=php/product.php&id=3838&desc=full ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemnożka magu paniać, no bolieje wsiewo mnie nużnyj słowar "polsko-polskiego". ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...