Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Opisano pierwszy przypadek uzależnienia od Sieci przez Google Glass

Recommended Posts

Specjaliści opisali przypadek pacjenta z uzależnieniem od Internetu wywołanym korzystaniem z Google Glass. Okulary miały pomóc 31-latkowi w pracy polegającej na sporządzaniu spisów pojazdów w konwojach.

Mężczyzna nosił okulary przez 18 godzin dziennie. Zdejmował je tylko do mycia i spania. Gdy nie mógł ich mieć na sobie, będąc w pracy, stawał się poirytowany i kłótliwy. W ciągu 2 miesięcy od zakupu urządzenia u pacjenta pojawiły się zachcianki i sny ze scenami postrzeganymi przez okienko Google Glass.

Dr Andrew Doan z Substance Abuse and Recovery Program (SARP) marynarki wojennej USA opowiada, że 31-latek uczestniczył we wrześniu zeszłego roku w 35-dniowym stacjonarnym programie leczenia alkoholizmu. Nie mógł wtedy nosić okularów, co wywołało zespół abstynencyjny, który objawiał się znaczną frustracją i drażliwością. Zauważono u niego nieświadomy ruch prawej ręki do skroni oraz stukanie w ten obszar palcem wskazującym.

Doan zaznacza, że pacjent stwierdził, że zespół abstynencyjny związany z Google Glass był silniejszy niż ten po odstawieniu alkoholu.

Autorzy artykułu z pisma Addictive Behaviors wyjaśniają, że u chorego stwierdzono zaburzenie nastroju najbardziej przypominające hipomanię wywołaną zażyciem substancji psychoaktywnej, nakładającą się na zaburzenie depresyjne i lękowe z cechami fobii społecznej oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ZOK). Istotne było także współistnienie uzależnienia od tytoniu i alkoholu.

W trakcie terapii spadła częstość sięgania ręką w kierunku skroni, a pacjent stał się mniej drażliwy. Poprawiła się też jego pamięć krótkoterminowa oraz jasność myślenia. Mężczyzna nadal jednak sporadycznie śnił o świecie widzianym przez Google Glass. Po 35-dniowym leczeniu skierowano do Programu 12 kroków.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie brzmi prawie jak połączenie człowieka z maszyną, odstawiasz element który właściwie stał się Twoją częścią i taka reakcja organizmu po odrzuceniu. Trochę naciągane, ale kto wie :)

Bardziej bym stawiał, że to jest indywidualna sprawa, może jakieś predyspozycje itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reklama, reklama :) W końcu napisali, że tylko alkoholicy i uzależnieni od nikotyny mogą się uzależnić, "reszta jest bezpieczna" :)

Swoją drogą ciekawe co to za "zachcianki i sny ze scenami postrzeganymi przez okienko Google Glass" ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...