Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Żarłoczna gwiazda

Recommended Posts

O ile nam wiadomo, jest to pierwszy znany przypadek, gdy możemy określić moment śmierci dwóch egzoplanet znajdujących się w tym samym systemie - mówi Gongjie Li z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Li i jej koledzy poinformowali, że planety Kepler-56b i Kepler-56c zostaną wchłonięte przez własną gwiazdę za, odpowiednio, 130 i 155 milionów lat. Wyniki badań zostały przedstawione podczas odbywającego się właśnie spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

System Kepler-56 przechodzi podobną ewolucję, jaka czeka Układ Słoneczny. Gwiazda Kepler-56 już zwiększyła swoją objętość i jest obecnie czterokrotnie większa od Słońca. Z czasem stanie się czerwonym olbrzymem. Słońce wejdzie w tę fazę swojego rozwoju za około 5 miliardów lat.

W miarę, jak Kepler-56 się powiększa, coraz silniej przyciąga swoje planety. Ich orbity są już niezwykle ciasne. Kepler-56b obiega gwiazdę w ciągu 10,5 dnia, a Kepler-56c w ciągu 21,4 dnia. W miarę zbliżania się do gwiazdy atmosfera obu planet zacznie się gotować, a same planety zostaną zdeformowane przez pływy i przybiorą kształt jajek.

Jedyną bezpieczną planetą w tym systemie jest Kepler-56d, która znajduje się w odległości 3,3 jednostek astronomicznych od swojej gwiazdy.

System planetarny Kepler-56 jest szczególny również i z tego powodu, że jest pierwszym, w którym zauważono, iż orbity planet są w znacznym stopniu odchylone od równika gwiazdy. Obecnie wiadomo, że odchylenie to wynosi 37 lub 131 stopni.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
W miarę, jak Kepler-56 się powiększa, coraz silniej przyciąga swoje planety.

 

A dlaczegóż to?! Kepler-56 wciąga jakąś tajemniczą materię z nieznanego źródła w kosmosie? Zawsze mi się wydawało, że ten proces "powiększania" polega tylko na "puchnięciu" i innym rozkładzie masy w przestrzeni... Czyżbym żył w błędzie i masa gwiazdy również się zwiększa podczas tego procesu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu raczej działa to, że zewnętrzne warstwy atmosfery gwiazdy zaczynają wyhamowywać planety, a one w rezultacie spadają na gwiazdę.

Ale to zupełnie co innego niż zwiększenie przyciągania. To nie ma prawa tak działać jak wygląda w artykule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jakoś też mi to nie pasowało w końcu masa się nie zmienia - ale możesz mieć rację z tym tarciem.

Gdzie jest Astroboy jak po potrzeba ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu raczej działa wyobraźnia autora. Na zagranicznych serwisach próżno szukać zdania mówiącego o zwiększającej się z magicznych powodów masie gwiazdy powodującej zwiększone oddziaływania grawitacyjne. Nawet to wydaje się dziwne biorąc pod uwagę teorię, w której mowa o tym, że większe rozłożenie masy na danym obszarze powinno wręcz zmniejszyć oddziaływanie grawitacyjne na planety w układzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Li i jej koledzy poinformowali, że planety Kepler-56b i Kepler-56c zostaną wchłonięte przez własną gwiazdę za, odpowiednio, 130 i 155 milionów lat.

 

Skoro jest jeszcze tyle czasu to będzie można na miejscu przeprowadzić bardziej szczegółowe badania. Pozostaje tylko kwestia jak tam dotrzeć, ale na szczęście pracują już nad tym w laboratorium Eagleworks... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypomniałem sobie właśnie, że gwiazda podczas zmiany w czerwonego olbrzyma rzeczywiście zmienia swoją masę... ale w drugą stronę... wyrzuca coraz więcej materii wraz ze swoim wiatrem. Już sam ten wiatr może hamować planety (gdy jest bardzo gęsty/) Poza tym ta gwiazda chyba wciąż "puchnie"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...