Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zapis po wsze czasy

Rekomendowane odpowiedzi

Hitachi używa lasera do niemal bezterminowego przechowywania informacji. Dane zapisywane są w formie binarnej w kwarcowym szkle, a odczytać je można za pomocą zwykłego mikroskopu optycznego.

Informacje można przechowywać w formie niewielkich kropek w wielu warstwach wewnątrz szkła, wystarczy tylko zmienić ognisko lasera.

W technologii, która zostanie upubliczniona za tydzień, wykorzystuje się femtosekundowe impulsy świetlne oraz specjalny modulator, który moduluje fazę i amplitudę promienia. Dzięki temu w jednym impulsie można zapisać do 100 kropek.

Prototypowe urządzenie stworzone przez Hitachi ma powierzchnię 2 centymetrów kwadratowych i grubość 2 mm. Jest odporne na działanie wielu środków chemicznych, fal radiowych, wody i nie szkodzi mu nawet dwugodzinne podgrzanie do temperatury 1000 stopni Celsjusza. Obecnie można w nim zapisać do czterech warstw kropek, co oznacza możliwość przechowywania 40 megabajtów na cal kwadratowy. W przyszłości możliwe będzie dodanie kolejnych warstw.

Obecnie nie wiadomo, kiedy nowy system przechowywania danych mógłby trafić na rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gęstość zapisu jest niezbyt powalająca, za to odporność godna podziwu. Ale technologia ta pewnie jest droższa od płyt cd/dvd i to może stanowić dużą barierę w szerokim jej zastosowaniu. Natomiast do zadań specjalnych (np 'dyskietki' w kosmosie) wynalazek ten może być nieoceniony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem do czego będzie się tego używać. Bo jeśli by się przyjęło wśród prywatnych użytkowników, to jeszcze sporo wody upłynie zanim znajdzie swoje miejsce wśród powszechnie używanych nośników danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Na oko' wyglada to na zapis jednorazowy, tj. bez mozliwosci wyczyszczenia zapisanego bitu. Zastanawiajace jest co kryje sie pod pojeciem kropka. Jesli chodzi o szklo, to byc moze sa to lokalnie zrekrystalizowane miejsca.

Czasem mozna spotkac rozne dziwne pamiatki, ktore przypomniaja to o czym powyzej. Sa to jakies budynki, zwierzaki itp. grawerowane wewnatrz szklanej kostki*. To co Hitachi poprawilo, to glownie gestosc zapisu. Ciekawe tez jak przy wiekszej ilosc wartsw poradza sobie z dobraniem sie do glebiej polozonych ?

_____

* http://technikalaserowa3d.pl/images/ONAS.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...