Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Opisano pierwszy przypadek uzależnienia od Sieci przez Google Glass

Rekomendowane odpowiedzi

Specjaliści opisali przypadek pacjenta z uzależnieniem od Internetu wywołanym korzystaniem z Google Glass. Okulary miały pomóc 31-latkowi w pracy polegającej na sporządzaniu spisów pojazdów w konwojach.

Mężczyzna nosił okulary przez 18 godzin dziennie. Zdejmował je tylko do mycia i spania. Gdy nie mógł ich mieć na sobie, będąc w pracy, stawał się poirytowany i kłótliwy. W ciągu 2 miesięcy od zakupu urządzenia u pacjenta pojawiły się zachcianki i sny ze scenami postrzeganymi przez okienko Google Glass.

Dr Andrew Doan z Substance Abuse and Recovery Program (SARP) marynarki wojennej USA opowiada, że 31-latek uczestniczył we wrześniu zeszłego roku w 35-dniowym stacjonarnym programie leczenia alkoholizmu. Nie mógł wtedy nosić okularów, co wywołało zespół abstynencyjny, który objawiał się znaczną frustracją i drażliwością. Zauważono u niego nieświadomy ruch prawej ręki do skroni oraz stukanie w ten obszar palcem wskazującym.

Doan zaznacza, że pacjent stwierdził, że zespół abstynencyjny związany z Google Glass był silniejszy niż ten po odstawieniu alkoholu.

Autorzy artykułu z pisma Addictive Behaviors wyjaśniają, że u chorego stwierdzono zaburzenie nastroju najbardziej przypominające hipomanię wywołaną zażyciem substancji psychoaktywnej, nakładającą się na zaburzenie depresyjne i lękowe z cechami fobii społecznej oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ZOK). Istotne było także współistnienie uzależnienia od tytoniu i alkoholu.

W trakcie terapii spadła częstość sięgania ręką w kierunku skroni, a pacjent stał się mniej drażliwy. Poprawiła się też jego pamięć krótkoterminowa oraz jasność myślenia. Mężczyzna nadal jednak sporadycznie śnił o świecie widzianym przez Google Glass. Po 35-dniowym leczeniu skierowano do Programu 12 kroków.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak sponsorowany artykuł reklamujący Google Glass.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie brzmi prawie jak połączenie człowieka z maszyną, odstawiasz element który właściwie stał się Twoją częścią i taka reakcja organizmu po odrzuceniu. Trochę naciągane, ale kto wie :)

Bardziej bym stawiał, że to jest indywidualna sprawa, może jakieś predyspozycje itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklama, reklama :) W końcu napisali, że tylko alkoholicy i uzależnieni od nikotyny mogą się uzależnić, "reszta jest bezpieczna" :)

Swoją drogą ciekawe co to za "zachcianki i sny ze scenami postrzeganymi przez okienko Google Glass" ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...