Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wciąż nie wiadomo, jak udało się zlikwidować SilkRoad

Recommended Posts

Zamknięcie podziemnego serwisu SilkRoad stało się przyczynkiem do wielu spekulacji dotyczących sposobu, w jaki amerykańskie organa ścigania były w stanie zidentyfikować serwer, z którym można było połączyć się wyłącznie za pomocą protokołu Tor. W kręgach hakerów pojawiła się teoria, że CIA, być może przy pomocy NSA, dostała się do serwera za pomoca Tora, a następnie w jakiś sposób uruchomiła złośliwy kod, który umożliwił poznanie jego prawdziwego adresu IP. Śledczy skontaktowali się następnie z providerem, z którego usług korzystał SilkRoad, a ten stworzył mirror serwera, który można było śledzić. Niewykluczone, że na serwer trafiło też oprogramowanie śledzące jego użytkowników, co wyjaśniałoby niedawne aresztowanie w Wielkiej Brytanii czterech osób podejrzewanych o nielegalną sprzedaż kontrolowanych substancji za pośrednictwem SilkRoad.

Niestety FBI we wstępnym wniosku, na podstawie którego uzyskało nakaz aresztowania operatora SilkRoad, nie miała obowiązku szczegółowego opisywania całego procesu śledczego, który prowadził do zebrania dowodów. Stąd też pojawiające się spekulacje, wzmocnione jedynie przez szefa brytyjskiej National Crime Agency, który stwierdził, że ukryty internet wcale nie jest ukryty, a osoby, które sądzą, że są anonimowe, nie są anonimowe. Wiemy gdzie jesteś, co robisz i złapiemy cię.

Runa Sandvik, która pracuje nad Tor Project, zauważa, że na Islandii istnieje serwer, który posługuje się wydanym przez siebie certyfikatem i przekierowuje do witryny Silk Road. Jednak, jej zdaniem, sama witryna nie była hostowana na Islandii. Sandvik zwraca bowiem uwagę na wniosek sądowy FBI, w którym stwierdziono, że mirror serwera został stworzony na podstawie umowy Mutual Legal Assistance Treaty (MLAT). Stany Zjednoczone nie podpisały z Islandią tej umowy. To wskazuje na Łotwę lub Rumunię - stwierdza Sandvik.

Nie wiemy zatem, czy amerykańscy śledczy połączyli się z serwerem za pomocą sieci Tor i zarazili go złośliwym kodem, czy też jego zlokalizowanie było możliwe dzięki mozolnej detektywistycznej pracy, podczas której zbierano rozrzucone fragmenty układanki. Prawdę o działaniach FBI poznamy dopiero, gdy Biuro wniesie zarzuty do sądu. Podczas procesu śledczy będą musieli szczegółowo opisać proces zbierania dowodów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

że CIA, być może przy pomocy NSA

 

Na pewno CIA? Nie FBI?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na pewno CIA? Nie FBI?

Raczej CIA, w końcu rzecz nie dotyczy federacji, tylko ma zasięg globalny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej CIA, w końcu rzecz nie dotyczy federacji, tylko ma zasięg globalny.

 

Jasne, ale prowadzą też ścisłą współpracę ze służbami innych krajów i raczej w tym upatrywałbym drogę do namierzenia serwerów. CIA zajmuje się bardziej obalaniem krnąbrnych przywódców obcych krajów i zamachami. Fakt, źródło mówi o CIA (w kontekście teorii "spiskowej"), ale mocno w to powątpiewam.

 

 

Jeżeli fragment

 

Według aktu oskarżenia FBI zlokalizowało dość złożoną infrastrukturę Silk Road, której serwery były rozsiane po wielu krajach. Jeden z serwerów, obsługujący witrynę www, został dnia 23 lipca 2013 przejęty przez służby zaprzyjaźnionego kraju, które wykonały obraz jego dysku twardego w taki sposób, by nie zauważył tego administrator infrastruktury.

 

wyjaśnia jak namierzono ów serwer (ukrytą usługę), to chyba coś mi umyka. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>

wyjaśnia jak namierzono ów serwer (ukrytą usługę), to chyba coś mi umyka. ;-)

Możliwości jest wiele: trojan na komputerze podejrzanego; zeznania współpracownika, którego zabójstwo zlecił DPR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...