Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Krewniacy Samotnego George'a mogą powrócić na Ziemię

Rekomendowane odpowiedzi

Olbrzymie żółwie, których ostatnim przedstawicielem był słynny Samotny George, mogą powrócić na naszą planetę. Gatunek Chelonoidis abingdonii został przetrzebiony w XIX wieku, gdy żółwie były masowo zabijane przez piratów i wielorybników. Samotny George, ostatni przedstawiciel tego gatunku, padł w czerwcu bieżącego roku.

Teraz uczeni informują, że badania genetyczne żółwi żyjących wokół wulkanu Wolf na wyspie Izabeli wykazały, że istnieje co najmniej 17 osobników, które mają geny żółwi z Pinty - rodzinnej wyspy Samotnego George'a. Prawdopodobnie niektóre zwierzęta, zabrane przez XIX-wiecznych marynarzy jako rezerwuar mięsa, zostały wyrzucone żywe za burtę i dotarły do Izabeli.

Edwin Naula, dyrektor Parku Narodowego Galapagos, poinformował, że wspomnianych 17 osobników nawet kształtem karapaksu przypomina Samotnego Georga. Uczeni uważają, że odpowiednio krzyżując zwierzęta mogą w ciągu 2-3 pokoleń doprowadzić do powstania czystego żółwia z Pinty. Moglibyśmy rozpocząć długotrwały i skomplikowany proces, który potrwa 100-150 lat - mówi Naula.

Obrzymie żółwie z Galapagos żyją do 200 lat, dlatego też na uzyskanie wspomnianych 2-3 pokoleń trzeba będzie poczekać bardzo długo.

Obecnie na Galapagos żyje około 50 000 żółwi różnych gatunków. Są one rozmnażane przez władze parku, a każdego roku około 300 żółwi jest wypuszczanych na wolność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edwin Naula, dyrektor Parku Narodowego Galapagos, poinformował, że wspomnianych 17 osobników nawet kształtem muszli przypomina Samotnego Georga.

 

Żółwie mają muszle, a nie skorupy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skorupa

5. zool. «twarda osłona rogowa, kostna, chitynowa lub inna okrywająca ciało niektórych zwierząt, np. raków, żółwi, ślimaków»

fraz. Chować się, schować się, zamknąć się jak ślimak w skorupie (w skorupę) zob. ślimak w zn. 1.

ż IV, CMs. ˜pie; lm D. ˜up; w zn. 2 zwykle w lm.

 

Skąd w ogóle wziąłeś karapaksę? Bo mi wszystkie słowniki carapace tłumaczę na skorupę, pancerz i mnie zaciekawiło, czy w zoologii faktycznie funkcjonuje takie brzydkie zapożyczenie... Zakładam, że "muszla" Ci się wzięła z ang. shell (a nie carapace) :)

 

Edit: Heh, a jednak mówi się także karapaksa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Heh, a jednak mówi się także karapaksa!

 

Cholera, pierwszy raz z tym słowem spotkałem się u Sapkowskiego i od zawsze było dla mnie rodzaju męskiego: "przejechał mieczem po karapaksie" chyba przez skojarzenie z pancerzem.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, pierwszy raz z tym słowem spotkałem się u Sapkowskiego i od zawsze było dla mnie rodzaju męskiego: "przejechał mieczem po karapaksie" chyba przez skojarzenie z pancerzem.

 

Tfu! To jest rodzaju męskiego! Źle spojrzałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...