Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zapis po wsze czasy

Recommended Posts

Hitachi używa lasera do niemal bezterminowego przechowywania informacji. Dane zapisywane są w formie binarnej w kwarcowym szkle, a odczytać je można za pomocą zwykłego mikroskopu optycznego.

Informacje można przechowywać w formie niewielkich kropek w wielu warstwach wewnątrz szkła, wystarczy tylko zmienić ognisko lasera.

W technologii, która zostanie upubliczniona za tydzień, wykorzystuje się femtosekundowe impulsy świetlne oraz specjalny modulator, który moduluje fazę i amplitudę promienia. Dzięki temu w jednym impulsie można zapisać do 100 kropek.

Prototypowe urządzenie stworzone przez Hitachi ma powierzchnię 2 centymetrów kwadratowych i grubość 2 mm. Jest odporne na działanie wielu środków chemicznych, fal radiowych, wody i nie szkodzi mu nawet dwugodzinne podgrzanie do temperatury 1000 stopni Celsjusza. Obecnie można w nim zapisać do czterech warstw kropek, co oznacza możliwość przechowywania 40 megabajtów na cal kwadratowy. W przyszłości możliwe będzie dodanie kolejnych warstw.

Obecnie nie wiadomo, kiedy nowy system przechowywania danych mógłby trafić na rynek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gęstość zapisu jest niezbyt powalająca, za to odporność godna podziwu. Ale technologia ta pewnie jest droższa od płyt cd/dvd i to może stanowić dużą barierę w szerokim jej zastosowaniu. Natomiast do zadań specjalnych (np 'dyskietki' w kosmosie) wynalazek ten może być nieoceniony :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy jestem do czego będzie się tego używać. Bo jeśli by się przyjęło wśród prywatnych użytkowników, to jeszcze sporo wody upłynie zanim znajdzie swoje miejsce wśród powszechnie używanych nośników danych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Na oko' wyglada to na zapis jednorazowy, tj. bez mozliwosci wyczyszczenia zapisanego bitu. Zastanawiajace jest co kryje sie pod pojeciem kropka. Jesli chodzi o szklo, to byc moze sa to lokalnie zrekrystalizowane miejsca.

Czasem mozna spotkac rozne dziwne pamiatki, ktore przypomniaja to o czym powyzej. Sa to jakies budynki, zwierzaki itp. grawerowane wewnatrz szklanej kostki*. To co Hitachi poprawilo, to glownie gestosc zapisu. Ciekawe tez jak przy wiekszej ilosc wartsw poradza sobie z dobraniem sie do glebiej polozonych ?

_____

* http://technikalaserowa3d.pl/images/ONAS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...