Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Astroboy

Edycja posta

Rekomendowane odpowiedzi

Minęło już trochę czasu od uwag, które posłałem do naszego znamienitego Wilka (niezmiennie wielkie wyrazy uznania) dotyczące uruchomienia przez Niego opcji forum dotyczącej dodawania WYKRZYKNIKÓW o edycji posta. Przyznam, że dość głupio czuję się, gdy walnąc się (literówka jedynie) poprawiam tę literkę. System zaraz krzyczy (nie dotyczy to oczywiście Wilka ;)) o edycji posta – oczywiście dla systemu nie ma znaczenia, że od napiasania do edycji minęły dwie minuty. Post możemy, tak czy inaczej, edytować jedynie przez dobę. Wydaje mi się, że KRZYCZENIE o edycji ma sens, gdy odbywa się to po napisaniu odpowiedzi innego użytkownika (wiem już Wilk, że z Twojego poziomu jest to niemożliwe). Chcę zapytać szanowne koleżanki i kolegów, czy ta opcja wilkowa ma jakikolwiek sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki, normalnie poziom cukru aż mi od tego skoczył. :P

 

wilka czy admina/moda też to dotyczy, ale mają tam "ptaszka" (domyślnie odznaczonego) czy pokazywać powód edycji, czy też nie.

 

Niestety nie da się (w moim zakresie) zrobić tak, by nie pokazywało się to w ostatnim poście, a w pozostałych przypadkach tak. Jest tylko wybór ogólny czy jest to wymuszona informacja, czy też użytkownik może ją opcjonalnie uzupełnić i wyświetlić powód. Jednakże wówczas także "ptaszek" nie będzie domyślnie zaznaczony przy edycji i prawie nikt tego nie używał, bez pozostawienia informacji kiedy nastąpiła zmiana posta.

 

Tak jak pisałem w rozmowie z Astroboyem - włączyłem to, by była jasna informacja kiedy ktoś modyfikował post. Faktycznie, przy ograniczonej do doby możliwości edycji posta nie ma to już takiego znaczenia, a jak widzę sporo użytkowników dość często poprawia jeszcze literówki po zatwierdzeniu posta, stąd też ta ostatnia większa ilość "wykrzykników". Jest ona oczywiście niewidoczna na stronie głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki, dzięki, normalnie poziom cukru aż mi od tego skoczył. :P

 

Kurczę, spowodowałeś, że mam dylemat. W końcu wszystkim życzę wszystkiego dobrego, i nie wiem teraz, czy pisać tak, by skakał Ci cukier, czy też tak, by skakała Ci adrenalina… :P

Poważniej, to wrócę do tego o czym pisałem Ci prywatnie. Moim zdaniem wykrzyknik o edycji kojarzy się raczej negatywnie. Może sugerować, że ktoś zmienił sens swojej wypowiedzi (próbuje manipulować). Z tego powodu właśnie jeśli chcę coś dodać (jeśli nie pojawił się kolejny post), to czynię jak Ty, czyli dodaję "Edit:" pod postem; w tym wypadku system może informować o edycji. Nie wydaje mi się taktowne, by system KRZYCZAŁ po tym, gdy w ciągu np. minuty skoryguję literówkę czy jakiś błąd stylistyczny. W końcu to raczej chwalebne, że dbamy (zgodnie zresztą z Regulaminem) o nasz język ojczysty. Wykrzyknik o edycji w tej sytuacji piętnuje moim zdaniem takie (chwalebne podkreślę) zachowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, kto tworzył ten system forumowy widać tego nie przewidział tego.

Muszę zbierać tego typu zapiski o problemach na różnych forach, bo sam powoli (zbyt powoli), zabieram się do napisania własnego forum.

Fakt, że forum będzie tylko dodatkiem do docelowego serwisu, nie pozwala mi jeszcze na zrobienie fuszerki. A ze względu na poziom integracji z docelowym rozwiązaniem nie dam rady skorzystać z gotowca, bo z dostosowaniem namęczę się więcej niż z napisaniem od podstaw.

 

Przydałby się ktoś do pomocy z większym zacięciem niż moje by zrealizować projekt w skończonym czasie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do literówek czy ortów, to się nie mogę zgodzić, obecnie chyba wszystkie poważniejsze przeglądarki oferują podstawowe (słownikowe) sprawdzenie tekstu w polach tekstowych, więc coś takiego od razu nam podkreśla. Jedynie tak jak piszesz, Astroboy, pozostaje stylistyka i np. odmiana wyrazów. Ale jeśli ktoś pisze porządnie, to pisze poprawnie już za pierwszym razem. Edycja bardziej ma na celu dopisanie czegoś, co nam umknęło w pierwszym przekazie. Niemniej jeśli wielu osobom to przeszkadza, to jestem otwarty na zmianę tego do poprzedniej postaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat chyba jest mało istotny, zatem proponuję ze swej strony zamknąć dyskusję. ;) Pozwolę sobie tylko odnieść się do Twojej propozycji. Czy idąc za przewodnią myślą Wilka należy stosować przy dyskusji na forum "jedyną tylko słuszną opcję"? :D Pozwolę sobie wyrazić opinię, że powszechne stosowanie "słownikowego sprawdzania tekstu" jest tym samym, co stosowanie kalkulatora przy byle pierdnięciu. Zwyczajnie czyni to ludzi kalekami. Jeśli pójdziemy jako cywilizacja tym torem, to dłuższe wyłączenie prądu sprowadzi nas bezpośrednio do epoki kamiennej. Sądzę, że myślenie nie boli (jako mój manifest ;)).

 

P.S. Szkoda, że nie przekazujesz tak "światłych" myśli Twórcom serwisu (wiem, pojechałem, ale dokładnie w taki sam sposób odbieram Twoją argumentację).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz z tym automatycznym sprawdzaniem błędów. Ja właśnie dzięki temu ograniczyłem swoją dysleksję.

Właśnie korzystając z tego nauczyłem się by przed każdą wątpliwością się zatrzymać i pomyśleć aby do tego nie wracać. Dzięki temu zdecydowanie ograniczyłem ilość błędów ortograficznych również tam gdzie tej korekty nie mam.

 

A literówki nie wszystkie edytor wyłapuje. Czasem z literówki zrobi się inne akceptowane przez niego słowo i wtedy trzeba korygować. Z błędów ortograficznych również (np: ważyć i warzyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, jako zagadkę proponuję Ci "przerzuty" i "przeżuty" (podpowiem, że obie formy są w odpowiednim kontescie poprawne ;)).

Twój przypadek może być raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę ("better late than never" :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co teraz jest problemem? Nie info o edycji, a to, że jest w ogóle implementują słownik w przeglądarkach i ludzie tego używają czy to że wyłapuje tylko leksykalne błędy (literówki, orty)? :) Na to już nic nie poradzę.

 

Słowniki są proste, ale pozwalają już podczas pisania wyłapać najprostsze babole. Nikt jednak nie każe z nich korzystać i za to nie karze. ;) A jeśli ktoś wie w jakim kontekście się wypowiada, to raczej wybranie właściwej formy nie stanowi wyzwania.

 

Nie będę zamykał zaledwie po dwóch dniach tylko dlatego, że nie wypowiedziały się jeszcze inne potencjalnie zainteresowane osoby. Aczkolwiek jeśli ludzie nie korzystają z demokracji, to demokracja korzysta z nich. Albo po prostu tylko Tobie to przeszkadza. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inteligencji, podobnie jak zdolności do kazuistyki, nie odmówię Ci Wilk. ;) Problem jest ciągle ten sam. Jeśli naprawdę udajesz, że nie rozumiesz, to brutalnie zapytam: czy zamiast wysyłać Twórcom serwisu informacje o literówkach nie warto zasugerować przypadkiem, by stosowali "słownik"? Ze swej strony dodam, że świadomie (bo doskonale wiem jak z tego korzystać) nie stosuję słownika, podobnie jak kalkulatora do trywialnych oszacowań (może jestem "hardcorem"? :)).

Co do ostatniej tezy, to skłonny jestem uznać, że to "demokracja korzysta z nich" co powoduje Twoje błędne przekonanie (ciekawy problem: jakaś analogia naszego systemu "politycznego"?) o swojej nieomylności. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie da się tak po prostu zrobić (widziałem tak na innych forach), że dopóki nikt nie napiszę odpowiedzi po danym poście to edytować można sobie spokojnie (bez tych wykrzykników), a gdy pojawi się już kolejny post, każda zmiana wiąże się z wykrzyknikami? 

Wykrzykniki sugerują, że na coś należy zwrócić uwagę, i wtedy to ma sens.

Przyznam, się, że byłem zaskoczony jak mi się pojawiły(wykrzykniki  po tym  jak po chyba 20 sekundach poprawiłem posta (nie, nie literówki, po prostu napisałem bez sensu kolejność wyrazów, zdarza się)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niestety nie da się tego dostosować... Może być albo zawsze, albo to użytkownik decyduje, przy czym to on sam musi to zaznaczyć (opcja "Pozwolić użytkownikowi na usunięcie napisu 'Edytowane przez'?").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja i Wilk nie mamy dostępu do modyfikowania kodu forum. Ja to nawet nie mam dostępu do ustawień.

Wiemy dokładnie co byście chcieli uzyskać, bo też byśmy chcieli czegoś podobnego, ale opcje dostępne w ustawieniach tego nie umożliwiają, a nie jesteśmy autorami tej aplikacji i nie mamy dostępu do kodu źródłowego aby go poprawiać...

Z resztą nawet gdybyśmy mieli i poprawili, to mogłoby się okazać, że przyszłe wersje skasują nasze zmiany, albo co gorsze przestaną działać przez nasze kombinacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa ,ja byłem (mylnie) przekonany, że forum jest nazwijmy to autorstwa "kopalni  wiedzy". No to wszystko jasne.

 

[edit]

 

 

Community Forum Software by IP.Board
 

 

ok, cóż mogę powiedzieć... wstyd, że nie zauważyłem.

Edytowane przez Afordancja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym dole masz:

 

Community Forum Software by IP.Board

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli ktoś pisze porządnie, to pisze poprawnie już za pierwszym razem. 

 

Było wezwanie do "demokracji" no to pyszczę... bo praktycznie każdy post edytuję, i to zwykle wielokrotnie. Nie pisze porządnie ani poprawnie... ani za pierwszym razem, ani za piątym, chociaż z pisania i redagowania jakiś czas żyłem. Są tacy, jak np. ja, którzy z pisaniem mają duży problem - nie myślą słowami, raczej podobnymi do obrazów wielowymiarowymi strukturami (nie wiem jak to opisać). Kiedy trzeba to "coś" na liniowy tekst przerobić, w dodatku używając zrozumiałych dla czytających pojęć, często "to nie całkiem jest to", i musi minąć trochę czasu (w moim przypadku min. dwa tygodnie), żebym swój tekst potrafił obiektywnie przeczytać, ocenić i zredagować. Do tego drobne błędy zauważam często dopiero, kiedy tekst jest w innej formie graficznej niż napisałem. Nie jestem przy tym jakimś wyjątkiem... tych piszących poprawnie już za pierwszym razem jest prawdopodobnie mniejszość. Czyli bardzo dobrze, że jest możliwość edycji.

 

A zaznaczanie edycji? Nie przeszkadza mi. Powód edycji wpisuję tylko, kiedy poprawiam tekst po dłuższym czasie (zwykle kilka godzin), a zmiany nie są tylko czysto techniczne. Ogólnie blokada edycji po pojawieniu się następnego posta (niekoniecznie nawet odpowiedzi) byłaby ok., ale myślę, że większość załogi tej kopalni nie bawi się w takie rzeczy, żeby zmieniać swój tekst po odpowiedzi, a ci, którzy to by robili, zostaną namierzeni i przez pozostałych odpowiednio potraktowani. Zresztą, chyba tacy tutaj długo sobie nie pożyją :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Errare humanum est". Nieomylność i bezbłędność jest taka… nieludzka. ;)

Ex nihilo, mi nie chodziło o blokadę po następnym poście, a o pyszczenie przez system o takiej edycji tylko. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...