Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Stała Hubble'a bardziej dokładna

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie z NASA dokonali najdokładniejszego obliczenia stałej Hubble'a. To wielkość informująca o tempie rozszerzania się wszechświata. Szybkość jego powiększania się jest kluczowa dla zrozumienia wieku i wielkości wszechświata.

Obliczeń dokonano dzięki danym uzyskanym za pomocą Teleskopu Spitzera. Wcześniejsze obliczenia były wykonywane na podstawie informacji z Teleskopu Hubble'a, który pracuje w zakresie światła widzialnego. Spitzer korzysta z podczerwieni. Dzięki niemu udało się poprawić wcześniejsze obliczenia i zmniejszyć ich niepewność do 3%. Nowa wartośc stałej hubble'a wynosi 74,3 ± 2,1 (km/s)/Mpc (kilometra na sekundę na megaparsek).

Spitzer po raz kolejny wykonał badania, do których nie był rojektowany. Najpierw zaskoczył nas możliwością analizowania atmosfery egzoplanet, a teraz stał się cennym narzędziem dla kosmologii - mówi Michael Werner z Jet Propulsion Laboratory, który ze Spitzerem pracuje od niemal 30 lat, czyli od czasów, gdy teleskop był projektowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Dlaczego praca w podczerwieni jest dokładniejsza niż w świetle widzialnym?

 

Odpowiedź: Bo w podczerwieni widać nie tylko materię, która emituje lub odbija światło, ale też taką, która jest tylko ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi zamąciłeś w mojej wiedzy: ciepła materia nic nie emituje ?

(czarna dziura się nie liczy)

......................

Aj posta już nie wykasuję, ale przecież wyrażnie napisałeś "światła"

Sorki.

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam się przejmujesz. Ja bym sobie dołożył stwierdzeniem, że podczerwień to też światło, a całe to rozróżnianie jest trochę sztuczne. Potem bym się zdziwił, że przetworniki CCD dobrze widzą i podczerwień i UV, więc czemu Hubble ma z tym problem (zapewne przez filtry), itd itp. (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam się przejmujesz. Ja bym sobie dołożył stwierdzeniem, że podczerwień to też światło, a całe to rozróżnianie jest trochę sztuczne. Potem bym się zdziwił, że przetworniki CCD dobrze widzą i podczerwień i UV, więc czemu Hubble ma z tym problem (zapewne przez filtry), itd itp. (:

Hubble ma problem z detekcją podczerwieni, ponieważ sam tą podczerwienią świeci. Zwierciadło Teleskopu Spitzera w czasie pracy zostaje schładzane do temperatury 5,5 K (-267,7 °C) i dzięki temu widzi więcej bo nic go nie oślepia.

Hubble jednak coś tam widzi w podczerwieni i w ultrafiolecie, niemniej jednak nie aż tyle, co teleskop wyspecjalizowany w tym zakresie i do tego zaprojektowany.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubble jednak coś tam widzi w podczerwieni i w ultrafiolecie [...]

 

A co z optyką? Soczewki, kolimatory, etc. Coś mi kołacze że współczynniki załamania zależą od długości fali. Czy ten efekt jest zbyt mały? IR i UV to dwa końce niezbyt szerokiego przedziału aleć zawsze :) Zawodowy fotograf pewnie chciałby mieć różne szkła na takie okazje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...