Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykły system pozwoli sprawdzić teorię Einsteina

Recommended Posts

Nowo odkryty system gwiazd pozwoli przetestować wiele teorii, a niewykluczone, że umożliwi zbadanie tak podstawowych zagadnień natury jak np. grawitacja. Niezwykły system składa się z dwóch białych karów oraz supergęstego pulsara, które mieszczą się na przestrzeni mniejszej niż ta ograniczona orbitą Ziemi wokół Słońca.

System po raz pierwszy został zauważony przez amerykańskiego magistranta, który za pomocą Green Bank Telescope spostrzegł, że w odległości 4200 lat świetlnych od Ziemi znajduje się pulsar wirujący z prędkością 366 razy na sekundę, a towarzyszą mu dwa białe karły.

Taki system może być najlepszą okazją do odkrycia ewentualnego naruszenia einsteinowskiej silnej zasady równoważności, zgodnie z którą wpływ grawitacji na dane ciało nie jest zależny od natury czy struktury wewnętrznej tego ciała. Dzięki bardzo precyzyjnym pomiarom impulsów z pulsara możemy poszukiwać odchyleń od silnej zasady równoważności z czułością o kilkanaście rzędów wielkości lepszą niż wszystko, co było dotychczas możliwe. Odkrycie odchylenia od silnej zasady równoważności wskazywałoby na pęknięcie w ogólnej teorii względności i pozwoliłoby na opracowanie nowej zrewidowanej teorii grawitacji - mówi Ingrid Stairs, astronom z kanadyjskiego University of British Columbia.

Gdy dochodzi do eksplozji masywnej gwiazdy jej resztki zapadają się i powstaje supergęsta gwiazda neutronowa. Część masy oryginalnej gwiazdy zostaje zamieniona w energię wiązania grawitacyjnego, która utrzymuje gęstą gwiazdę razem. Zgodnie z silną zasadą równoważności, energia wiązania działa tak, jakby była masą. Jednak niemal wszystkie teorie alternatywne do ogólnej teorii względności mówią, że nie jest to prawda.

W odkrytym systemie trzech gwiazd jeden z białych karłów znajduje się bliżej gwiazdy neutronowej, a drugi jest oddalony od obu pozostałych gwiazd. Zgodnie z silną zasadą równoważności grawitacja oddalonego białego karła powinna mieć taki sam wpływ na gwiazdę neutronową i drugiego białego karła. Jeśli zaś silna zasada równoważności nie jest prawdziwa, to wpływ ten powinien być różny, a różnicę tę będzie można wykryć dzięki precyzyjnym pomiarom sygnałów z pulsara.

Jedna z autorek badań, Anne Archibalds z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii, mówi, że uczeni dokonali już niezwykle precyzyjnych pomiarów masy. Niektóre z naszych pomiarów dotyczących względnej pozycji gwiazd w tym systemie dokonaliśmy z dokładnością do kilkuset metrów - informuje uczona. Tak precyzyjne pomiary pozwolą na stworzenie modelu komputerowego przewidującego ruchy wszystkich trzech gwiazd.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co? Obstawiamy?

Ja stawiam, że podważą STW... a potem odkryją, że to błąd w obliczeniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To co? Obstawiamy? Ja stawiam, że podważą STW... a potem odkryją, że to błąd w obliczeniach.

Zgadzam się. Dodam, że błąd znajdą po paru latach przy okazji innych badań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja stawiam, że błąd znajdą w mniej niż pół roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogo, myślę, że pół roku obserwacji tylko, może być zbyt mało. :)

Osobiście niczego nie obstawiam - cierpliwie poczekam na wyniki.

Faktem jest tylko to, że takiej gratki jeszcze nie mieliśmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) Ja stawiam, że podważą STW (...)

Grawitacja to nie szczególna tylko ogólna teoria względności. STW w ogóle nie interesuje grawitacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grawitacja to nie szczególna tylko ogólna teoria względności. STW w ogóle nie interesuje grawitacja.

 

STW zainteresowana jest KAŻDĄ teorią fizyczną - mówi o tym, jaką teoria fizyczna musi być. Na dobrą sprawę, OTW też nie interesuje się grawitacją, tylko zakrzywieniem czasoprzestrzeni. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...