Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szukając życia szukajmy radioaktywności

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej uczeni z Ohio State University zaprezentowali wyniki swoich badań, w których twierdzą, że na planetach pozasłonecznych życie może istnieć także poza obecnie definiowaną "strefą zamieszkania". Przypomnijmy, że jest to strefa wokół gwiazdy macierzystej, w której mogą istnieć warunki pozwalające na powstanie życia. Za najważniejszy z tych warunków uznano taką temperaturę, która pozwala na istnienie wody w stanie ciekłym.

Zdaniem geologów i astronomów z Ohio należy brać pod uwagę nie tylko odległość planety od gwiazdy, ale również obecność materiału radioaktywnego. Uczeni przyjrzeli się 8 podobnym do Słońca gwiazdom. Szczególną uwagę zwracali na obecność w nich toru i uranu. Pierwiastki te ogrzewają Ziemię od wewnątrz i przyczyniają się do ruchu płyt tektonicznych. Z kolei ruch płyt jest bardzo istotny dla istnienia wody na powierzchni naszej planety. Jest on tak ważny, że obecność tektoniki płyt jest jednym z elementów branych pod uwagę przy poszukiwaniu życia na innych planetach. Wydaje się, że jeśli planeta ma w geologicznej skali czasu utrzymać oceany na swojej powierzchni to konieczne jest do tego istnienie konwekcji w jej płaszczu - stwierdził jeden z naukowców, Cayman Unterborn.

Spośród 8 zbadanych przez uczonych gwiazd aż 7 zawierało znacznie więcej toru niż nasze Słońce. To może wskazywać, że ich planety również są bogatsze w tor niż Ziemia. A to z kolei sugeruje, że ich wnętrze jest cieplejsze.

Unterborn mówi, że pewna badana gwiazda zawierała 2,5 raza więcej toru niż Słońce. Planety typu ziemskiego, które istnieją wokół tej gwiazdy mogą generować o 25% ciepła niż Ziemia. Jeśli tak się dzieje, to ich płyty tektoniczne poruszają się dłużej niż w przypadku Ziemi, a zatem ewentualne organizmy żywe miały tam więcej czasu na ewolucję. Jesli okaże się, że te planety są cieplejsze niż dotychczas sądziliśmy, możemy zwiększyć zasięg strefy zamieszkania wokół takich gwiazd i poszukiwać życia na większej liczbie planet - stwierdził Unterborn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej uczeni z Ohio State University zaprezentowali wyniki swoich badań, w których twierdzą, że na planetach pozasłonecznych życie może istnieć także poza "strefą zamieszkania". Przypomnijmy, że jest to strefa wokół gwiazdy macierzystej, w której mogą istnieć warunki pozwalające na powstanie życia.

Czy to nie jest nonsens? Mamy tu raczej do czynienia z "poszerzeniem" strefy zamieszkania, a nie możliwością istnienia życia poza nią. Bo dochodzimy do sprzeczności :) Sprostujcie mnie, jeśli błądzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytając temat myślałem, że chcą szukać śladów ekslozji jądrowej, czyli albo "dopiero" się nauczyli jak my, albo już ich nie ma :)

 

Ktoś wie dlaczego ruch płyt tektonicznych jest niezbędny do utrzymania oceanów?

 

radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zastanowiło - być może chodzi o to, ze bez ruchu płyt nie zajdzie parowanie wody z bazaltów płaszcza? To parowanie zachodzi poprzez wypływ lawy. A jeśli nie ma ryftów, wulkanów itp, woda zostanie w skałach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...