Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Da się widzieć okiem na ogonie

Recommended Posts

Sprawdzając, czy i w jakim stopniu mózg potrafi zinterpretować sygnały docierające z nietypowych lokalizacji, zespół z Tufts University usuwał kijankom żaby szponiastej (Xenopus laevis) oczy i wszczepiał je na ogonie lub tułowiu.

Dużo pracujemy nad zrozumieniem biologii regeneracyjnej, a to obejmuje również eksperymenty z modyfikacjami ciała - opowiada Michael Levin.

Po implantacji 134 kijanki przeszły testy wzrokowe. Jedną połowę okrągłej areny oświetlano niebieskim, a drugą czerwonym światłem. Oprogramowanie regularnie zamieniało barwę rzutowaną na wydzielone części. Gdy kijanka wpływała w obszar czerwieni, była delikatnie porażana prądem. Sześć okazów z oczami na ogonie musiało widzieć. Wskazywało na to systematyczne wybieranie bezpiecznego niebieskiego rejonu.

Ponieważ oczy pochodziły od zmodyfikowanych genetycznie dawców, u kijanek można było obserwować fluoryzujące na czerwono białko. Badania pod mikroskopem ujawniły, że u połowy kijanek nie rozwinęły się świecące na czerwono nerwy, u ok. 1/4 wyrastały one w kierunku jelita, a u 1/4 w stronę kręgosłupa (co oznacza, że nowe oczy podłączyły się do ośrodkowego układu nerwowego).

Mózg nie jest dostosowany do odbioru wrażeń wzrokowych z ogona. Ponieważ wcześniej się to nie zdarzało, ewolucja nie przebiegała z uwzględnieniem takich sytuacji. Mimo to potrafi on stwierdzić, że tkanka oka z nietypowej lokalizacji stanowi źródło użytecznych informacji. [...] Wskazuje to na niezwykłą plastyczność mózgu, który umie przeprowadzić przegląd konfiguracji ciała, a następnie wykorzystać nowe możliwości. Gdyby tak nie było, każdorazowo mutacja prowadząca do ulepszonego planu ciała - dużej zmiany anatomii - zostawałyby utracona po zgonie zwierzęcia.

Mózg potrafi powiązać swoją aktywność z rozmaitymi konfiguracjami ciała. Modularność ułatwia ewolucję złożonych cech.

W przyszłości Levin i jego współpracownik Douglas Blackiston zamierzają rozstrzygnąć 3 kwestie: 1) jaki obszar mózgu przetwarza dane sensoryczne z nietypowych rejonów, 2) z iloma dodatkowymi oczami mózg kijanki sobie poradzi i 3) skąd mózg wie, że z przeszczepu docierają dane wzrokowe, a nie świadczące o stanie zapalnym albo powiązane z inną modalnością czuciową, np. smakiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co myślicie o trzecim oku w szyszynce?

Szyszynka jest zdegenerowanym trzecim okiem. Teraz również wykazuje aktywność zależną od światła (choć sama, ze względu na miejsce gdzie się znajduje, światła nie odbiera). Na Nowej Zelandii żyje jaszczurka hatteria, która wciąż ma to trzecie oko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale ciężko się je, więc ewolucja wybiera częściej głowę :)

 

Oko na ogonie to chyba rzeczywiście nie najlepszy pomysł ;) Ale wygląda na to, że Levin na poważnie myśli nie tylko o medycynie regeneracyjnej, ale i o wykorzystaniu swoich odkryć w systemach rzeczywistości rozszerzonej. Wspomina m.in. o trzecim czy którymś z kolei oku do widzenia w podczerwieni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko na ogonie to chyba rzeczywiście nie najlepszy pomysł ;)

 

Kiedyś pytali o to Lema. Jego odpowiedź brzmiała bardzo sensownie: żadne z tyłu głowy, trzecie oko tylko na czubku palca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...